Vláda predĺžila dobu poskytovania príspevku za ubytovanie odídenca z dôvodu vojnového konfliktu na Ukrajine na ďalšie obdobie, od apríla do konca júna tohto roka.
Maximálna výška príspevku je 6 eur vrátane DPH za jednu noc ubytovania, bez rozdielu veku. Nepriaznivá situácia totiž naďalej pretrváva, rovnako ako aj akútna potreba motivovať poskytovateľov ubytovania vzhľadom na nedostatočné azylové a humanitné kapacity štátu. Nariadenia začne platiť 1. apríla.
Cieľom predĺženia tohto príspevku je zabezpečovať naďalej ochrana života a ľudskej dôstojnosti osôb hromadne utekajúcich pred vojnovým konfliktom na naše územie a upraviť maximálnu výšku príspevku. Prax ukazuje, že tento model ubytovania odídencom pri nedostatočnej kapacite azylového ubytovania je najlacnejšou a najvhodnejšou formou pre Slovensko.
Od začiatku ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, od 24. februára 2022 ku koncu minulého roka Slovensko eviduje viac ako dva milióny vstupov osôb cez hraničné priechody z Ukrajiny do Slovenskej republiky. Na Slovensku požiadalo o štatút dočasného útočiska 134 817 odídencov, čo tvorí približne 6,5 % prichádzajúcich z Ukrajiny. K 31. decembru minulého roka bol aktuálny stav platných tolerovaných pobytov s účelom dočasné útočisko na našom území 114 223. Ženy a deti tvoria z uvedeného počtu až 82,5%, osoby staršie ako 60 rokov len 8,24%. V súčasnosti je vládou SR schválený termín poskytovania dočasného útočiska do 4. marcaq 2025, preto je namieste otázka ďalšieho postupu štátu aj v oblasti zabezpečovania ubytovania odídencov.
Na ubytovanie odídencov sa využívajú kapacity Ministerstva vnútra SR, najmä záchytný tábor Humenné, pobytové tábory v Opatovskej Novej Vsi a Rohovciach a humanitné centrum v Gabčíkove. Ubytovanie tiež poskytujú fyzické a právnické osoby. Približne 2 500 odídencov je ubytovávaných v štátnych zariadeniach. Z týchto údajov je možné konštatovať, že viac ako 60 % odídencov rieši svoje ubytovanie bez pomoci SR. Diametrálne odlišné výsledky prezentuje však dotazníkový prieskum Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM), podľa ktorého len 31 % odídencov býva bez akejkoľvek podpory.
Dlhodobo je poukazované na nedostatočné údaje o odídencoch a ich reálnosť v čase a priestore. Prvý a nevyhnutný krok k nastaveniu optimálnych opatrení je preregistrácia odídencov na SR, to znamená zistenie skutočného počtu a štruktúry a následne nastavenie systematického zbierania dôležitých údajov a ich pravidelné vyhodnocovanie prístupné všetkým relevantným úrovniam.