Za posledných pätnásť rokov odišlo zo Slovenska viac ako 300-tisíc občanov, medzi ktorými boli nadpriemerne zastúpení absolventi vysokoškolským škôl a mladší ako 30 rokov. Po získaní vysokoškolského titulu v zahraničí sa domov vracia iba polovica Slovákov.
Najnovší údaj podľa sčítania obyvateľov za rok 2021 hovorí, že v zahraničí pracuje 412 168 osôb, ktoré majú trvalý pobyt na Slovensku. Ide najmä o vysokokvalifikovaných špecialistov. Trend odchodu mladých talentovaných ľudí zo Slovenska sa teda nepodarilo zmierniť ani počas posledných rokov. Do zahraničia odchádza stále vyšší podiel absolventov našich stredných škôl. V roku 2019 študovalo v zahraničí viac ako 20 percent zo všetkých študentov vysokých škôl na Slovensku. Najviac z nich bolo v susednom Česku, ďalej v Spojenom kráľovstve, Maďarsku a v Dánsku. Samotné štúdium či pracovná skúsenosť v zahraničí je, samozrejme, pozitívum. Navrátilci so sebou totiž prinášajú novozískané vedomosti a zručnosti, ktoré môžu uplatniť doma. Problém však nastáva vtedy, keď sa títo ľudia po doštudovaní alebo po získaní praxe rozhodnú nevrátiť späť na Slovensko. Podstatná časť absolventov sa zamestná v tom štáte, v ktorom ukončila vysokoškolské štúdium.
Veľa negatív
Odlivom mozgov slovenská ekonomika prichádza najmä o mladú a kvalifikovanú pracovnú silu – o jej vedomosti, zručnosti a schopnosti, ktoré si so sebou odnáša, o finančné zdroje, ktoré boli vynaložené na ich vzdelávanie, o dane, poplatky, odvody a mzdy, ktoré by boli vyprodukované a realizované na našom území. Negatívne sa odliv talentov a mozgov podpisuje na slovenskom trhu práce, a to ako nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Únik mozgov je problémom nielen pre štátny rozpočet, ale aj dôchodkový systém a zdravotníctvo. Ďalšími dlhodobými negatívnymi dopadmi sú napríklad strata v oblasti intelektuálneho potenciálu, v možnostiach rozvoja spoločnosti, ako aj v oblasti celkového politického, sociálneho a kultúrneho života krajiny. Najviac obyvateľov pracujúcich v zahraničí pochádza z Košického a Prešovského kraja. Za nimi nasleduje Nitriansky a Bratislavský kraj a najmenej občanov Slovenskej republiky, aj keď ide stále o vysoké čísla, má trvalý pobyt v Trenčianskom a Trnavskom kraji. Príčin odchodu, respektíve faktorov, ktoré ovplyvňujú rozhodnutie emigrovať do zahraničia za štúdiom, prácou či životom, je veľké množstvo. Najčastejšie je to nižšia ekonomická úroveň na Slovensku, korupcia, klientelizmus, slabé financovanie vzdelávania, výskumu a vývoja.
Na špici sú zdravotníci
Slovensko prichádza v dôsledku odlivu mozgov najmä o pracovníkov v týchto segmentoch trhu práce:
- Zdravotníctvo, sociálne služby
- Informačné technológie a telekomunikácie
- Administratíva, ekonomika, manažment
- Elektrotechnika
- Automobilový priemysel a strojárstvo
- Stavebníctvo, geodézia a kartografia
- Vzdelávanie, výchova a šport
- Kultúra a kreatívny priemysel
- Chémia a farmácia
- Voda, odpad a životné prostredie
Kristína Koteková, TREXIMA Bratislava