Luhačovice zďaleka nie sú iba kúpeľným mestečkom. Sú doslova pastvou pre oči návštevníkov, ktorí majú radi architektúru, ulahodia gastro fanúšikom aj ľuďom túžiacich po oddychu. Prechádzka po Luhačoviciach je ako prehliadka galérie pod šírym nebom, kde sa snúbi história, umenie a príroda do jedného celku.
Jedno z najkrajších kúpeľných miest v Českej republike, je malým klenotom ukrytým medzi kopcami moravských Bielych Karpát. Mestečko, známe svojou kúpeľnou tradíciou, bohatou históriou a malebnou architektúrou, láka návštevníkov nielen na liečivé pramene, ale aj na objavovanie krásnych prírodných zákutí a kultúrneho dedičstva. Jeden víkend v nich zďaleka nestačí.
Kúpele a liečivé pramene
História Luhačovíc je úzko spätá s ich liečivými prameňmi, ktorých blahodarné účinky sú známe už stovky rokov. Najznámejším prameňom je prameň Vincentka, ktorý je symbolom kúpeľov a patrí medzi najviac vyhľadávané minerálne vody nielen v Česku, ale aj v Európe. Kúpele sa špecializujú na liečbu respiračných, tráviacich a pohybových ochorení a miestne kúpeľné zariadenia ponúkajú širokú škálu procedúr a terapií. Keď sa prejdete kúpeľným parkom, a to v akúkoľvek hodinu, pocítite pokoj a pohodu, ktorá z tohto miesta vyžaruje. Udržiavané záhrady, romantické chodníky a elegantné kúpeľné domy vás zavedú do doby, kedy sem chodila aristokracia a bohatí mešťania, aby načerpali nové sily. Atmosféru dotvárajú fontány a sochy, ktoré sú rozmiestnené po celom meste. Klišé typu, že kúpeľe sú len pre seniorom vyvracia špeciálny typ pobytu pre malé deti. Majú pre nich dokonca špeciálne prerobený kúpeľný dom a rodičia dostanú predostrené rôzne typy liečby a časové možnosti pobytu.
Architektúra Dušana Jurkoviča
Unikátna architektúra slovenského architekta doslova vyráža dych. A to na každom kroku. Návštevníci mesta si majú možnosť vziať mapku a ísť po jeho stopách za konrétnymi stavbami. Významný predstaviteľ secesie a ľudového štýlu zanechal v meste nezmazateľnú stopu, keď navrhol viacero budov, ktoré dodnes patria medzi dominanty Luhačovíc. Jeho architektúra sa vyznačuje výraznými farebnými kombináciami, ornamentami a prvkami inšpirovanými ľudovým umením, čo dodáva kúpeľom nezameniteľný ráz. Medzi najznámejšie stavby patrí kúpeľný dom Jurkovičov dom, ktorý je považovaný za majstrovské dielo a jeden z najfotografovanejších objektov v meste. V roku 1902 architekt vykonal základnú prestavbu domu z 18. storočia. Dve staré budovy spojil do jedného celku, nadstavil o ďalšie poschodie a podkrovie. Vybavil celú budovu zvonka i vo vnútri pestrofarebnou maľbou. Vo svojej dobe bol nazývaný farebnou rozprávkou, v súčasnej dobe je tento dom dominantou a najkrajšou stavbou v Luhačoviciach.
V roku 2002 bola dokončená rekonštrukcia budovy, služby boli doplnené o bazén, saunu a reštauráciu pre ubytovaných hostí. Ďalšou krásnou stavbou je Chaloupka. Bývalý kuchynský dom, umiestnený vo svahu nad námestím, prestaval Jurkovič v roku 1902 na obytnú vilku. Murované prízemie architekt skombinoval so zrubovou drevenou nadstavbou s balkónmi. Strecha so zalomenými vikiermi a štítmi podobne ako Jurkovičov dom silne rozvíja prvky karpatskej architektúry. Romantická stavba, zasadená do zelene, tiež slúži ako ubytovacia kapacita. Jestřabí bola postavená v roku 1903 podľa projektov Jurkoviča ako nová stavba. Voľne stojaca vilka, ktorá má ráz bloku s priečne rozvinutými krídlami po stranách, je komponovaná takmer symetricky. V súčasnosti slúži ako komfortný kúpeľný hotel so štýlovo zariadenými jednolôžkovými a dvojlôžkovými izbami. Jurkovič postavil v roku 1903 Slnečné kúpele, zložené zo vstupnej budovy a otvorených kabínok s bielymi plachtovými závesmi umiestnenými po stranách bazéna. Na terasách plavárne bývali vkusné drevené ležadlá, ihrisko na volejbal, pinpong, gymnastické náradie, detské kolotoče, konali sa tu vyhlásené plavecké závody. V súčasnosti je plaváreň po čerstvej rekonštrukcii a teší sa početným návštevám.
