Prišlo to ako blesk z jasného neba. Z médií sme sa dozvedeli, že slovenský horolezec Ondrej Húserka zahynul v Himalájach. Ondrej, rodák zo Žiliny, bol dobre známy v horolezeckej komunite, hovorilo sa o ňom ako o nastupujúcom lídrovi. Mal len 34 rokov.
Spolu s českým kolegom Marekom „Maarom“ Holečkom na konci októbra vystúpili na horu Langtang Lirung v Himalájach. Langtang Lirung je hora vysoká 7 234 metrov nad morom. Leží na hranici medzi Nepálom a Čínskou ľudovou republikou a patrí medzi Top 100 najvyšších vrcholov planéty, v rebríčku je na 99. priečke. Na vrchole stáli bok po boku, samozrejme, spravili si aj spoločnú fotku. Ondrej Húserka však pri zostupe dole spadol do trhliny. A to sa mu stalo osudným. Hovorili sme s jeho spolulezcom Marekom Holečkom, ktorému mladý Žilinčan zomrel v náručí.
Z Ameriky „dochádzal“ na hory
„S Ondrom sme sa stretli na nejakom horolezeckom festivale, rozprávali sme sa, tam sme sa videli po prvý raz. Od vtedy sme o sebe vedeli. Ja som ho po čase oslovil, aby sme išli zliezť tú horu Langtang Lirung. Vedel som, že má dobrú výkonnosť, že je ako horolezec dobrý. Vlastne to bolo naše prvé spoločné lezenie, pred tým sme ešte vo dvojici neliezli,“ vysvetľuje Marek, rodený Pražák, ktorý je v Čechách považovaný za top horolezca a je aj držiteľom Zlatého cepínu. Počas trojtýždňovej aklimatizácie v základnom tábore sa spoznali bližšie. „Ondrej bol výborná duša, bol pozitívny, nehľadal problémy. Nevyťahoval sa, bol to parťák aj do spoločnosti. Vedel sa baviť o rôznych témach, aj o takých, čo nemali nič spoločné s lezením. Nebol to proste úzkoprofilový človek, zameraný len na horolezectvo,“ opisuje. A dopĺňa, že Ondrovou víziou bolo zarobiť peniaze, založiť si rodinu a zároveň mať popri tom veľa voľného času. „On pracoval v Amerike, bol vyštudovaný strojný inžinier, a odtiaľ „docházal“ na hory.“
Pád do trhliny
Ondro a Marek sa 25. októbra vydali zdolať himalájsky štít. Náročný výstup sa im podaril. „Východná – desivá 2,5 kilometrová stena Lantangu Lirungu je po päť a pol dni prelezená. Zostupujeme dole, do údolia a tešíme sa na všetkých a na pivo,“ tieto optimistické slová napísal Marek Holeček z vrcholu. Nešťastie sa stalo okolo pol štvrtej popoludní. Marek hovorí, že zlaňovali z takzvaných ľadovcových hodín. Je to bežný horolezecký postup, technika, ktorá sa používa pri ľadovcových stenách. Do ľadu sa pomocou šrubu prevŕtajú dve navzájom pretínajúce sa diery približne pod uhlom 45 stupňov. Vznikne ľadový klin, cez ktorý sa pretiahne slučka. Marekovi Holečkovi sa podarilo zlaniť na snehový most medzi dvoma trhlinami. Za ním pokračoval Ondrej. Ľadovcové hodiny sa však utrhli a mladý Slovák sa zrútil do ľadovej priepasti. Po ôsmich metroch narazil na šikmú plochu a ďalej padal do útrob ľadovca.
Zakliesnený v ľade
Po tom, čo Ondro z trhliny kričal o pomoc, Marek zlanil za ním, bez batohu a bez čelovky. Najprv sa orientoval len hmatom, ťahal ho za ruku, ale bezvýsledne. Z náprsnej kapsy vybral nôž a začal rozrezávať Ondrejov batoh. Tak sa prepracoval k jeho čelovke. „Konečne som videl Ondra, bol zakliesnený hlavou a jednou rukou dole. V tom malom priestore mi to trvalo okolo dvoch hodín, kým so ho obrátil. Nakoniec sa mi podarilo Ondru prevaliť na seba. Zistil som však, že má zlomenú chrbticu. Necítim nohy a ruky sú strnulé, bol úplne paralizovaný. Odpovede na otázky i miesto boli totálne zmätočné,” opísal Čech.
Zradné hory
Horolezectvo je skutočne nebezpečný šport, kde sa platí aj vlastným životom. Ondrej Húserka sa musel v roku 2018 vyrovnať so smrťou svojho kamaráta Maroša Červienku, s ktorým liezol najčastejšie. Maroš zahynul vo východnej stene Mont Blancu, zmietla ho lavína počas pokusu o sólový výstup. Mal 27 rokov, bol jedným z najlepších slovenských horolezcov, liezol v Alpách, Vysokých Tatrách a na Kaukaze, pracoval ako horský vodca. Marek Holeček zase v roku 2013 bezmocne sledoval, ako sa zo skaly zrútil horolezec Zdeněk Hrubý.
Viera Mašlejová
Foto: Marek Holeček, Jozef Krištoffy