Azda každá žena má rada nakupovanie. Oblečenie, šperky, doplnky…Niekedy nás to však tak pohltí, že strácame pojem o čase aj o financiách. Jediné, čo chceme, je nakupovať. Vtedy je na mieste položiť si otázku, či nejde o istú formu závislosti, o poruchu známu pod názvom oniománia.
Čo je to oniománia?
Nie každý, kto rád nakupuje, automaticky trpí touto poruchou. Nakupovanie v nás veľakrát vzbudzuje pocit uspokojenia, zvyšuje nám sebavedomie či je to pre nás forma trávenia voľného času. Oniománia sa však prejavuje ako nutkavá potreba nadmerne nakupovať. Tieto nákupy môžu ovpyvniť celý život človeka, čo vedie následne k finančným problémom či emocionálnemu stresu. Zaraďujeme ju medzi nelátkové závislosti, podobne ako napríklad závislosť na mobile alebo internete.
Ako vzniká a ako sa prejavuje?
Táto porucha vzniká postupne. Najprv sa človek iba teší z dobrého nákupu. Neskôr chce tento pocit zažívať opäť a opäť a tak nakupuje a nakupuje. Častokrát veci, ktoré nepotrebuje. Jeho jediná túžba je vlastniť tú konkrétnu vec, ktorú si vyhliadol. Nepozerá na financie, prestáva sa kontrolovať a často sa zadĺži. Spúšťačom tohto ochorenia môže byť stres, nezhody s partnerom, samota ale aj nadbytok voľných finančných prostriedkov.
Typy závislých
- Milovníci zliav – tento typ ľudí neustále vyhľadáva zľavy a potom sa tešia, ako veľa nakúpili za dobrú cenu. Podstatné je však uvedomiť si, čo z toho naozaj potrebujú a či tým, že nakúpili aj to, čo nepotrebovali, nakoniec neutratili ešte viac peňazí.
- Emocionálne nestabilní – títo ľudia sa nakupovaním snažia vyliečiť svoje úzkosti či depresie. Mávajú hádky s partnermi, a preto pred nimi častokrát taja, koľko na nákupy minuli peňazí. To vedie k ďalším hádkam či k dlhom.
- Zberatelia – ľudia, ktorým stále chýba nejaký kúsok do zbierky. Cítia sa veľmi nekomfortne, keď napríklad nevlastnia všetky farby z jedného druhu oblečenia.
Čo robiť, aby si sa tiež nestala závislou
Najdôležitejšie je, aby si si našla inú formu pre riešenie svojich emocionálnych problémov. Skús nejaký šport či novú záľubu. Nakupovanie totiž tvoje problémy nevyrieši, skôr prehĺbi. Tiež by si si mala strážiť financie. Stanoviť si rozpočet, spísať si nákupný zoznam a nekúpiť nič nad rámec. Ak si však myslíš, že už vykazuješ určité znaky závislosti, nehanbi sa vyhľadať podpornú skupinu či psychoterapeuta. S ich pomocou to zvládneš oveľa rýchlejšie.
Blížia sa Vianoce a pokušenie vo forme spontánneho a impulzívneho nakupovania bude obrovské. Verím však, že sa ti v tejto skúške podarí obstáť, keďže už vieš, ako sa pred závislosťou ochrániť. Nakupuj s rozumom a tvoja peňaženka sa ti poďakuje :).