Vedeli ste, že tento strašiak čerstvých rodičov sa týka aj mužského pokolenia? Viac sa o popôrodnej depresii u mužov rozpísala gynekologička MUDr. Lucia Ďurčeková na svojom instagramovom profile mama_gynekologicka.
„Áno, aj u mužov sa vyskytuje popôrodná depresia. Dokonca v priemere 10 percent otcov trpí depresiou v období medzi prvým trimestrom tehotenstva svojej partnerky a prvými narodeninami svojho dieťaťa. V 43 štúdiách bolo analyzovaných 28 tisíc mužov. Najdepresívnejší boli otcovia medzi tromi až šiestimi mesiacmi novorodenca. Prejavovať sa môže úplne rovnako ako depresia u žien,“ píše na svojom profile lekárka.
Partneri sú v tom spolu
„Najohrozenejší sú tí muži, ktorých partnerka tiež trpí depresiou, pričom depresia u oboch rodičov má devastačné účinky na ich vzťah a na deti. Extrémne prípady mužskej ,,popôrodnej“ depresie môžu viesť k odmietaniu bábätka, jeho zraneniu alebo k samovraždám,“ dozvedáme sa. „Viaceré štúdie potvrdili, že počas tehotenstva a po pôrode, sa menia hladiny hormónov aj u otcov. Mužom klesá hladina testosterónu a zvyšuje sa hladina estrogénu, prolaktínu a kortizolu.“
Boja sa vyhľadať pomoc
„Muži zriedkakedy vyhľadajú pomoc, pretože po príchode nového člena rodiny sa všetko krúti okolo bábätka a od muža sa očakáva, že bude ten silný, o ktorého sa žena so svojimi pocitmi môže po pôrode oprieť. Muži nechápu, že sú plní obáv, cítia sa prázdni, nedokážu mať veci pod kontrolou a cíti sa plní neistoty. V dnešnej dobe sociálnych sietí ženy majú k dispozícii príbehy iných mám a množstvo informácií, ako sa vyrovnať so situáciami počas tehotenstva a po pôrode, pretože NAŠŤASTIE už sa na to stále častejšie upozorňuje, že v tehotenstve a po pôrode to nemusí byť všetko v pohode. Na otcov sa však myslí pomenej a oni zrazu zostávajú osamotení v svojich pocitoch a hanbia sa hovoriť, že sa cítia vystrašení v novej úlohe otca.“
Prejavy
„U žien sa depresia prejavuje hlavne plačom a smútkom, u mužov skôr hnevom a podráždenosťou, ale aj zlou náladou, stratou záujmov, nedostatkom motivácie, pocitom bezcennosti a presvedčenia, že rodine by bolo lepšie bez otca. Rovnako sa môžu uchyľovať k alkoholu alebo sebapoškodzovaniu,“ píše odborníčka a pokračuje „Ak má muž skutočne popôrodnú depresiu, je potrebné, aby vyhľadal odbornú pomoc. Narodenie dieťaťa je šokom aj pre nich a majú právo cítiť obavy a netreba sa hanbiť o tom hovoriť.“
Depresia je vážna diagnóza a jej liečba patrí do rúk odborníka. Kamaráti môžu pomôcť, ale úplne vyliečiť nedokážu.