Áno, už je tu zase – chrípková sezóna opäť prichádza. Čo o nej treba vedieť, aby ste ju zvládli, prípadne vyhli sa vírusom celkom? Tu sú rady od hygienikov z Úradu verejného zdravotníctva SR.
Chrípka je veľmi časté a vysoko infekčné vírusové ochorenie. Pôvodcom tohto ochorenia je vírus a prameňom pôvodcu nákazy je infikovaný človek. Inkubačný čas – teda čas, ktorý uplynie od nakazenia sa po objavenie prvých príznakov ochorenia je 1 až 3 dni. Vírus chrípky sa ľahko šíri priamym kontaktom, najčastejšie kvapôčkovou infekciou – teda prostredníctvom kvapôčok a aerosólu, ktoré sa uvoľňujú z tela chorého pri kýchaní, kašľaní, ale aj rozprávaní. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi, ktoré chorý používa – tanier, poháre, príbor alebo povrchmi, ktorých sa dotýka – napríklad kľučky, rúčky nákupných vozíkov, držadlá vo vozidlách hromadnej dopravy a podobne. Vstupnou bránou pre vírus chrípky sú horné dýchacie cesty a očné spojovky. Jeden chorý môže infikovať pomerne veľké množstvo ďalších ľudí, pričom ideálnym prostredím na šírenie ochorenia sú preľudnené a nevetrané priestory. Deti ochorejú o čosi častejšie ako dospelí. Dôvodmi sú nedostatočne vyvinutý imunitný systém, pobyt v detských kolektívoch a zároveň slabšie hygienické návyky.
Liečba chrípky
V žiadnom prípade by sa nemala „prechodiť“, treba ju vyležať doma a postupovať podľa pokynov lekára. Jej liečba sa zameriava predovšetkým na tlmenie príznakov ochorenia. Spočíva napríklad v podávaní liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, proti zápalu dýchacích ciest. Liečbu môžeme podporiť pitím bylinkových čajov a dbať na dostatočný príjem tekutín, podávať ľahšie stráviteľné jedlá, vyšší príjem vitamínov, najmä v ovocí a v zelenine. Antibiotiká sa pri nekomplikovanom priebehu chrípky bežne nepoužívajú, pretože na vírus chrípky neúčinkujú. Používajú sa, iba ak je chrípka komplikovaná bakteriálnou infekciou. Antibiotiká neúčinkujú na vírusy, ale na baktérie.
Výter odhalí chrípku
Niektorí ľudia si zamieňajú prechladnutie s chrípkou. Ak prechladnutie nie je komplikované ďalšou infekciou, ochorenie má spravidla iba mierny priebeh. Naopak, chrípka častokrát býva vážnym ochorením, ktoré neradno podceňovať. V diagnostike sa všeobecní lekári orientujú podľa typických príznakov a s ohľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu. V prípade potreby lekár môže zvážiť aj výter z nosohltana, ktorý sa laboratórne vyšetrí na prítomnosť chrípkového vírusu.
Zápal pľúc, problémy so srdcom
Chrípka nie je banálnym ochorením. Ochorenie môže mať ťažký priebeh, pre ktorý je nutná hospitalizácia, môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a spôsobiť smrť. Chrípka sa môže skomplikovať zápalom pľúc, zlyhaním dýchania či zápalom srdca. Chorým sa v dôsledku vírusovej infekcie môžu zhoršiť chronické zdravotné ťažkosti, alebo ich môže postihnúť syndróm akútnej respiračnej tiesne. Štúdie dokázali, že po prekonaní chrípky je u dospelých vo veku 40 a viac rokov riziko vzniku infarktu myokardu desaťkrát a mozgovej príhody osemkrát vyššie ako bez prekonanej chrípky.
Ako sa chrániť pred chrípkou
Chrániť sa môžete v prvom rade očkovaním. Proti chrípke existujú dostupné, bezpečné a účinné vakcíny. Očkovaný človek má vysokú pravdepodobnosť ochrany pred ťažkým priebehom ochorenia a trvalými následkami týchto vírusových ochorení. Ochrana pred chrípkou – protilátky – sa v tele vytvárajú 2 až 3 týždne po očkovaní. Dôležité je vytvoriť si dostatočné množstvo protilátok proti chrípkovému vírusu skôr, ako sa chrípka začne šíriť v komunite. Preto sa vo všeobecnosti odporúča dať sa zaočkovať proti chrípke v priebehu októbra až do konca novembra, aby ochranný účinok vakcíny vydržal počas celej chrípkovej sezóny. V nevyhnutných prípadoch je možné očkovať aj v neskorších mesiacoch, dokonca aj v prípade, ak prebieha epidémia chrípky. Očkovanie by ste mali odložiť, ak pociťujete príznaky chrípky alebo prechladnutia.
Komu sa odporúča očkovanie
Na základe odborných analýz je každoročné očkovanie proti chrípke opodstatnené obzvlášť v týchto dvoch skupinách rizikovej populácie – a to u starších osôb vo vekovej skupine nad 59 rokov a u osôb s chronickým farmakologicky riešeným stavom. Teda ľudí s chronickým ochorením dýchacieho systému, chronickým ochorením srdca a ciev, ochorením obličiek a pečene, metabolickým ochorením vrátane cukrovky, osôb s nedostatočnosťou imunitného systému – vrodenou alebo získanou, osôb s poruchou funkcie priedušiek a pľúc vrátane porúch respiračných funkcií po poranení mozgu, miechy, v dôsledku kŕčových stavov alebo ďalších neurologických či svalových poruchách.
Chrípka aj viackrát za sezónu
Áno, je to možné, ochorieť na chrípku môžete niekoľkokrát za sebou. Môže sa to stať, pretože vírus chrípky ľahko a často podlieha mutáciám, ako aj preto, že existuje viacero druhov chrípkových vírusov súčasne. Počas sezóny tak medzi ľuďmi cirkulujú viaceré typy chrípkových vírusov a imunita po prekonaní jedného typu chrípky nemusí zabezpečiť ochranu proti inému. Napríklad po infekcii vírusom chrípky A je možné nakaziť sa vírusom chrípky B a naopak.
Chrípka verzus covid
Mnohí ľudia sa pýtajú, či ich ochráni očkovanie proti chrípke aj pred COVID-19 a naopak. Odpoveď hygienikov je nie. Zdôvodňujú to tým, že ide o dva rôzne vírusy a každá zo schválených vakcín efektívne chráni iba pred tým ochorením, na prevenciu ktorého bola vyvinutá. Očkovanie proti chrípke aj očkovanie proti COVID-19 však podstatne znížia riziko, že súčasne budete mať chrípku aj COVID-19. Súbežný priebeh oboch ochorení, respektíve prekonanie oboch infekcií v krátkom časovom rámci, môže významne zhoršiť váš celkový zdravotný stav.
Chrípku máte, keď:
-si nameriate horúčku – obvykle nad 38 stupňov Celzia
-cítite zimnicu a bolesť hrdla
-trápi vás suchý, dráždivý kašeľ, upchatý nos
-ovládli vás bolesti hlavy, svalov, kĺbov
-stratíte chuť do jedla
-organizmus postihne silná únava a celková fyzická vyčerpanosť
-tieto príznaky nastupujú náhle a sú intenzívne, pričom môžu pretrvávať až dva týždne
Spracovala vm
Foto: Shutterstock