Jedným z kľúčových cieľov Klimatického paktu je zapojiť všetkých do klimatických opatrení. Európska komisia sa snaží o zapojenie celej spoločnosti a ekonomiky EÚ – ako zdôraznila predsedníčka Ursula von der Leyen vo svojich politických usmerneniach z júla 2024, s cieľom dosiahnuť 90 % zníženie emisií do roku 2040 a úplnú dekarbonizáciu do roku 2050.
„Čelíme klimatickej zmene spôsobenej človekom,“ vyhlásil Jan Dusík, zástupca generálneho riaditeľa Európskej komisie pre klimatické opatrenia, na otvorení občianskej akcii Klimatického paktu začiatkom októbra v Bruseli. „Je pred nami veľa práce, a táto práca sa týka každého. Všetci Európania by mali byť súčasťou riešenia a nikto by nemal zostať pozadu. Mali by mať možnosť prispieť k opatreniam, pochopiť, ako prekonať výzvy a s nimi spojené náklady, ale aj výhody prechodu na uhlíkovo neutrálnu spoločnosť, ktorá rieši klimatické výzvy,“ uviedol Ján Dusík.
Boj proti klimatickej zmene zdola
Význam opatrení vedených ľuďmi je neoceniteľný. Stretnutie komunity Klimatického paktu, súčasť Európskeho týždňa regiónov a miest, privítalo viac ako 40 ambasádorov a partnerov paktu, ktorí oslavovali svoje úspechy. Počas prezentácie, ktorú moderovala slovenská ambasádorka Klimatického paktu, Daniela Piršelová, sa podelili o inovatívne projekty z rôznych kútov Európy – od inštalácie solárnych panelov na strechách univerzít až po organizovanie klimatických prechádzok mestami.
Martin Brocklehurst z partnerského projektu paktu AURORA predstavil iniciatívu, ktorá umožňuje viac ako 46 000 študentom a zamestnancom Aarhuské univerzity v Dánsku prevziať kontrolu nad energetickým prechodom. Už inštalovali solárne panely na univerzitnej streche a monitorujú svoju energetickú výkonnosť pomocou aplikácie Aurora energy tracker. „Čas na reči skončil, teraz je čas konať. Ako občania môžeme byť priekopníkmi v dosahovaní nulových uhlíkových emisií v osobnom živote a ovplyvniť tých, ktorí sú okolo nás.“
Ďalšie príbehy a projekty
Lola Ott, ambasádorka z Francúzska, sa podelila o svoj projekt ochrany oceánov, ktorý zahŕňal čistenie rieky Rýn so 250 študentmi v Štrasburgu. Skupina odstránila viac ako 700 kg odpadu a vyzbierala prostriedky na financovanie umelého koralového útesu na obnovenie biodiverzity v Grécku.
Ambasádorka Ioana-Maria Petrescu z Rumunska spojila svoje sily s mimovládnymi organizáciami, podnikmi, mladými ľuďmi a úradmi v banskom regióne Hunedoara s cieľom vytvoriť spoločnú víziu na riešenie energetického prechodu.
Ambasádorka Aurora Audino z Belgicka hovorila o svojich skúsenostiach zo summitu G7 v roku 2023, kde predstavila občianske riešenia tvorcom politík.
Carmen María Pérez Juan zo Španielska sa podelila o svoje zistenie, že prehliadky miest môžu podporiť miestne klimatické opatrenia.
Joško Klisović, ambasádor v Chorvátsku, usporiadal „zhromaždenie občanov“, aby s 500 obyvateľmi diskutoval o rozvoji klimatických politík v Záhrebe.
Spájanie politík a ľudí
Počas dňa mali členovia komunity Paktu možnosť zdieľať svoje nápady s tvorcami politík EÚ. V rámci diskusie, ktorú moderovala Laura Maanavilja z DG CLIMA, preskúmali, ako môže každý, bez ohľadu na svoje povolanie alebo pôvod, pomôcť pri podpore klimatického prechodu EÚ.
Na Slovensku je partnerom Európskeho klimatického paktu iniciatíva Klíma ťa potrebuje, ktorá sa dlhodobo venuje vzdelávaniu, aktivizovaniu a zapájaniu ľudí do spravodlivých riešení klimatickej krízy a hľadaniu spôsobov podpory vzniku angažovaných lokálnych komunít. Tieto komunity (tzv. Klimatické huby) sa vo svojom okolí venujú zvyšovaniu povedomia o zmene klímy, okrem vzdelávacích, či osvetových aktivít sa však často zameriavajú aj na konkrétne projekty, ktoré prinášajú reálne a potrebné zmeny. „Môže ísť o budovanie komunitných záhrad, ochranu miestnej biodiverzity, či iné adaptačné opatrenia. Alebo sa hub môže zamerať na systémové zmeny v doprave, energetike alebo iných oblastiach – napríklad Klimatický hub v Košiciach posledný rok pracoval na možnostiach zlepšenia podpory pre lokálnu produkciu potravín,“ vysvetlil Jakub Hrbáň z Klíma ťa potrebuje.
