Orgán, ktorému sme počas uplynulých osláv dali najviac zabrať novoročnými prípitkami i prejedaním sa. Je kľúčovým hráčom v tráviacom systéme nášho tela. Prechádza ním všetko, čo jeme alebo pijeme, vrátane liekov. Musíme s ním preto zaobchádzať správne, aby mohol zostať zdravý a robiť si svoju prácu.
Starostlivosť o pečeň nie je len o vyhýbaní sa tomu, čo je zlé, ale aj o pití a jedení potravín, ktoré sú pre pečeň obzvlášť dôležité…
Obmedzte príjem alkoholu a pite s mierou
Naša pečeň dokáže rozložiť len malé množstvo alkoholu každú hodinu. Okrem toho môže poškodiť pečeňové bunky a viesť k zápalu a zjazveniu (cirhóze). Z tohto dôvodu by muži mali obmedziť príjem alkoholu na dva štandardné alkoholické nápoje denne, zatiaľ čo ženy by mali zostať iba pri jednom.
Pravidelné cvičenie a aktívny životný štýl
Pohyb je kľúčom k zdravej pečeni. Cvičenie znižuje stres, zvyšuje hladinu energie a pomáha predchádzať obezite – rizikovému faktoru ochorenia pečene. Zamerajte sa najmä na cardio – rýchlu chôdzu, beh alebo plávanie, ideálne dvakrát za týždeň.
Dodržujte pitný režim
Hydratácia je nevyhnutná. Aj keď existuje veľa detoxikačných produktov, najlepší „splachovací“ prostriedok je v skutočnosti ten najprístupnejší – čistá voda. Pitie minimálne ôsmich pohárov vody každý deň pomôže udržať vašu pečeň a obličky „vo forme“. Oba orgány spolupracujú na presune toxínov z krvného obehu a premieňajú ich na látky rozpustné vo vode, aby sa mohli vylúčiť močom.
Dobre sa vyspite
Počas laboratórneho štúdia myší, u ktorých došlo k prerušeniu spánku, vedci zistili väčšiu pravdepodobnosť vzniku problémov s pečeňou. Schopnosť pečene spracovávať inzulín je ovplyvnená nedostatkom spánku. To zvyšuje riziko vzniku tukového ochorenia pečene a cukrovky 2. typu.
Jedzte zdravšie
Vysoká hladina tuku v krvi (hyperlipidémia) a vysoká hladina cholesterolu (hypercholesterolémia) sú častými príčinami tukového ochorenia pečene. Znížte preto množstvo nasýtených tukov, transtukov a hydrogenovaných tukov v strave. Nasýtené tuky sa nachádzajú vo vyprážaných jedlách, červenom mäse a mliečnych výrobkoch. Trans a hydrogenované tuky sú obsiahnuté v spracovaných potravinách. Pečeň ukladá prebytočný tuk z potravy a hromadenie tuku môže nakoniec spôsobiť tukové ochorenie pečene.
TIP: Jedzte viac potravín s vysokým obsahom vlákniny, ako sú ovocie a zelenina a celé zrná. V rámci bielkovín si vyberte viac rýb, bieleho mäsa, fazule, orechov a obmedzte červené mäso.
Sledujte svoju telesnú hmotnosť
Obezita, najmä abdominálna alebo centrálna, je hlavným rizikovým faktorom pre rozvoj tukového ochorenia pečene. Spolu s vyváženou stravou a pravidelným cvičením je možné dosiahnuť a udržať si zdravú hmotnosť. Urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste svoju pečeň chránili. Nižšie uvedený zoznam potravín preukázal priaznivé účinky na pečeň ako i znížené riziko ochorenia pečene a rakoviny, vyššiu hladinu antioxidačných a detoxikačných enzýmov a ochranu pred škodlivými toxínmi.
Začlenenie týchto potravín do vašej stravy je prirodzený a zdravý spôsob, ako pomôcť udržať vašu pečeň v najlepšom fungovaní:
Káva
Štúdie ukázali, že pitie kávy chráni pečeň pred vznikom bežného typu rakoviny pečene a má pozitívne účinky na ochorenie a zápal pečene. Taktiež pomáha znižovať riziko cirhózy alebo trvalého poškodenia pečene u ľudí s chronickým ochorením pečene. Káva okrem toho znižuje zápal a zvyšuje hladinu antioxidačného glutatiónu. Antioxidanty neutralizujú škodlivé voľné radikály, ktoré sa prirodzene produkujú v tele a môžu poškodiť bunky.
