Táto trvalka poskytuje ešte aj v októbri nádherné kvety. Veternica japonská je nádherný kvet, nečudo, že je veľmi obľúbená. Svoje púčiky v závislosti od kultivaru, otvára v priebehu augusta a vytrvajú aj v októbri.
Japonské veternice sú záhradné hybridy, ktorých názov je pôvodom z gréčtiny a znamená vietor. Dorastajú do výšky 60 – 110 cm, listy majú dlaňovité, opadavé, tmavozelené a dekoratívne pôsobia počas celej vegetačnej sezóny. Farba okvetných lístkov je sýto ružová, alebo biela. Kvety sú jednoduché, okvetné lístky môžu byť oddelené alebo sa prekrývajú. Stred kvetov zdobia zlatožlté tyčinky. Farba listov a kvetov spolu vytvárajú veľmi zaujímavý kontrast. Rastlina je vhodná na rez. Je ideálna na skupinovú výsadbu s trvalkami, ktoré , ako sme uviedli, kvitnú začiatkom a koncom leta.
Nenáročné na pestovanie
Japonské veternice sú obyčajne pomerne nenáročné na starostlivosť. Rastú na slnečných alebo mierne tienistých miestach a vyžadujú priepustnú pôdu. Pôda musí byť aj dostatočne vlhká s dostatkom živín a dobrou drenážou. Počítame s tým, že sa postupne rozrastajú. Preto im vyhradíme dostatok miesta a nesadíme ich tesne k sebe. Nižšie druhy a odrody sú vhodné do plošných výsadieb na okraj záhonov, stredne vysoké a vyššie do pozadia zmiešaných kvetinových záhonov alebo pred dreviny s jesenným efektom. Kým nás však prekvapia záplavou kvetov, uplynie niekedy 4 – 5 rokov. Dovtedy si budujú mohutný koreňový systém, ktorý je predpokladom dlhovekosti, vitality a bohatého kvitnutia. Čakať sa určite vyplatí.
Výsadba aj na jeseň
Nedávno vysadené rastliny zavlažujeme. Každoročne na jar im doprajeme dávku kompostu alebo viaczložkového hnojiva pre trvalky. Na konci sezóny zoschnuté trsy nestriháme, suché listy počas zimy chránia listové srdiečka. Ostriháme ich až na jar. Novovysadené rastliny počas prvej zimy zakryjeme napríklad ihličnatými chvojkami. Ideálny je jarný termín na výsadbu, do úvahy však prichádza aj skorá jeseň. Rastliny sadíme s neporušeným koreňovým balom, pričom dodržiavame optimálne rozstupy. Na jeden meter štvorcový umiestňujeme v závislosti od mohutnosti daného druhu či odrody 3 – 5 kusov.
Kvety pre romantikov
Pravidelná starostlivosť zahŕňa orezávanie, odstránenie suchých stoniek a pravidelné zalievanie. Rastlina by mala byť na zimu dobre namulčovaná, pretože neznáša zimné vlhko. V našich záhradách nie sú príliš rozšírené, čo je škoda, pretože ide o dlhoveké a takmer nenáročné trvalky. Uplatnia sa v tradičných vidieckych záhradách, v plnej nádhere sa ukážu aj v moderných výsadbách a tiež v záhradách vytvorených v ázijskom štýle. Zamilujú si ich aj romantici, kvety sú totiž pri pohľade zblízka až rozprávkovo krásne.
Spracované: red
Foto: Shutterstock