Vybrali sme TOP ponuku kín pre deti i dospelých!
Kiná v tieto dni ponúkajú nielen príjemný chládok v porovnaní s rozhorúčeným exteriérom, ale aj naozaj kvalitnú tvorbu ako pre deti, tak pre dospelých. Nechajte sa pozvať do kina a odídete obohatení o nové pocity, ale aj poznatky.
Pre rodiny s deťmi
Kedy ste naposledy videli ukrajinský animovamý film?
Napiek vojne sa to ukrajinským tvorcom podarilo. V krajine, ktorá je ničená vojnovými zbraňami, vzniklo napriek všetkým problémom niečo, čo je doslovne krásne. Mavka: Strážkyňa lesa prichádza do našich kín 20. júla.
Hlboké lesy od nepamäti ukrývajú nespočetné tajomstvá a nevyspytateľné záhady. Sú domovom podivuhodných mýtických bytostí, ktoré žijú medzi prastarými stromami a verne strážia svoje posvätné lesné kráľovstvo. A práve víla Mavka je novozvolenou strážkyňou a dušou lesa. Jej hlavným poslaním je chrániť posvätné Srdce lesa – zdroj samotného života – pred všetkým zlom a svetom ľudí. Mnohí obyvatelia lesa však pochybujú, či milá a nežná víla Mavka zvládne svoje nové poslanie.
V dedine neďaleko lesa žije Lucas, dedinský chlapec, ktorý nadovšetko miluje hudbu, najmä hru na flautu. Sníva o tom, že tejto vášni zasvätí celý svoj život. A práve jeho hudba vyvolá niečo skutočne pozoruhodné; Mavka počuje jeho očarujúcu pieseň a jej srdce sa naplní dovtedy nepoznaným citom. Láska medzi človekom a lesnou vílou však od začiatku čelí mnohým ťažkostiam Navyše sa im do cesty stavajú ďalšie a ďalšie prekážky. Do dediny prichádza bezcitná a chamtivá Kylina, ktorá tvrdí, že je dedičkou starej píly na okraji lesa, a všetkým ľuďom sľubuje, že s ich podporou využije bohatstvo krajiny a prinesie všetkým (a najmä sebe) priemyselný pokrok. To všetko však slúži len ako lesť, ktorá má zakryť jej skutočný cieľ.
Túži sa zmocniť Srdca lesa, pomocou ktorého by získala večnú mladosť a krásu. Dopomôcť jej k tomu má víla Mavka, ktorá je momentálne veľmi zraniteľná kvôli svojej láske k Lukasovi. Podarí sa Mavke zachrániť les pred ľstivou Kylou? Dokáže hudba robiť zázraky? Podarí sa konečne spojiť magický svet lesa a svet ľudí?
Hoci Mavka: Strážkyňa lesa prichádza sťaby vojnové dielo, nie je to celkom tak. Počas vojny bola snímka iba dokončená, ale to, že spoločnosť Film.UA pracuje na celovečernom 3D animovanom filme, oznámila ešte v septembri 2015. Film vytvorila na motívy divadelnej hry Lesná pieseň od poetky Lesye Ukrainky. Na svetlo sveta sa film dostal po 7 rokoch výroby, konkrétne 2. marca, kedy počas prvého víkendu predbehol v množstve divákov v Ukrajine dokonca aj snímku Avatar: Cesta vody. V Ukrajine bola snímka mimoriadne úspešná, za 6 víkendov si ju pozrelo až 1 011 735 divákov.
V zahraničí sa tejto animovanej rozprávke darí rovnako dobre. Distribučné práva získalo viac ako 80 krajín, ktoré snímku postupne uvádzajú vo svojich domácich kinách. Divákov si už získala napríklad v Španielsku, Taliansku či Holandsku, kde sa rýchlo stala jedným z najnavštevovanejších filmov v kinách.
Pre dospelých
Aké pocity by zmietali vami, ak by ste vyrábali atómovú bombu?
To je otázka, na ktorú sa snažili nájsť odpoveď tvorcovia mimoriadne očakávanej snímky Oppenheimer, ktorá prichádza do našich kín tiež 20. júla. Oppenheimer je príbehom, muža, ktorý riskoval, že zničí celý svet, aby ho tým zachránil. Režisér Christopher Nolan prepožičal svoj rozprávačský talent životopisnému filmu o vynálezcovi atómovej bomby. Nielen meno režiséra, ale aj herecké obsadenie je predznamenaním mimoriadneho filmového diela. Na čele hereckého zloženia stojí Cillian Murphy, pre ktorého ide už o 6. spoluprácu s režisérom.
V dobe, kedy 2. svetová vojna ešte vyzerala nerozhodne, prebiehal na diaľku dramatický súboj medzi Spojenými štátmi a Nemeckom o to, komu sa podarí skôr skonštruovať atómovú bombu a získať nad nepriateľom rozhodujúcu prevahu. V Amerike sa tajný výskum skrýval pod označením Projekt Manhattan a jedným z jeho kľúčových aktérov bol astrofyzik Robert Oppenheimer. Pod obrovským časovým tlakom sa s tímom ďalších vedcov pokúšal zostrojiť vynález, ktorý má potenciál zničiť celý svet, ale bez skorého dokončania ktorého sa ten istý svet nepodarí zachrániť…
“Je to nesmierne rozsiahly a výpravný príbeh, asi jeden z najnáročnejších projektov, na akom som kedy pracoval,” povedal režisér, podľa ktorého najväčším sústom bola verná rekonštrukcia Trinity testu, prvého riadeného výbuchu atómovej bomby v histórii, ktorá sa nakrúcala bez využitia počítačovej animácie. “Pri príprave testu Trinity sa Oppenheimer a jeho tím zaoberali veľmi malou možnosťou, že keď stlačia tlačítko a spustia prvý jadrový výbuch, zapália atmosféru a zničia celú planétu,” povedal Nolan, “Neexistoval žiadny matematický alebo teoretický fakt, na základe ktorého by mohli túto možnosť – hoci úplne malú – úplne vylúčiť. A napriek tomu to tlačidlo stlačili. Je to mimoriadny okamih v dejinách ľudstva. Chcel som divákov preniesť do TEJ miestnosti, aby boli pri TOM rozhovore, a potom aby boli pri tom, keď sa tlačidlo stlačí. Je to jednoducho ten najneuveriteľnejší okamih, keď sa tak nad tým zamyslíte. To riziko. Vzťah medzi vedou a prenosom abstraktných myšlienok do reálneho sveta, zaobchádzanie s nimi ako s konkrétnou skutočnosťou so všetkými jej dôsledkami.”
Po zhodení atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki sa Oppenheimer stal známym v celých USA. Po skončení 2. svetovej vojny nesúhlasil s ďalším vývojom bômb a nechcel pokračovať vo vojenskom jadrovom výskume. Odmietol sa podieľať na výskume vodíkovej bomby. Bol presvedčený o nutnosti medzinárodnej spolupráce a kontroly v oblasti využitia jadrovej energie, čo v období studenej vojny nezodpovedalo vládnej politike…
Kiná aktuálne ponúkajú jeho príbeh v jedinečnej snímke Oppenheimer.