Odmietnuť sex a povedať nie, môže byť náročnejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Aj keď je odmietnutie v poriadku bez ohľadu na to, čo je jeho dôvodom, v danej situácii sa môžete cítiť byť pod tlakom, vinný, zmanipulovaný či donútený. Vaše hranice partner ale musí rešpektovať a mal by si uvedomiť, že odmietate sex, nie jeho. Je niekoľko spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť byť v odmietaní sebaistejší.
V prvom rade musíte byť sebavedomý a uvedomiť si včas, čo chcete. Rozmyslite si to skôr, ako sa ocitnete v situácii, z ktorej už nie je cesta späť. Osobe, ktorú ste odmietli, nemusíte nič vysvetľovať ani sa jej ospravedlňovať. Dokonca nedlhujete vysvetlenie ani keď ide o partnera, ktorého milujete. Vysvetliť odmietnutie, samozrejme, môžete, ak to tak cítite.
Partnerovi povedzte, kde sú vaše hranice v danej situácii. Buďte pritom jasný a priamy, použite vážny tón hlasu a pozerajte sa partnerovi do očí. Povedzte na rovinu, čo vám príjemné je a na čo chuť nemáte. Čo by ste ale naopak vysvetliť partnerovi mali je fakt, že odmietnutie nemá nič spoločné so záujmom o neho. Odmietate sex, nie jeho.
Dôležitá je opäť komunikácia. Byť k sebe úprimní aj v tomto smere môže zlepšiť váš vzťah, dokonca to môže pomôcť k zblíženiu. Ak sa bojíte zranenia partnerových citov, začnite z opačnej strany – venujte partnerovi najprv nejaký kompliment, pochváľte ho za to, čo robí dobre. Treba sa pýtať a tiež hovoriť, dávať návrhy a byť otvorený takejto konverzácii. Neberte rozhovor o sexe ako jednorazovú záležitosť.
Ak vám partner neprejaví pochopenie a nechce rešpektovať vaše rozhodnutie, nie je to znak zdravého vzťahu. Počas vzťahu sa odohrá veľa rozhovorov, tak prečo nevenovať priestor aj tejto téme?
Autor: Rea Šimonová