Správna ústna hygiena je bezpodmienečne kľúčom k zdravým zubom. Dopomôcť svojmu chrupu viete však aj vyváženou stravou, ktorá obsahuje vitamíny podporujúce zdravie ústnej dutiny.
Asi nikoho neprekvapí, že prvok vápnik poskytuje ochranu kostiam v našom tele. V ústach tento minerál pomáha vytvrdzovať zubnú sklovinu a posilňuje čeľustnú kosť. Aby z vápnika vyťažilo vaše telo maximum, dopriať mu môžete vitamín D.
Vápnik a draslík
Ten pomáha vápnik absorbovať a zároveň zvyšuje hustotu minerálov v kostiach. Draslík plní pri zvyšovaní hustoty minerálov v kostiach podobnú funkciu ako vitamín D. Draslík navyše spolupracuje aj s horčíkom a zabraňuje prekysleniu krvi, ktorá môže vyplavovať vápnik z kostí a zubov.
Fosfor, ktorý vytvára hlavnú štrukturálnu zložku kostí a zubnej skloviny sa nachádza v širokom spektre potravín. Do tela ho dostanete pri konzumácii hovädzieho či bravčového mäsa, lososa, tuniaka, sójových bôbov aj šošovice. Menej známy vitamín K funguje v našom tele ako štít. Blokuje látky rozkladajúce kosti. Jeho nedostatok môže spôsobiť dlhší proces hojenia rán v tele. Zdrojom vitamínu K je brokolica, kel, petržlen, špenát či kapusta.
Vitamín C chráni naše ďasná pred zápalom a posilňuje ich. Zvieratá si ho na rozdiel od nás produkujú vo svojom tele sami. Citrusy sú dobre známe jeho vysokým obsahom. Dôležitým pre zdravie zubov je aj vitamín A. Tým, že udržiava naše sliznice zdravé, zabraňuje suchu v ústach a prispieva tým k hojeniu ústnej dutiny. Jeho plusom je aj podpora zraku a imunitných funkcií.
Pestrá strava
Dostatok vitamínu A budete mať v tele, keď budete vyhľadávať potraviny oranžovej farby. Siahnuť môžete po marhuliach, tekvici, mrkve alebo sladkých zemiakoch.
Prijímanie týchto vitamínov nie je teda ani zďaleka obmedzené na užívanie vitamínových doplnkov. Pestrá strava ponúka množstvo výživy. Samozrejme udržať zdravú ústnu dutinu nie je len o prijímaní vitamínov, ale aj o obmedzení zlozvykov, ku ktorým patrí fajčenie, používanie nevhodnej zubnej kefky, nadmerná konzumácia cukrov či prehnaná ústna hygiena.
Uškodiť si môžete dokonca otváraním obalov pomocou zubov. Naopak, zaužívať by ste si mali návyky ako pravidelná preventívna prehliadka u zubára a návšteva dentálnej hygieny dvakrát do roka.