Hlavné mesto folklóru – Banská Bystrica, už po siedmy raz hostila naše veľkolepé podujatie Slovenský deň kroja. Do srdca Slovenska pricestovali milovníci folklóru, ľudových tradícii, tisícky ľudí si prišli pozrieť nádherné kroje i vystúpenia folklórnych skupín a ďalší sprievodný program, ktorý sme pripravili pre návštevníkov v celého Slovenska.
Vysoké teploty dali divákom zabrať, a tak niet divu, že sa sťahovali do tieňa, kde si preniesli aj stoličky. Program si však nenechali ujsť. Za zvukov fujár a trombitov otvorili slávnostné podujatie Trombitaši – členovia FS Javorník. Potom sa k mikrofónu dostala hlavná organizátorka podujatia Mária Reháková a predseda ZMOS Michal Sýkora. „Slovenský deň kroja vzdáva hold našim predkom, je našou povinnosťou zveľaďovať a uchovávať naše tradície. Je to vlastne uvedomenie si našej identity, histórie. Toto podujatie vzdáva poctu kroju, ľudovému odevu, ktorý vyjadruje naše city i um a šikovnosť, zároveň dodáva energiu,“ uviedla Mária Reháková.
„Tradície by sme si mali udržiavať. Obce, ktoré sú združene v ZMOS, to aj robia. Môžem povedať, že obec od obce si uchováva svoje zvyky,“ prihovoril sa divákom Michal Sýkora.
Tento ročník Slovenského dňa kroja bol výnimočný tým, že po prvý krát sa na ňom predstavil súbor zo zahraničia – Plaiurile Crisului Repede Santandrei BIHOR z Rumunska. Tiež tým, že návštevníci tu po prvýkrát mohli obdivovať aj krásne výtvory ľudových remeselníkov – dovedna až päťdesiat. Zároveň sme si na Slovenskom dni kroja uctili a pripomenuli Karola Plicku. Významným počinom bola aj vydanie prvej známky k Slovenskému dňu kroja. Slovenská pošta vydala poštovú známku, ktorú si návštevníci mohli kúpiť priamo na podujatí.
Krojovaná prehliadka
Na pódiu sa striedali folklórne skupiny, a čo kraj to iný kroj. Diváci si mohli vychutnať aj moderovanú „módnu“ prehliadku krojov z obcí Ždiar, Lendak, Malá Franková a Slovenská Ves, ktoré pripravila Súkromná spojená škola Biela Voda Kežmarok. Videli sme, že dediny, ktoré ležia vedľa seba môžu mať skutočne veľmi odlišné kroje. A zmes krojov z jednotlivých regiónov Slovenska predstavil aj najstarší ženský spolok na Slovensku – Živena. Alena Heribanová, známa hlásateľka, ktorá je predsedníčka tohto združenia, si so sebou na pódium priviedla živeniarky z Ábelovej, Pohorelej, Príbeliec a ďalších dedín, odeté v kráse kroja.
Už tradične sa počas Slovenského dňa kroja konala Škola tanca na pódiupri Barbakane, ktorú viedol pán Holík z Očovanu.
Parchovany sú aj na minci
Česká mincovňa, ktorú zastupovala na Slovenskom dni kroja jej manažérka Ľudmila Fülöpová predstavila na podujatí pamätnú mincu z edície slovenských regiónov, tento raz s motívom Parchovian, obce na východe Slovenska. Striebornú mincu krstila vodou z Hrona Mária Reháková spolu zo starostom Parchovian Mariánom Hazugom. Mincu si rovnako ako spomínanú poštovú známku mohli zakúpiť priamo na Slovenskom dni kroja.
ÚĽUV – Ústredie ľudovej umeleckej výroby na Slovenskom dni kroja zastupovala Katarína Chruščová, riaditeľka regionálneho centra remesiel ÚĽUV Banská Bystrica, ktorá spolu s tkáčkou Zuzkou Bakičovou predstavili toto tradičné remeslo v dnešnej modernej podobe.
Miloš Kunkel zase predstavil Občianske združenie Tradičné ľudové umelecké remeslá, ktorého je predsedom. Ani on neprišiel na pódium sám – sprevádzali ho dvaja drotári s krošňami – umeleckí remeselníci, ktorí divákom porozprávali o tom, ako sa kedysi chodievalo na vandrovku.
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Kooperativa Vladimír Bakeš prišiel medzi účastníkov taktiež v kroji. „Už tradične podporujeme Slovenský deň kroja, je to podujatie, ktoré zviditeľňuje náš folklór, naše duchovné bohatstvo,“ uviedol okrem iného.
Vyznanie Plickovi
Laco Kraus, známy slovenský kameraman divákom pretlmočil spomienku na Karola Plicku – etnografa, folkloristu, zberateľa ľudových piesní, fotografa, scenáristu, režiséra, kameramana – autora ikonického dokumentu Zem spieva, ktorý nakrútil v roku 1933. V tomto roku si pripomíname 130 rokov od jeho narodenia. „Je to moje skromné vyznanie tvorbe tohto umelca, ktorý bol tvorivo originálny, mal dar obrazovej poetiky,“ uviedol Laco Kraus.
Partnerom Slovenského dňa kroja, a to už od prvého ročníka, je COOP Jednota. Predseda predstavenstva Ján Bilinský pozdravil divákov – ako ináč, odetý v kroji. Výkonný riaditeľ Hyza Žilina Jiří Šavrda prišiel na pódium aj spolu Vlastičkou Mudríkovou, známou heligonkárkou a speváčkou ľudových piesní, kttorá svojou hrou na heligónku a neuveriteľne čistým spevom patrí medzi elitu slovenského folklóru.
Dážď nás pokropil, ale nevyhnal
Siedmy ročník Slovenského dňa kroja bol opäť pestrou prehliadkou kroja, folklóru a tradícií. Škoda toho dažďa, čo prerušil neskorý popoludňajší program. Nevadí, veď ako hovoria gazdovia, aj vlahy treba. Potom, čo kvapky dažďa ustali, sme pokračovali v sprievode a veru bolo veselo. Vyspevovalo a hralo sa o dušu, návštevníci vytvorili dlhý špalier, aby mohli takto celkom z blízka obdivovať tanečníkov, spevákov, hudobníkov – nadšencov, ktorým folklór prirástol k srdcu.
Slovenský deň kroja vyvrcholil slávnostným galavečerom – vystúpením folklórnych skupín, ktorý si mohli ako priamy prenos z Banskej Bystrice pozrieť aj diváci STVR.
Prišiel aj prezident
Na Slovenský deň kroja prišli aj vládni politici a nechýbal ani prezident republiky Peter Pellegrini, rodák z Banskej Bystrice. Čakali naň jeho priaznivci, aby ho mohli pozdraviť. Petra Pellegriniho sprevádzali primátor Banskej Bystrice Ján Nosko a predseda Banskobystricekého samosprávneho kraja Ondrej Lunter. Z politikov to bola Lucia Kurilovská, štátna tajomníčka ministerstva vnútra, Denisa Saková, ministerka hospodárstva a Martina Šimkovičová, ministerka kultúry.
Ďakujeme partnerom podujatia: