Život píše rôzne príbehy. Niekedy také, ktorým by sme sa samy radšej vyhli a niekedy si nás šťastena nájde v tej najvhodnejšej chvíli a v najlepšom čase. A zaveje ďaleko od domova, napríklad do olivových hájov.
Eva Gasteratou – Ondríková vyrába na čarokrásnom Korfu spoločne s manželom oceňovaný olivový olej a vychovávajú štyri deti.
Dovolenka všade inde, len nie v Grécku
Eva je rodáčkou zo Svitu, vyštudovala v Bratislave a Grécko vôbec nemala v hľadáčiku krajín, kde by raz chcela žiť. „Dokonca som tam neplánovala ísť ani dovolenku, chodievala som všade inde, iba do Grécka nie. Dostal ma tam prvý krát až môj budúci manžel, keď ma vehementne presviedčal, že sa tam musím ísť pozrieť. Prišla som tam na týždeň, vrátila sa domov na Slovensko, po čase opäť pricestovala za ním a už som neodišla.“ Mladá žena mala vtedy 10-ročného syna Sebastiána, ktorý navštevoval štvrtý ročník základnej školy. Začala uvažovať nad jeho prestupom do gréckej školy a onedlho sa jej myšlienku podarilo zrealizovať. Bez znalosti jazyka či akýchkoľvek známych sa spoločne so synom vybrali za novým životom..
Najlepšie rozhodnutie
Na Korfu žije Eva so svojimi už štyrmi deťmi a manželom Tasosom už vyše desať rokov. Manžela stretla vtedy ešte slobodná mamička na Slovensku v Poprade. Postupne sa spoznávali, až kým sa jedného dňa v deň jej narodenín zjavil pred bytovkou, kde bývala. Išla práve venčiť psa, keď ho zbadala: „Ďakujem Bohu za odvahu, ktorú mi vtedy poslal. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, vrhnúť sa do nového sveta, ale cítila som, že to mám spraviť. Manžel je veľmi dobrý človek a intuícia mi hovorila, že sa naozaj nemám čoho báť. Nemohla by som žiť s niekým, kto má iné morálne nastavenie, základné hodnoty, či priority ako ja.“
Chvályhodné slová sa jej dennodenne potvrdzujú. „Každý z nás má niekedy pocit, že sa niekde cíti fantasticky, voľne, slobodne a dobre sa mu tam dýcha, tak to mám ja na Korfu, v mojom domove. Čerpám energiu z mora a na ostrove sa cítim výborne. Ostrov dýcha pozitivitou aj kvôli tomu, že ľudia sem chodia oddychovať a všetky starosti zanechajú na letiskách.“ Evu fascinuje aj ľudskosť s ktorou sa pravidelne stretáva. Ak vám chýba pár peňazí, predavačka iba mávne rukou, veď prinesiete nabudúce.
Tasos ma naučil vychutnávať si život
Aby sme však zostali reálni, netreba zabúdať na to, ako majú Gréci na všetko čas: „Keď prídete žiť do Grécka zo strednej Európy, ide vás na začiatku poraziť. Na jednej strane je krásne, že sa nestresujete, ale ak potrebujete, aby veci fungovali, tak na to môžete rovno zabudnúť. Ak sa neobrníte železnou trpezlivosťou, Nevybavíte tu nič,“ posťažuje sa úspešná podnikateľka. Považuje to aj za najväčší kameň úrazu vo vzťahu s manželom Tasosom.
Na začiatku to medzi nimi iskrilo práve na základe jeho ležérneho prístupu, avšak po čase Eva pochopila, že jej to môže aj pomôcť: „Naučil ma spomaliť, pochopila som, že sú dôležitejšie veci, ako stále pracovať. Len tak sedieť ráno pri mori a baviť sa o hocičom, to sú práve tie krásne momenty, ktoré až dnes viem naplno oceniť. Na prvé miesto dávam rodinu a to vďaka nemu. Naučil ma nebrať veci a seba moc vážne, a doslova si vychutnávať život,“ tvrdí s láskou Eva. Otvorila sa veciam, ktoré jej na začiatku na manželovi vadili a prijala ich za svoje. Hneď sa im tak žije obom krajšie a ľahšie.
