V 29. kalendárnom týždni na Slovensku dominoval v ovzduší peľ pŕhľavy a tráv z čeľade lipnicovitých.
Peľ paliny a inváznej ambrózie sa v ovzduší vyskytoval vo veľmi nízkych koncentráciách. V tlačovej správe o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici. Ako ďalej spresnila, peľ tráv dosahoval vyššie denné hladiny už len na severe Slovenska, pričom na ostatnom území dosahoval alergiologicky významnejšie hladiny už len ojedinele.
Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých zachytili v Žiline. Peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy dosiahol najvyššie denné hladiny rovnako v Žiline a tiež v Banskej Bystrici a Bratislave. „V ovzduší sa v uplynulom týždni vyskytoval ešte peľ skorocelu, štiavu, astrovitých a mrlíka. Z drevín to bol peľ pajaseňa a lipy vo veľmi nízkych koncentráciách. Spóry húb (plesní) boli najpočetnejšie zastúpené rodmi Alternária a Cladospórium,“ uviedla Lafférsová s tým, že peľová sezóna tráv končí, pričom alergiologicky významné koncentrácie sa očakávajú najmä na severnom a časti stredného Slovenska. Pŕhľava dosiahne vyššie koncentrácie najmä na strednom a severnom Slovensku.
Lafférsová ďalej informovala, že peľ paliny a ambrózie, ktoré sú silnými alergénmi v neskorom lete a na jeseň, bude pribúdať. „Predpokladáme, že pri opätovnom oteplení peľ paliny dosiahne v priebehu dvoch týždňov alergiologicky významné koncentrácie. Peľ ambrózie môžeme v alergiologicky významných hladinách očakávať o cca tri až štyri týždne neskôr,“ doplnila Lafférsová a uzavrela s tým, že teplo a búrky majú vplyv na nárast denných koncentrácií spór húb (plesní) a ochladenie spojené s dažďom bude spôsobovať regionálne poklesy denných koncentrácií peľu v ovzduší.