Záhradkárstva a tržnice aktuálne ponúkajú obľúbené muškáty. Tieto kvety chce mať doma hádam každá žena. Krásne zútulnia naše príbytky a okrem stopkatých si môžete zvoliť aj previsnuté, ktorých wow efekt prekoná máloktorý kvet.
Mladé rastliny si môžeme zakúpiť v sadbovačoch, teda vo výsevných nádobách. Potom stačí muškáty presadiť do kvetináčov. Aj tu však odborníci ponúkajú zopár „grífov“, ako to urobiť, aby vaša práca nevyšla nazmar a kvety sa ujali. Ako na to? Rastliny umiestnite na teplom a svetlom mieste a postavte ich do misky alebo tácky s vodou, aby rašelinový substrát v sadbovačoch nasiakol. Môžete použiť aj rozprašovač a rastliny výdatne orosiť vodou. Následne nechajte rastliny aklimatizovať sa približne 24 hodín. Ak ste kúpili rastliny v štandardnom rašelinovom sadbovači, ktorý má rozmery 2,5 až 3,6 centimetra, treba kvety najskôr presadiť do deväť centimetrového kvetináča. Tu by mali pobudnúť 4 až 5 týždňov. Až potom sa môžu presádzať na svoje trvalé stanovisko, teda do trvalých kvetináčov, či do balkónových hrantov alebo priamo von na záhon. Predídete tak „utopeniu“ mladej rastlinky v balkónovom hrante, ako aj potenciálnemu poškodeniu rastliny neskorými mrazmi pri unáhlenej výsadbe priamo von.
Vyžadujú kvalitný substrát
Na presádzanie si nachystajte kvalitný substrát pre balkónové rastliny a zmiešajte ho so zásobným hnojivom. Kvetináče naplňte substrátom po okraj a prstom vytvorte v strede jamku mierne väčšiu než je veľkosť sadbovačov. Mladú rastlinku vložte do jamky a substrát primerane zatlačte tak, aby vo vrchnej časti kvetináča vznikol priestor na zaliatie, ale nie príliš silno, aby korienky dokázali prerastať do nového substrátu. Po vysadení kvety zalejte pomocou krhličky s jemnou ružicou. Vysadené kvetináče položte na svetlé okno alebo do skleníka a pestujte v takýchto chránených podmienkach 4 až 5 týždňov. Von vysádzame až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov. Poškodené rastliny sa totiž veľmi dlho regenerujú.
Využite svoje odrezky
Ak si už raz zakúpite rastliny muškátov, nemusíte byť odkázaní na každoročný nákup nových sadeníc. Muškáty si môžeme ľahko rozmnožiť pomocou vrcholových odrezkov, ktoré odoberáme kedykoľvek počas sezóny. V menších črepníkoch so substrátom určeným na rozmnožovanie rastlín sa zakorenia asi za mesiac. Ďalšou možnosťou je vysiať semená, musíme to však urobiť čo najskôr na jar alebo ešte počas zimy. Hoci je to prácnejšie, z výsevov môžeme získať veľmi kvalitné a bohato kvitnúce sadenice. Muškáty, ktoré pestujeme niekoľko rokov, musíme občas presadiť. Robíme tak na jar, raz za 2 – 3 roky. Použijeme nový substrát a kvalitné pestovateľské nádoby s otvormi na dne na odtok prebytočnej vody.
Ako prezimovať muškáty
Z muškátov sa môžeme tešiť pri minimálnej starostlivosti niekoľko rokov. Musíme ich však vhodne prezimovať. Muškáty najlepšie prezimujú v chladnejšom prostredí od 8 do 12 stupňov Celzia, avšak musia mať dostatok svetla. Rastliny je vhodné občas zaliať a odstraňovať suché a poškodené listy. V predjarí muškáty ostriháme, pokojne aj o polovicu či dve tretiny a odstránime všetky suché listy.
Aby bohato kvitli
Ak chcete, aby sa vám odmenili nádhernými kvetmi, musíte dodržať niekoľko zásad. Platí, že muškáty potrebujú slnečné a teplé stanovisko. Ideálna je južná alebo juhozápadná strana. V polotieni alebo tieni kvitnú menej alebo vôbec. Po výsadbe môžeme muškátom zaštipnúť vegetačný vrchol, pekne sa rozkonária a budú pôsobiť mohutnejšie. Počas sezóny im doprajeme primeranú zálievku, pričom nezabúdajme, že medzi každým ďalším prísunom vlahy musí substrát preschnúť. Na preliatie reagujú rastliny citlivo. Okrem pravidelného prihnojovania dbáme na odstraňovanie odkvitnutých kvetov – podporíme tvorbu nových. Rastliny čistíme od poškodených a suchých listov.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock