Slovensko patrí medzi európske krajiny s najvyšším počtom medveďov, pričom ich počet v posledných desaťročiach výrazne stúpol. Svedčia o tom aj čoraz častejšie správy o stretoch ľudí s medveďmi, či dokonca o útokoch týchto prísne chránených šeliem. Ľudia ich dokonca občas zazrú priamo v meste alebo v dedine, najmä v blízkosti smetných košov, ale i pri prechádzkach prírodou.
Názory odborníkov na to, ako sa správať pri strete s medveďom sa rôznia, no jednoznačne vyzývajú ľudí, aby boli v lese a v jeho blízkosti ostražití. Čo je teda najlepším riešením? Utiecť, ľahnúť si na zem či sa radšej vyšplhať na strom?
Nedajte sa oklamať jeho vzhľadom
Medveď hnedý je naša najväčšia šelma a patrí medzi vzácny a ohrozený druh živočícha. Jeho zavalité telo zvykne vážiť okolo 350 kg s výškou niečo cez dva metre. Pre svoj spôsob pohybu môže pôsobiť ťarbavým dojmom, no nenechajte sa oklamať. V skutočnosti vie pri behu dosiahnuť rýchlosť až 50 km za hodinu, taktiež zvládne plávať a šplhať sa.
Zľakne sa skôr vás, ako vy jeho
Stret s nimi je skôr ojedinelý, no v dôsledku premnoženia a tzv. synantropizácie (osídľovanie obývanej krajiny živočíchmi), sa toto riziko zvyšuje. Najlepším riešením je predchádzať takýmto stretnutiam a zabrániť, aby sme ho náhodou neprilákali.
Ostražitosť je na prvom mieste
V lese si dávajte pozor a pozorne sledujte okolie. Všímajte si stopy alebo iné znaky prítomnosti medveďa, ako je trus či odhryznuté kusy kôry zo stromov. Najnebezpečnejší čas je skoro ráno, večer a v noci, pretože vtedy sú najaktívnejšie. Vyhýbajte sa hustým porastom, miestam plných lesných plodov či možným zdrojom potravy a vody.
Upozornite ich na svoju prítomnosť, najmä ak je zlá viditeľnosť či počuteľnosť. Môžete si pískať, spievať alebo rozprávať, ale vhodnou výbavou je tiež zvonček na medvede. Veľmi ľahko si ho pripnete na batoh a ten potom pri pohybe vydáva prenikavý zvuk, ktorý zviera počuje do veľkej vzdialenosti.
Neželané stretnutie – čo teraz?
Ak uvidíte medveďa, no on si vás nevšimol, je to dobrá správa. Začnite pomaly a potichu cúvať a obíďte ho oblúkom. Neustále ho sledujte pohľadom a všímajte si akúkoľvek zmenu v jeho správaní.
Ak sa vám nepodarilo odísť a medveď vás zbadal, zostaňte stáť, zachovajte pokoj a zhodnoťte situáciu. Hlavne nepanikárte a nekričte – mohlo by ho to len vyprovokovať. Taktiež sa mu neotáčajte chrbtom a rozhodne neutekajte. Spomeňte si, že je oveľa lepší bežec než vy.
Pokiaľ sa zdá, že ho nezaujímate, je to ideálna šanca na pomalý ústup do bezpečia. Ak sa však začne približovať smerom k vám, zachovajte pokoj. Musí to byť na vás vidieť, stojte rovno a určite sa mu nepozerajte do očí, považoval by to za znak agresie. Skúste opäť pomaly cúvať, je to najlepším možným riešením, pretože vtedy sa zväčša upokojí a už vás nepovažuje za hrozbu. Ak by sa opäť pohol smerom k vám, zase ostaňte stáť.
Pri priamom útoku, keď nemáte po ruke sprej na medvede, je najvhodnejšou možnosťou ľahnúť si zem, čím si ochránite tvár a brucho. Prsty si spojte za hlavou a chráňte si krk. Ak máte na chrbte batoh, aj ten vám môže poskytnúť určitú ochranu. Keď sa bude šelme zdať, že už pre neho nie ste nebezpečný, zvyčajne odíde – vy vtedy ešte ostaňte nehybne ležať, až kým si nebudete istý, že je preč.