Mnohí dôchodcovia čo sú ešte fit a vládzu, radi privítajú možnosť pracovať na dohodu. Je to výhodné, pretože si tak privyrobia nejaké to euro.
Chcete popri poberaní dôchodku pracovať? Môžete, zákon vás nijakým spôsobom neobmedzuje a neukladá vám ani povinnosť oznámiť to Sociálnej poisťovni. V určitých prípadoch si dokonca môžete uplatniť odvodovú úľavu. Starobný dôchodca pracujúci na dohodu si môže uplatniť odvodovú úľavu – výnimku. Uplatnenie výnimky znamená, že si určíte jednu dohodu, z ktorej nebudete platiť poistné na dôchodkové poistenie, a to vôbec, ak váš príjem z danej dohody za kalendárny mesiac nepresahuje 200 eur alebo v zníženom rozsahu, ak váš mesačný príjem alebo priemerný mesačný príjem z danej dohody presiahne 200 eur. Poistné na dôchodkové poistenie v takom prípade platíte len z rozdielu medzi dosiahnutým príjmom a sumou 200 eur. Ak máte ako dôchodca uzatvorených viacero dohôd o pracovnej činnosti, zo všetkých ostatných dohôd budete platiť poistné na dôchodkové poistenie v plnom rozsahu.
„Predčasní“ dôchodcovia
Pozor, ak ste dôchodca poberajúci predčasný starobný dôchodok, platia pre vás iné pravidlá. Predovšetkým na to, aby sa vám ako poberateľovi predčasného starobného dôchodku s uplatnenou odvodovou úľavou – výnimkou – dôchodok naďalej vyplácal, treba splniť určité podmienky. Váš príjem z dohody za kalendárny rok nesmie presiahnuť sumu 2400 eur. Ak túto sumu presiahnete, Sociálna poisťovňa výplatu dôchodku zastaví a obnoví ju až v ďalšom kalendárnom roku, kedy vykoná zúčtovanie. Ďalšou podmienkou je, že nie ste dôchodkovo poistený z inej zárobkovej činnosti. V opačnom prípade váš nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zanikne od najbližšieho výplatného termínu dôchodku po vzniku pracovného pomeru. Dobrá správa pre seniorov, pokiaľ ide o prácu na dohodu je, že to bude mať vplyv na výšku vášho dôchodku. A to vtedy, ak si budete naďalej platiť dôchodkové poistenie. Potom získate nárok na zvýšenie dôchodku.
Právny servis
Dohoda o vykonaní práce a dohoda o pracovnej činnosti predstavujú dva spôsoby výkonu práce mimo pracovného pomeru, uzatvorením ktorých taktiež vzniká pracovnoprávny vzťah. To znamená, že tieto dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru zakladajú pracovnoprávny vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom, avšak na rozdiel od pracovného pomeru, majú iným spôsobom vymedzený napríklad pracovný čas, spôsob ich ukončenia či platenie odvodov. Zákonník práce vymedzuje podstatné náležitosti dohody o vykonaní práce, pričom je použité spojenie „musí byť vymedzená.“ Uvedené znamená, že v prípade absencie jednej z týchto náležitostí by dohoda o vykonaní práce nebola platne uzatvorená. V dohode musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za vykonanie práce, stanovená doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať a uvedený rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy.
Spracovala vm
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Foto: Shutterstock