Dopestujte si doma v kvetináči vitamínovú bombu. Nie je to ťažké a odmenou vám budú šťavnaté pomaranče, mandarínky či citróny, pre ktoré nemusíte zájsť do obchodu.
U nás sa pestujú ako naštepené na vhodných podpníkoch alebo vegetatívne rozmnožené z odrezkov. Citrusy zaštepené na ušľachtilých podpníkoch majú silnejšiu koreňovú sústavu, čo rastline zabezpečí lepšie podmienky pre zdravý vývin. Výhodou vegetatívne množených citrusov je zase skorší nástup rodivosti, no ich nevýhodou je bujnejší rast. Záhradníctva ponúkajú odrody a druhy vhodné pre domáce pestovanie u nás. Zo širokej ponuky si určite vyberiete. Pre pestovanie citrusov je dôležitý aj výber kvetináča. Pre rastlinu vysokú jeden až jeden a pol metra stačí nádoba s priemerom 30 cm. Podmienkou však, je aby bol kvetináč hlbší ako širší. To zabezpečí rastline dobrú stabilitu. Zvoľte si plastový kvetináč, pretože ten je ľahší, čo oceníte pri prenášaní citrusov.
Pôda
Citrusy neznášajú dlhodobo premočenú zeminu. Preto potrebujú priepustný substrát. Ideálna je zmes substrátu pre sukulenty. Prípadne môžete zmiešať piesok, keramzit či kokosové vlákna a klasický záhradný substrát v pomere jedna k jednej. Na dno kvetináča je vhodné dať štrk, a to v dostatočnej hrúbke, aby ste rastlinke zabezpečili bezproblémový odtok prebytočnej vody.
Hnojenie
Najvhodnejšia je pre citrusy kombinácia pomaly rozpustných organických hnojív so špeciálnymi tekutými hnojivami, s vyšším obsahom železa. Tekutým hnojivom hnojíme na jar a pomaly rozpustné pridávame po zvyšok vegetačnej sezóny. Počas zimných mesiacov citrusy nehnojíme.
Zálievka
Citrusy vydržia skôr dočasné sucho ako preliatie. Zálievku však treba prispôsobiť okolitým podmienkam. Musíte zohľadniť, aká je teplota a vlhkosť v miestnosti a, samozrejme, keď sa v lete vynesú von, sledujte počasie. Pri extrémne horúcich letných dňoch je potrebné zalievať citrusy každý deň. Vždy večer a ráno. Tu platí dôležité pravidlo – voda, ktorá ostane v miske pod kvetináčom dve minúty po zálievke, by sa mala vždy odstrániť. Citrusom tiež prospieva časté rosenie listov, čo simuluje vzdušnú vlhkosť. Robíme tak najmä počas zimy.
Svetelné podmienky
Čo sa týka svetla, v našich zemepisných šírkach sú kritické zimné mesiace. Platí, že v zime by mali byť citrusy umiestnené v tmavej miestnosti, kde je teplota od 1 do 10 stupňov Celzia. Zimovanie pri bežnej izbovej teplote, ktorú máme v obývačke či v kuchyni, je pre citrusy problematické. Ak však nemáte k dispozícii osobitnú zatemnenú miestnosť s teplotou do desať stupňov, môžete ich prezimovať aj pri izbovej teplote. Vtedy je však dôležité, aby mali dostatok svetla. Pravidelne im roste listy. Citrusy majú rady letnenie v exteriéri. Do záhrady či na balkón ich môžete preniesť hneď, ako pominú mrazy. V lete, keď im hrozí stret s priamym slnkom, ich radšej presuňte do polotieňa.
Presádzanie citrusov
Citrusy presádzame do väčších nádob postupne, a to až vtedy, keď prekorenia svoj pôvodný kvetináč a korienky začnú prerastať zvrchu kvetináča alebo cez spodné drenážne otvory v kvetináči. Malé citrusy nepresádzajte do veľkých nádob, pretože by dobre neprekorenili substrát. Kvetináč vyberte o 2-3 cm väčší oproti pôvodnému. Rastline pri presádzaní doplňte živiny, a to tak, že do do kvetináča prisypete nový substrát.
Rez a rozmnožovanie citrusov
Citrusom prospieva vzdušná pravidelná koruna, ktorú docielime výchovným rezom. Tento úkon treba robiť najmä počas prvých piatich rokov. Platí, že vždy treba odstrániť konáriky, ktoré zahusťujú korunu. V úvode sme načrtli, že citrusy možno rozmnožovať aj odrezkami. Ako na to? Získate ich odstrihnutím koncových, jednoročných olistených výhonkov, s tromi až piatimi výhonkami. Na tento účel vyberajte zdravú rastlinu a listy na odrezku zastrihnite zhruba na 1 cm. Pri sadení odrezkov sa odporúča používať rastový stimulátor a po vysadení treba zabezpečiť rastline minimálne izbovú teplotu a vysokú vlhkosť. Docielite to pravidelným rosením odrezkov. Vždy vysaďte viac rastlín, pretože nie všetky sa ujmú. Na rozmnožovanie citrusov odrezkami je ideálne jarné obdobie.
Škodcovia a choroby
Citrusy pestované na Slovensku môžu ohroziť najmä hubové ochorenia, proti ktorým môžete bojovať znížením zálievky i vlhkosti vzduchu. Môžete použiť aj fungicídy. Škodcovia, ktorí sa špecializujú na citrusy, v našich klimatických podmienkach nie sú. Pre citrusy letnené vonku sú rizikom vošky a molice. Háveď môžete odstrániť mechanicky alebo použijete biologickú ochranu, a ak ani toto nezaberie, riešením sú napokon insekticídy. Citrusy v záhrade musíte tiež chrániť tiež pred vtákmi a slimákmi, pretože dokážu na rastlinách narobiť veľkú neplechu. Doma, v byte, môžu citrusy napadnúť roztoče alebo smútivky, no nepredstavujú pre citrusy prílišné nebezpečenstvo.
Spracovala vm
Foto: Shutterstock