Teplé počasie vplýva nie len na ľudí, ale aj na zvieratá. Keďže psy sa fyziologicky nevedia potiť a svoju telesnú teplotu regulujú dýchaním, tak na nich teplo a dusno pôsobí veľmi intenzívne. Ako zabrániť kolapsom a uchrániť miláčikov pred letnými nástrahami, nám poradila odborníčka Mária Poláčková z Veterina Inak.
Návaly tepla najhoršie znášajú psíky, ktoré sú staré alebo majú nejaké ochorenie, či už kardiologické, neurologické alebo pohybové. Veľký problém majú aj obézne psy a psy s krátkym nosom – tzv. brachycefalické plemená ako anglický buldog, francúzsky buldoček, mops, bostonský teriér a iné.
Je veľmi dôležité, zabezpečiť pre psa úkryt pred priamym slnečným žiarením. Psy, ktoré žijú na dvore, prípadne v kotercoch, nevyhnutne musia mať priestor, kde je dostatočné prúdenie vzduchu a tieň. Rovnako je vhodné, aby mal pes neustály prístup k čerstvej vode. Psovi nevadí, ak je voda vlažná. Nesmie byť však ľadová ani studená.
Rovnako odporúčam pre psa vytvoriť miesto na ovlaženie. Starý bazénik, vaničku a podobne. Nikdy naňho nestriekajte ľadovú vodu ani sa ho nesnažte ochladzovať vhodením do bazéna. Nechajte to v jeho réžii.
Aktivity v lete
Aj obyčajné venčenie v lete môže byť pre psa záťaž. Preto je vo veľmi horúcich dňoch venčiť skoro ráno alebo neskoro večer. Rovnako pozor na aktivity so psom, ako sú dlhé behy popri bicykli a korčuliach, ktoré väčšinou prebiehajú na tvrdých a horúcich povrchoch. Často spôsobujú nepríjemné popáleniny na psích vankúšikoch. Zvýšená frekvencia dychu a zrýchlenie tepovej frekvencie majú zároveň za následok prehrievanie organizmu.
TIP: Ochráňte psíkovi labky pred horúcim pomocou domácej mastičky. Zmiešajte 2 polievkové lyžice kokosového oleja, 1 lyžicu bambuckého masla, 1 lyžicu olivového oleja a 1 lyžicu včelieho vosku. Roztopenú a dobre rozmiešanú zmes nalejte do uzatváracej nádoby zo skla. Stuhnutú zmes naneste na psie vankúšiky pred každým venčením či už v horúcich letných dňoch, alebo naopak v zimných mrazoch.
Prehriatie
Fyziologická teplota u psa je do 39,3 stupňa. Všetko nad značí zvýšenú telesnú teplotu, ktorá má za následok, že pes sa začína šetriť, je apatickejší, zrýchlene dýcha, môže polihovať a mať neochotu k pohybu. Vyšší nárast teploty nad 42 stupňov je život ohrozujúci, pričom hrozí zlyhanie orgánov. Pes začína hyperventilovať – zrýchlene dýchať, v snahe ochladiť sa. Následne zviera upadá do kolapsu, stráca vedomie, leží na boku a lapá po dychu.
Pozor na pokožku, oči a uši
V období zvýšených teplôt sa môžu na koži objaviť zapareniny. Sú to začervenané miesta s pľuzgiermi, ktoré sa infikujú sekundárnou bakteriálnou infekciou a začínajú hnisať. Postihujú najmä hrubosrsté plemená, u ktorých pokožka dostatočne nedýcha.
Lúky a parky v lete vysychajú a tráva už nie je zelená, ale láme sa. Najznámejšie trávne porasty, ktoré robia psom problémy v letnom období sú osiny. Sú to štetinovité konce tráv, Ktoré sa zvieratám zapichujú do labiek, očí, uší a psy majú tendenciu vdychovať ich pri čuchaní.
Prevenciou proti letným nástrahám
- Nevenčiť v najväčších horúčavách. Zvýšenú fyzickú aktivitu vykonávať skoro ráno alebo neskoro večer.
- Psa neochladzovať v oblasti hlavy a zátylku, ale nechať ho, aby si sám doprial chladnejšiu vodu tam, kde je mu to príjemné.
- V prípade prehriatia chladiť vždy len končatiny a spodok brucha. Neprikrývať zviera studeným uterákom. Ten sa po chvíli oteplí a ešte viac zabraňuje prieniku tepla von. Vždy len chladiť veľké cievy na končatinách.
- Byť opatrný vo vysokej tráve a v prípade, že pes kýcha, myká hlavou a má privreté oko, navštíviť veterinára.
- V prípade začervenania pokožky ošetriť psa dezinfekčným šampónom, napríklad na báze chlorhexidínu.
MVDr. Mária Poláčková
Pracuje v referenčnom centre veterinárnej medicíny SIbra v Bratislave. Venuje sa internej medicíne psov a mačiek. Založila online projekt s názvom Veterina inak, pre potreby majiteľov zvierat. „Pochopila som, že majitelia psov o svojich zvieratách skoro nič nevedia. Nepoznajú ich základné fyziologické parametre, nevedia, kedy ich niečo bolí, kedy je to už natoľko vážne, že musia ísť so psom k veterinárovi. Zároveň majú nepravdivé informácie o základných preventívnych úkonoch ako sú očkovanie, odčervenie, kastrácie a iné.“ Projekt prináša chovateľom plnohodnotné informácie ohľadom starostlivosti ich štvornohých miláčikov. Súčasťou je aj podcast, vďaka ktorému majitelia zvierat v prípade akýchkoľvek problémov nemusia na internete googliť a overovať pravdivosť odpovedí, ktoré našli.