Zelený čaj
Vo všeobecnosti sa považuje za zdraviu prospešný nápoj, avšak má i osobitné výhody práve pre pečeň. Jedna japonská štúdia zistila, že pitie zeleného čaju denne bolo spojené so zlepšenými krvnými markermi zdravia pečene. Menšia štúdia zahŕňajúca ľudí s nealkoholickým tukovým ochorením pečene zase zistila, že pitie zeleného čaju s vysokým obsahom antioxidantov počas dvanástich týždňov zlepšilo hladinu pečeňových enzýmov a pomohlo znížiť oxidačný stres a tukové usadeniny v pečeni.
Grapefruit
Obsahuje antioxidanty, ktoré prirodzene chránia pečeň. Dva hlavné antioxidanty nachádzajúce sa v grapefruite sú naringenín a naringín. Oba pomáhajú chrániť pečeň znížením zápalu a ochranou buniek, zlepšením schopnosti metabolizovať alkohol a pôsobiť proti jeho negatívnym účinkom na pečeň, a taktiež znížením rozvoju fibrózy pečene – škodlivého stavu, pri ktorom sa v pečeni hromadí nadmerné spojivové tkanivo. To je zvyčajne dôsledkom chronického zápalu.
Čučoriedky a brusnice
Typy antioxidantov, ktoré sa bežne nachádzajú v čučoriedkach a brusniciach spomaľujú vývoj lézií a fibrózy. Urobiť z týchto bobúľ pravidelnú súčasť stravy je dobrý spôsob, ako sa uistiť, že vaša pečeň je zásobená antioxidantmi, ktoré potrebuje, aby zostala zdravá. Zároveň tak zvýšite odpoveď imunitných buniek.
Šťava z červenej repy
Je zdrojom dusičnanov a antioxidantov. Repu si môžete odšťaviť sami alebo si kúpiť šťavu z červenej repy bežne dostupnú v obchode. Pomáha znižovať oxidačné poškodenie a zápal v pečeni a zvyšovať prirodzené detoxikačné enzýmy.
Olivový olej
Považuje sa za zdravý tuk vďaka pozitívnym účinkom na srdce a metabolické zdravie. Konzumácia olivového oleja navyše priaznivo ovplyvňuje zníženie hromadenia tuku v pečeni, zlepšenie citlivosti na inzulín a vyváženie hladiny pečeňových enzýmov v krvi. Akumulácia tuku v pečeni je súčasťou prvej fázy ochorenia pečene. Preto pozitívne účinky olivového oleja na pečeňový tuk, ako aj ďalšie aspekty zdravia, z neho robia cennú súčasť zdravej výživy.
TIP: Olivový olej a citrónovú šťavu zmiešajte v pomere 1 : 1. Ráno nalačno užite 1 lyžičku. Zlepšíte tak hladinu pečeňových enzýmov a tukov, hladinu proteínu spojeného s pozitívnymi metabolickými účinkami, zaistíte si menšiu akumuláciu tuku a zlepšíte prietok krvi v pečeni.
Ostropestrec mariánsky
Síce názov tohto majestátneho bodliaka pripomína skôr jazykolam, oplatí sa zapamätať si ho. Má totiž liečivé účinky na našu ťažko skúšanú pečeň. Každý z kvetov produkuje pri sušení niekoľko semien. Po ich pomletí z nich dokážeme extrahovať zlúčeninu silymarín – flavonoid so silnými antioxidačnými, protizápalovými a terapeutickými vlastnosťami. Vedci pozorovali silné spojenie silymarínu s bunkami pečene – tá totiž funguje v dvoch detoxikačných fázach. Prvý stupeň transformuje enzýmy prechádzajúce na voľné radikály. Potom sa antioxidant glutatión viaže na voľné radikály. To pomáha telu prirodzene odstraňovať nebezpečné zlúčeniny. Silymarín pomáha regenerovať a udržiavať vysokú hladinu glutatiónu, čím pomáha detoxikovať samotnú pečeň. Zároveň chráni pečeň pred poškodením alkoholom a niektorými liekmi na predpis.