Spoločenské vyžitie
Luhačovice ponúkajú nielen odpočinok a liečbu, ale aj bohaté kultúrne vyžitie. Počas celého roka sa tu konajú rôzne kultúrne podujatia, koncerty, výstavy a festivaly. Jedným z najvýznamnejších podujatí je Festival Janáček, ktorý je venovaný hudobnému skladateľovi Leošovi Janáčkovi, ktorý toto miesto rád navštevoval. Lákadlom je aj festival Divadelní Luhačovice, ktorý vstúpil do svojho 24. ročníka. Rovnako ako v minulých rokoch, aj tentoraz sa festival zameral na komornú tvorbu činoherných súborov, pričom väčšina inscenácií mala komediálny charakter. Festival má jedinečný charakter, pretože spája kultúru dvoch národov – Čechov a Slovákov, čím demonštruje spoluprácu a priateľstvo medzi Českou a Slovenskou republikou. Podujatie má dlhoročnú tradíciu a získalo si rešpekt a uznanie. Pre mesto Luhačovice je dôležité, pretože obohacuje pobyt návštevníkov aj miestnych obyvateľov, čo odráža aj slogan festivalu: „Divadelní Luhačovice sú kúpeľmi duše…“ Za slovenskú sekciu bola tento rok krstná mama Zdena Studenková a a prezidentom je český herec Miloslav Mejzlík.
Na budúci rok v júni, v termíne 20-22. jún sa v kúpeľných priestoroch uskutoční multižánrový festival. Bude zameraný na humanistický prístup cez umenie, pohyb a trôzne echniky na podporu psychického zdravia. V meste nájdete aj rôzne galérie, múzeá a výstavné priestory, kde môžete spoznávať miestnu kultúru a históriu. Pre tých, ktorí si chcú užiť trochu spoločenského života, sú tu kaviarne, reštaurácie a cukrárne, kde si môžete vychutnať tradičné moravské špeciality, alebo len posedieť pri dobrej káve. Nechýbajú ani dobré bary otvorené dlho do noci (diskotéka Elektra, či bar Amerika s výborným nakladaným hermelínom) a pekáreň Merkur v ktorej dostanete o 2:00 ráno aj fantastickú “salámovku“. Je priam povinná jazda každého návštevníka. Dobrou správou pre turistov je aj obchod so suvenírmi Luhačovický koutek. Nájdete v ňom všetko, čo potrebujete na prežitie dňa. Od chutných raňajok, ponožiek na prechádzky a dokonca aj medovinu pre rodinu.
Luhačovice nie sú len miestom na liečbu tela, ale aj duše
Ak sa vydáte za hranice mesta, čaká vás množstvo turistických trás a cyklotrás, ktoré vás prevedú krásami okolitých kopcov a lesov. Bielokarpatská príroda je bohatá na vzácne druhy rastlín a živočíchov. Či už sa vydáte na nenáročnú prechádzku k neďalekej priehrade, alebo sa rozhodnete zdolať niektorý z kopcov v okolí, príroda vás odmení svojou tichou krásou a pokojom. Dôkazom toho, že miestni obyvatelia majú svoje mesto skutočne radi je aj to s akou vervou nás posielali pozrieť si dané miesta.
Dušan Samuel Jurkovič
Dušan Samuel Jurkovič sa narodil 23. augusta 1868 v Turej Lúke a vyrastal v rodine vidieckej inteligencie. Študoval staviteľstvo vo Viedni, kde sa prejavil jeho talent pre výtvarné umenie. Po štúdiách pôsobil 20 rokov na Morave, kde vytvoril svoje najvýznamnejšie diela, ovplyvnené secesiou a ľudovou architektúrou. V Brne mal svoju vlastnú projekčnú kanceláriu. Jeho ranné diela boli ovplyvnené secesiou, ktorá v tom období vo svete vrcholila. Venoval sa aj výskumu ľudového staviteľstva na severozápadnom Slovensku a Morave. Experimentoval aj v oblasti sociálnej výstavby, montovaných domov a úpravy historických objektov. Jurkovič sa stal jedným z najžiadanejších architektov v regióne. V roku 1928 zrealizoval Mohylu M. R. Štefánika, svoje najznámejšie dielo. Toto dielo predstavuje jeden zo skutočných vrcholov pamätníkovej tvorby medzivojnového obdobia v stredoeurópskom meradle. Za svoje zásluhy získal mnohé ocenenia, vrátane titulu národný umelec. Zomrel v roku 1947.