Vladimír Ondrík má salaš na holi na Orave. Nad obcou Vitanová sa mu pasie takmer tisíc oviec, ktoré dňom i nocou stráži päťdesiat psov. Ale nie hoc akých! Za jedno šteniatko dal tisíc eur.

Hovorí, že má štyri druhy psov. Tri sú vyslovene také, čo sa neboja medveďa – podhorské alebo podtatranské čuvače. Tie má z Poľska od kamarátov, čo tiež bačujú. Potom má „aziatov“ – teda stredoázijské ovčiaky, tie má z dediny Zabiedov. A tretím plemenom sú kangaly, čo sú pôvodom pastierske psy z Anatólie – tie má od Petra Hatalu. Štvrté plemeno sú kólie, ktoré slúži na zaháňanie stáda. Zatúlane ovce „usmernia“ naženú späť ku stádu – to je ich úloha. Na to sú aj kólie vycvičené.

Tisícka za šteniatko
„Vtedy, v tom 2010 roku, som za ne zaplatil tisíc eur, teda za jedno šteniatko pastierskeho psa. Manželka o tom ani nevedela, koľko stoja, koľko som za nedal,“ priznáva. Pastierske psy sú vycvičené a už v svojom genofonde majú zabudované – musím brániť, chrániť a strážiť stádo pred nepriateľom. A to hoc akým, aj pred veľkými zvieratami a aj pred prípadnými zlodejmi. Sú to psy s výškou v kohútiku nad 65 centimetrov. Rozdiel medzi ovčiarskym psom a pastierskym psom je v tom, že ovčiarsky pes sa využíva hlavne na prácu so stádom – zaháňanie oviec, pastierske psy slúžia najmä na ochranu stáda. „Oni strážia ovce. A bránia aj nás, teda pastierov, čo sú na salaši. No a my ich berieme ako súčasť rodiny,“ uvádza pán Ondrík.

Plemená psov chované na salaši
-Podhorské – podtatranské čuvače. Ide o poľské plemeno „Tatra owczarek podhalanski“. Je to mohutný pes s hustou, polodlhou srsťou, ktorá ho dobre chráni pred nepriaznivými, až drsnými poveternostnými podmienkami. Je to inteligentný, pokojný a sebavedomý pes, dobrý strážca.
-Kangal je hrdý pastierský pes z Anatólie. Tento pes pôvodom z Turecka je vďaka svojmu pôsobivému vzhľadu často považovaný za symbol určitého postavenia. Cení sa jeho neochvejná povaha, až určitá tvrdohlavosť.
-Stredoázijský ovčiak – toto plemeno sa sformovalo vďaka prirodzenému výberu behom viac ako 4-tisíc rokov na území, ktoré sa dnes tiahne od Kaspického mora po Čínu a od južného Uralu po Afganistan. Jeho predkovia sú tibetské a salašnícke plemená, úzko spriaznené s mongolskými ovčiakmi a tibetským mastifom. Stredoázijský ovčiak sa používal predovšetkým k ochrane dobytka, karaván a majetku. Bol vystavený drsným prirodzeným selekciám. Ťažké životné podmienky a neustály boj proti predátorom mali vplyv na jeho podobu i povahu. Vďaka tomu je silný, neohrozený a naučený šetriť energiou.
-Kólia – pôvodné poslanie krátkosrstej kólie bolo pasenie, či zaháňanie stád. Často krát bola používaná nielen pri ovciach, ale aj pri dobytku. Krátkosrstý škótsky ovčiak je veľmi inteligentné, pozorné, ochranárske, spoločenské a pracovité plemeno. Nemá sklon k túlaniu a zdržiava sa v blízkosti majiteľa.

Viera Mašlejová
Foto: autorka