Sezónna chrípka bola za posledné dva roky v ústraní. Slovenskí pediatri však naďalej varujú pred možnosťou vypuknutia chrípkovej epidémie u detí. Dobrou formou ochrany proti vírusu môže byť nové očkovanie, ktoré sa aplikuje do nosa.
Začiatok zimy a koniec jesene sa nesie v znamení chladného a sychravého počasia, ktoré predstavuje ideálne podmienky na vzostup sezónnych vírusov. Tie sa dokážu efektívne šíriť v uzatvorených priestoroch. Hrozba nákazy tak neobchádza ani školské zariadenia. Medzi sezónne vírusy patrí aj chrípka, proti ktorej majú slovenskí pediatri novú odpoveď. Je ňou moderná forma detského očkovania, ktoré už nevyužíva injekčnú striekačku.
Prechladnutie a chrípka
Za posledné dva roky sa spoločnosť stretla s vírusom chrípky len minimálne. Dôvodom bola nútená izolácia. Podľa odborníkov však nie je na mieste chrípku podceniť: „Chrípka je typickým sezónnym ochorením a šíri sa v podobe kvapôčkovej infekcie, teda pri kýchaní, kašľaní a blízkom kontakte s infikovaným človekom. Ochorenie je aj vysoko nákazlivé. Stačí relatívne malé množstvo vírusu chrípky nato, aby sme sa nakazili.“ vysvetľuje doc. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák.
Chrípku si počas zimných mesiacov často zamieňame s bežným prechladnutím. Kým prechladnutie má postupný priebeh, chrípka prepukne náhle. Typickými príznakmi sú bolesti svalov a kĺbov, ktoré sú často dopĺňané horúčkami. U detí sa stretávame so symptómom počiatočnej únavy, ku ktorému sa neskôr pripájajú ďalšie spomínané príznaky. Chrípka u detí je však často sprevádzaná aj tráviacimi ťažkosťami a hnačkou.
Komplikácie sa môžu objaviť nielen pri neliečenej, ale aj nevyležanej chrípke. Pediatri sa stretávajú s rozvojom dlhotrvajúceho kašľa, prieduškovej astmy, zápalu pľúc či srdcového svalu. Medzi neželaným komplikáciami však najviac vyniká zápal stredného ucha, ktorý predstavuje až 80% všetkých predpisov antibiotík u infikovaných pacientov.
Inšpirované vírusom
Ideálnou ochranou proti chrípke môže byť moderné detské očkovanie, ktoré sa na Slovensku objavilo už minulý rok. Deti predstavujú jednu z najrizikovejších skupín pri chrípkovom ochorení, ktorá paradoxne patrí aj k najväčším prenášačom. Štúdie dokazujú, že deti vo veku 24 mesiacov – 9 rokov dokážu bezpríznakovo šíriť vírus až 8 dní, čím ohrozujú svoju domácnosť a okolie. Medzi ďalšie ohrozené skupiny radíme dospelých vo veku nad 50 rokov, tehotné ženy a osoby s autoimunitným ochorením.
Moderné očkovanie úplne vylučuje použitie injekčnej striekačky, namiesto ktorej používa komfortný nosový aplikátor. „Vakcína bez ihly“ sa následne aplikuje do oboch nosových dierok. Veľkou výhodou očkovania je, že funguje prakticky okamžite, pričom sa nemusí opakovať ani po kýchaní či smrkaní. Očkovanie si berie príklad priamo od vírusu, ktorý využíva pri vstupe do organizmu podobnú metódu:
„Chrípka sa šíri cez dýchacie cesty. Bránou vstupu je tak nosová dutina. Podaním oslabeného vírusu chrípky, v podobe spreja na povrch nosovej sliznice, napodobňuje vakcína prirodzený vstup infekcie do organizmu. Oslabený vírus chrípky v spreji nemá schopnosť vyvolať infekciu ale má zachované vlastnosti, ktoré vedú k aktivácii imunitného systému a následnému rozvoju imunitnej odpovedi,“ informuje Jeseňák.
Protilátky na sezónu
Očkovanie stimuluje organizmus dieťaťa na tvorbu protilátok, ktoré neskôr využije proti plnohodnotným vírusom. Znižuje aj riziko ťažkého priebehu, ktorý môže potencionálne vyústiť formou komplikácií. „Ak sa dieťa očkuje prvýkrát a má menej ako 9 rokov, je potrebné podať dve dávky vakcíny s odstupom 4 týždňov, následne sa dieťa očkuje len jednou dávkou. Očkovanie navodzuje efektívnu imunitnú ochranu, ktorá trvá niekoľko mesiacov na preklenutie celej chrípkovej sezóny.“ dopĺňa Jeseňák.
Dôvodom je, že deti vo veku do 9 rokov sa pravdepodobne ešte nestretli s viacerými kmeňmi vírusu chrípky. Preto je nutné ich imunitu vystužiť dvomi dávkami. Vakcína však nie je vhodná pre deti, ktoré sú v izolácií kvôli Covidu-19, majú zvýšenú telesnú teplotu či prejavujú symptómy autoimunitného ochorenia. Všetky potrebné informácie zistíte u svojho pediatra.
Aj keď je na Slovensku očkovanie dostupné len druhý rok, nosové vakcíny sa v zahraničí využívajú dlhodobo. V Anglicku každoročne využijú očkovanie viac ako 3 000 000 detí. Podľa odhadu Amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) bolo len v rokoch 2017-2018 chrípkou nakazených asi 48,8 milióna ľudí. Z tohto počtu vyhľadalo lekársku pomoc 22,7 milióna a takmer 1 milión ľudí bol v dôsledku chrípky hospitalizovaný.