Magické miesto na výchovu
Sebastiána chceli v gréckej škole zaradiť do prvého ročníka, ako to robia všetkým cudzincom, čo neovládajú jazyk, ale Evin manžel zasiahol. Povedal, že určite nie, chlapec bude pokračovať spoločne s miestnymi deťmi a postupne sa naučí pre neho úplne nový jazyk. A tak aj bolo. Do šiestich mesiacov sa naučil plynule a najmä správne komunikovať. Dnes 22-ročný Sebastián rozpráva ako rodený Grék a študuje v angličtine stomatológiu. Na Slovensko chodieva pravidelne za otcom a blízkou rodinou.
Láska k manželovi a novému miestu prispeli k Evinmu rozhodnutiu mať ďalšie tri deti. Tie nevyrastajú iba v gréčtine a slovenčine, ale prirodzene nasali aj „tajný jazyk“ angličtinu, keďže to je jazyk, ktorým na začiatku zaľúbenci komunikovali. „Zistili sme to v aute, keď nás začala kričať naša skoro dvojročná dcéra, že ako ju môžeme chcieť nechať s babkou a my si plánujeme potajomky rande osamote,“ spomína Eva so smiechom. Boli si dovtedy istí, že deti anglicky nerozumejú. Tasos vyskúšal v živote mnoho zamestnaní, podnikal s oblečením, vlastnil bar, zlatníctvo, tak isto aj Eva si prešla kadečím, kým spoločne našli zamestnanie, ktoré ich maximálne oboch napĺňa..
Olivový olej je láska na celý život
Strava je základom zdravého tela. Dokonca aj na grécky ostrov prišla obezita až s príchodom polotovarov, dovtedy ju tam nepoznali. Na Korfu nie je ničím výnimočným, že si ľudia vyrábajú vlastný olej. Ostrov je doslova posiaty olivovníkmi a skoro každý obyvateľ si ho vychutnáva z vlastného hája. Zber a lisovanie olív je bežnou rutinou: „Môj vzťah k olivovému oleju sa vyvíjal postupne. Musím sa priznať, že mi zo začiatku vždy páchol, ten, čo som zvykla kupovať v obchode, napriek tomu, že šlo údajne o kvalitný typ. Prvé tri mesiace na Korfu som ho ani neochutnala. Až ma raz muž prinútil a ochutnala som náš olej.“ A vtedy prišlo k realizácii nápadu ponúkať ho na slovenský a český trh, veď kvalitou sa mu žiaden iný nevyrovná. „Oslovila som spolužiakov z gymnázia a z vysokej školy, kamarátov z detstva a zostali nadšení. Prvý olej nebol dokonca ani extra panenský, bola to iba veľmi dobrá kvalita panenského oleja,“ spomína si Eva na začiatky podnikania.
Pozitívna spätná väzba ju nakopla k samoštúdiu a do detailov zisťovala, ako zvýšiť jeho kvalitu, zdokonaliť produkciu, pestovanie, čas zberu, ako sa vyhnúť znehodnotenej úrode a podobne. Rozhodli sa ísť tou najťažšou cestou – poctivou, akou išli prastarí rodičia miestnych obyvateľov, bez chémie. Každý rok Eva s manželom zverejňujú na svojej stránke hodnoty chemických analýz oleja a aj táto transparentnosť je jedna z vecí, ktorú ich zákazníci doceňujú. V súčasnosti s olejom zbierajú medzinárodné ocenenia z celosvetových elitných súťaží. Pravidelne vyhrávajú prvé a druhé miesta v kategórii kvalita s konkurenciou veľkých medzinárodných výrobcov. „Stále som rovnako fascinovaná a vďačná keď nejaká Eva s nejakým Tasosom z malého ostrova vyhrajú zlatú medailu, vždy až radostne poskočím!“ hovorí s pokorou hrdá Slovenka. Z mnohých klientov sa stali už priatelia. Zákazníci totiž za olejom cítia príbeh ľudskosti, úprimnej lásky a snahy priniesť aj do iných rodín kvalitu priamo z gréckych sadov.