Ešte stále je dosť dôchodcov, ktorí v strese, a v obave o život svojich blízkych, naletia podvodníkom a prídu o svoje ťažko zarobené peniaze a úspory. Prinášame vám preto rady, ako sa nestať obeťou prefíkaných podfukárov.
„Váš vnuk spôsobil dopravnú nehodu, hrozí mu väzenie.“ Aj keď pre mnohých to znie už „otrepane“, stále je to najčastejšia legenda, ktorú používajú podvodníci. Podvodník sa predstaví sa ako príbuzný, známy, lekár alebo, ako policajt. Seniorovi oznámi, že jeho vnuk, synovec, neter spôsobili dopravnú nehodu. Teraz leží v nemocnici a nemôže komunikovať. Súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii. Seniora pritom podvodník dôrazne požiada, aby nikoho nekontaktoval, s nikým túto záležitosť nepreberal, lebo jeho príbuzný bude mať z toho problémy a môže ísť do väzenia, pretože šoféroval pod vplyvom alkoholu a pri nehode ťažko niekoho zranil. Seniori tiež môžu dostávať e-maily, ktoré vyzerajú, ako od oficiálnych inštitúcií, v ktorých ich žiadajú o osobné údaje, alebo finančné informácie. Zvyknú sa vydávať za investičné skupiny, alebo za zástupcov bánk a tvrdia, že je potrebná naliehavá finančná pomoc, alebo, že došlo k chybe v bankovom účte seniora. Podvodník sa snaží získať prístup do internet bankingu alebo k platobnej karte obete. A nevymizli ani starí známi „šmejdi“, keď seniori dostávajú ponuku falošných produktov alebo služieb, s nereálnymi sľubmi zdravotných výhod alebo finančného zisku. Polícia vypátrala, že títo podfukári pracujú ako organizované skupiny a majú personálne prepojenie do zahraničia.
Rady, ako nenaletieť
Čomu sa teda vyhýbať, aby ste neprišli o peniaze? Nikdy nezdieľajte osobné údaje – neposkytujte osobné ani finančné informácie cez telefón alebo e-mail, pokiaľ si nie ste istí totožnosťou druhej strany. Pri podozrivých telefonátoch alebo e-mailoch je dôležité overiť informácie s rodinou, alebo priamo s inštitúciou, ktorú údajne zastupujú. V prípade podozrivého telefonátu oznámte, že sa vám niečo nezdá polícii na linku 158, aby polícia mala vedomosť a prehľad o podvodných aktivitách v danom regióne a v danom čase. Polícia upozorňuje, že seniori sú pre podvodníkov atraktívnou cieľovou skupinou, pretože sú dôverčiví a majú tendenciu veriť aj cudzím ľuďom. Sú ochotní pomôcť príbuznému v časovej tiesni a núdzi. Niektorí seniori sú osamelí a často aj vďační za každý telefonát alebo správu, čo môžu podvodníci zneužívať. Majú menšiu znalosť technológií, čo ich robí zraniteľnými voči on-line podvodom.
Pomoc od rodiny a inštitúcií
Polícia tiež upozorňuje, že senior by sa mal s rodinou rozprávať o podozrivých telefonátoch a e-mailoch. Rodinní príslušníci môžu pomôcť seniorom rozpoznať podvod a poskytnúť im podporu a rady, ako sa chrániť. Takzvaná medzigeneračná komunikácia, spoločné pozeranie videí, čítanie z brožúr, je tiež dôležité. Na Slovensku existujú organizácie, ktoré sa zameriavajú na vzdelávanie seniorov aj o podvodoch. Tieto skupiny – napríklad Jednota dôchodcov Slovenska, Fórum života, Univerzita tretieho veku – kam chodia prednášať o tejto problematike policajti, vám môžu tiež pomôcť. Organizujú workshopy, prednášky či informačné kampane.
Koľko dôchodcov naletelo
-Polícia za rok 2023 eviduje 527 skutkov ekonomickej trestnej činnosti – podvodov, spáchaných na senioroch, s celkovou škodou 12 306 000 eur, z toho 182 skutkov podvodov na senioroch pod zaužívanou legendou s celkovou škodou 2 255 000 eur.
-V roku 2022 to bolo 213 prípadov s celkovou škodou 1 909 000 eur.
-V roku 2021 podvodníci pripravili seniorovo v 354 prípadoch, pričom celková škoda bola 2 230 156 eur.
-V roku 2020 to bolo 123 prípadov s celkovou škodou 2 563 896 eur.
Najvyššia suma
V jednom prípade bola jednorazovo od poškodenej podvodným konaním vylákaná suma 141-tisíc eur v hotovosti, pod legendou farár.
Spracovala vm
Zdroj: Prezídium Policajného zboru SR
Foto: Shutterstock