Klimatické huby sú aktívne nielen v Košiciach, ale aj v Bratislave či v Banskej Bystrici. Do aktivít klimatických hubov sa zapája množstvo mladých ľudí zo stredných a vysokých škôl. Stretnutia sa konajú každé dva týždne s cieľom vzdelávať a podporovať aktívne zapájanie jednotlivcov. Hub v Banskej Bystrici pravidelne organizuje workshopy, diskusie a väčšie podujatia, ako sú pochody, koncerty či vystúpenia vo verejnom priestore, aby prinášal spoločenské zmeny, ktoré môžu ľudia zakomponovať do svojho každodenného života. Od začiatku činnosti sa uskutočnilo viac než päťsto osobných interakcií a rozhovorov. Organizácia aktívne prijíma pozvania na diskusie a buduje partnerstvá na miestnej úrovni.
„Spolupráca s Európskym klimatickým paktom má pre našu organizáciu a jej aktívne huby obrovský význam. Príkladom takejto spolupráce bol pochod na Deň Zeme, ktorý bol oslavou spojenia rôznych generácií pre spoločnú myšlienku ochrany prírody a klímy. Tento event sa uskutočnil priamo v centre Banskej Bystrice, kde mali ľudia možnosť vytvoriť svoj vlastný transparent, s ktorým sa následne mohli pridať ku študentskému pochodu. Podujatie bolo sprevádzané živou hudbou. Priestor na prejavy pre publikum dostali predovšetkým študenti, aby mali možnosť nahlas vyjadriť v akom svete chcú žiť. Po pochode nasledoval interaktívny program – kvíz a diskusie s odborníkmi z rôznych oblastí, ktorí sa venujú potrebným reformám,“ vysvetlila Vanesa Štítnická, ambasádorka Európskeho klimatického paktu a spoluzakladateľka klimatického hubu v Banskej Bystrici.
Cieľom je vytvárať priestor pre nové priateľstvá a networking, pričom témy udržateľnosti a klimatických zmien majú byť prirodzenou súčasťou spoločenského diskurzu.Za týmto prístupom je snaha zmeniť negatívny pohľad, ktorý často sprevádza klimatický aktivizmus.
Ambasádorky Klimatického paktu na Slovensku:
Zuzana Kupcová sa ako ambasádorka Európskeho klimatického paktu zameriava na budovanie silnej komunity odhodlaných jednotlivcov pripravených konať proti klimatickým zmenám hlavne v Košiciach, kde žije a pôsobí. Dnes už ako výkonná riaditeľka iniciatívy Klíma ťa potrebuje plánuje v nadchádzajúcom roku venovať svoju prácu ďalšiemu rozvoju silných klimatických komunít a ich aktivít. Spolu s košickou komunitou aktívnych ľudí organizuje komunitné stretnutia, na ktorých miestni aktivisti spolu diskutujú o rôznych témach a edukujú študentstvo a širokú verejnosť. Jej cieľom je osloviť ľudí s nižšou úrovňou klimatického povedomia prostredníctvom podujatí na verejných miestach v meste. Využíva svoju rozsiahlu sieť miestnych aktívnych osobností z oblasti umenia, kultúry, rozvoja mesta a komunitných programov na šírenie povedomia o Európskom klimatickom pakte a relevantných témach, medzi ktorými sa výrazne zameriava na udržateľné stravovanie, participáciu a spravodlivú transformáciu spoločnosti.
Vanesa Štítnická je klimatická aktivistka a študentka aktívna v oblasti aplikácie klimatických politík a komunitného organizovania. V roku 2022 spoluzakladala klimatický hub v Banskej Bystrici pod záštitou OZ Klíma ťa potrebuje, kde vytvára priestor pre vzdelávanie a angažovanosť verejnosti. Viedla projekt Pontis Impact Lab Akcelerátor, zameraný na mapovanie pripravenosti slovenských miest na zmenu klímy. Aktuálne sa venuje práci s mladými ľuďmi a komunitami pre budovanie mentálnej odolnosti a prevencie vyhorenia. Ako ambasádorka EU Climate Pact získala viaceré možnosti organizovať podujatia nasmerované pre zapájanie širokej verejnosti.
Daniela Piršelová je bývalá televízna reportérka a moderátorka správ, zakladateľka a organizátorka Klimatickej konferencie Slovensko, hovorkyňa a poradkyňa pre komunikáciu o klimatickej kríze v rámci Únie miest Slovenska. Klimatická konferencia Slovensko je platforma organizovaná občianskym združením Klimatická komunikácia Slovensko a predstavuje prvú klimatickú konferenciu pre širokú verejnosť na Slovensku, založenú v roku 2017. Hlavným cieľom je ľudsky a zrozumiteľne komunikovať problematiku klimatickej krízy v jazyku bežného publika. Zakladateľmi a organizátormi sú Daniela Piršelová, ktorá sa tejto téme venuje pracovne aj osobne, a Peter Krajčík, Klimatický líder vyškolený bývalým viceprezidentom USA Alom Goreom, ktorý sa tejto problematike venuje viac ako 10 rokov.
Viac informácií nájdete: https://climate-pact.europa.eu/