Už niekoľko rokov vedie plavecký klub v hlavnom meste. Učí ľudí plávať a poskytuje aj rehabilitáciu vo vode. Radovan Klikáč zakladateľ OZ Plavecký Klub Poseidon vraví, že špeciálne seniori by sa mali venovať plávaniu. V rozhovore vysvetľuje, prečo je to tak.
Mladí a ľudia v strednom veku si chodia takmer pravidelne počas prázdnin zaplávať. Vy apelujete na to, aby aj staršia generácia nevynechala v lete možnosť ponoriť sa do vody a plávať. Prečo?
Plávanie je najlepší šport pre boľavé kĺby. Je to fyzicky nenáročné cvičenie, ktoré priaznivo pôsobí na celé telo bez ohľadu na vek alebo váhu. Odporúčané je pre ľudí s bolestivými kĺbmi v dôsledku artritídy, pretože voda telo nadnáša a odľahčuje. Vďaka tomu na kĺby nepôsobí rovnaká gravitačná záťaž, čo zabezpečí, že sa kĺby viac uvoľnia a sú pohyblivejšie. A rovnako z tohto dôvodu je plávanie vhodné pri problémoch s nadváhou. Posilňuje svaly a tkanivá v okolí kĺbov, vďaka čomu pre nich vybudujete lepšiu podporu. Plávanie zlepšuje hustotu kostí, je vhodné aj pri osteoporóze. Zlepšuje schopnosť tvorby nových kostných buniek, čím sa kosti stávajú zdravšie, odolnejšie a flexibilnejšie, čo znamená zníženie rizika zlomenín vo vyššom veku.
Niektorí seniori však plávanie odmietajú. Vravia, že sa už cítia slabší… A je možné, aby sa plávať naučili aj seniori – neplavci?
Plávať môžu ľudia telesne dobre pripravení, ale i tí so slabšou kondíciou. Ľudia rôznej telesnej hmotnosti, ľudia so získanými alebo vrodenými telesnými chybami, ale i po rôznych úrazoch. Vlastný plavecký pohyb a samotné vodné prostredie má silný vplyv na posilnenie zdravia, zvýšenie otužilosti a celkovej telesnej zdatnosti. Prostredie nezvyklé pre človeka – voda je charakteristická svojimi špecifickými vlastnosťami. Pôsobí na človeka pozitívne a považuje sa za jednu z biologicky najúčinnejších športových aktivít. Zaujíma dôležité postavenie v rámci rekreačnej pohybovej činnosti človeka. Naučiť sa plávať je možné v každom veku. U každého človeka je to však individuálne, za aký čas sa naučí základy plávania. Záleží tiež od intenzity kurzu, ale aj samotných vlastností človeka. Špeciálne sa venujeme ľudom, ktorí majú strach, alebo predošlú traumu z vody. U tých to trvá väčšinou dlhšie, no so správnym prístupom sa aj takýto človek môže naučiť plávať. Neplavci seniori sú dosť špecifickí. Ako plus vnímam množstvo času, ktoré majú. Seniori sú tiež viac zrelaxovaní, nemajú toľko stresu ako dospelí. Vyžadujú si síce individuálny prístup, no musím povedať, že hodiny plávania sú pre nich veľakrát oddychom. Dokonca mi hovoria, že po plávaní sa cítia mentálne oddýchnutí.
Vo vode sa dá aj rehabilitovať, vy dokonca robíte hodiny rehabilitačných cvičení. Prečo je to vhodné?
Rehabilitačné cvičenia sú cvičenia, ktoré sa vykonávajú v bazéne na príjemnú hudbu. Najväčšou prednosťou cvičenia je, že má pozitívny vplyv na pohybový aparát – ako klasické cvičenie na suchu. Je vhodné pre každého bez ohľadu na vek a pohlavie. Rehabilitačné cvičenie vo vode posilňuje svaly, ak sa cvičí s pomôckami. Efektívne tvaruje telo, pomáha pri problémoch s chrbticou a napomáha pri správnom držaní tela. Cvičenie vo vode tiež prispieva k spevneniu svalov krku, chrbta a končatín. Pri riešení problémov s kĺbmi – pri už spomínanej artritíde, pomáha zlepšiť „prácu“ svalov a kĺbov. Zlepšuje vytrvalosť a silu jednotlivých svalov. Podnecuje zvýšenie látkovej výmeny vo svaloch pri a po cvičení. Zdokonalí vám celkovú koordináciu tela.
Viera Mašlejová
Foto: R. K.