Dnes je sobota, 19.september 2020, meniny má: Konštantín
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Rád zdolávam vrcholy

marec 02, 2012 - 09:26
Hovorí o sebe, že už prešiel dlhú cestu, ale stále ide ďalej. Ľudia, ktorí ho poznajú, vedia, že sa nezastavuje pred prekážkami a ustavične hľadá spôsob, ako dosiahnuť cieľ.

 

 

Peter Mach to neraz preukázal na rôznych postoch, ktoré zastával, ale aj pri svojom hobby, na náročných túrach, ktoré tento vášnivý turista vo voľnom čase absolvuje.

Lásku k prírode si priniesol do Bratislavy z rodného Liptova. Zdedil ju po svojom otcovi, ktorý bol vášnivým turistom až do svojho vysokého veku (osemdesiatku oslávil s priateľmi na Choči). „Aj keď sa Malé Karpaty nemôžu pochváliť vyššími končiarmi, mám ich veľmi rád. Pochodil som ich už krížom-krážom, takže len ťažko hľadám novú trasu. Opakovane sa vraciam na tie isté miesta a vždy tam nachádzam niečo nové. V prírode sa snažím počas víkendov načerpať nové sily do každodennej práce. Posledné roky sa snažím spraviť aspoň štyridsať výletov ročne. Aj vlani som bol na vrcholoch všetkých jedenástich karpatských sedemstoviek,“ rozhovorí sa Peter Mach o svojej záľube.
Do Bratislavy však prišiel pred rokmi predovšetkým kvôli štúdiu matematiky, ktorú vyštudoval na Univerzite Komenského. Od začiatku svojej odbornej kariéry sa špecializoval na matematickú štatistiku. A programovanie a štatistika ho sprevádzajú celý jeho pracovný život. Schopnosť pracovať s ľuďmi, viesť tím ho zasa po roku 1989 posunuli do manažérskych funkcií. Vďaka svojej všestrannej precíznosti a analytickému mysleniu sa Peter Mach stal v roku 1999 predsedom Štatistického úradu SR a pôsobil na tomto mieste až do roku 2007.

 


Štatistika nie je sucharina
„Rád si spomínam na toto obdobie a som hrdý na výsledky, ktoré sme dosiahli v tom čase,“ hovorí. „S trochou nadsádzky môžem povedať, že som priviedol slovenskú štatistiku do Európskej únie. “ Štatistika bola jednou z prvých kapitol, kde sa začali prístupové rokovania a patrila tiež k prvým, ktoré Slovensko uzatvorilo, teda potvrdilo jej kompatibilitu s európskou legislatívou. „Som hrdý aj na sčítanie obyvateľov v roku 2001, ktoré náš úrad zabezpečoval. Patrili sme dokonca medzi prvých v Európe, ktorí publikovali výsledky,“ dodáva. Všetko vtedy prebehlo profesionálne a hladko. V roku 2006 úrad po prvý raz zrealizoval aj zverejňovanie priebežných výsledkov zo spracovania parlamentných volieb.
Štatistický úrad SR pod vedením Petra Macha si získal odborný rešpekt a autoritu. A navyše ukázal občanom, že štatistika nie je žiadna sucharina, ale moderná, praktická veda.


Oživené projekty
Ľudia, ktorí Petra Macha poznajú, oceňujú jeho schopnosť nachádzať efektívne riešenia, ale aj jeho ľudské kvality. Nie náhodou sa stal ako vedúci služobného úradu na ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR blízkym spolupracovníkom Jána Figeľa, ktorý ako minister začal presadzovať zásadné zmeny v práci ministerstva.
„Zrušili sme predražené PPP projekty na výstavbu diaľnic, pustili sme sa do revitalizácie železničných spoločností, ktoré stáli na pokraji krachu, rozbehli sme čerpanie eurofondov. Ako prvé ministerstvo sme začali realizovať elektronické tendre, prostredníctvom transparentného obstarávania sme znížili ceny za diaľnice,“ približuje Peter Mach niektoré z prístupov a realizovaných projektov.
Na ministerstve dopravy sa podieľa aj na projektoch pre zlepšenie dopravy v Bratislave a v jej okolí, ktoré sa riešia v spolupráci s mestom a so župou. Napríklad budovanie integrovaného dopravného systému hlavného mesta. „Je to projekt, ktorý za minulej vlády spal,“ vysvetľuje, „ale teraz sme ho oživili a rozhýbali. Jeho význam je najmä v tom, že prinesie prácu mnohým ľuďom a po jeho ukončení bude mať Bratislava dopravu na úrovni európskych metropol.“

 


Stále kráčam ďalej
Hoci Bratislavu obdivuje a za roky, čo tu žije, mu prirástla k srdcu, vidí aj jej nedostatky a problémy. Nielen to, patrí k ľuďom, ktorí chcú aj aktívne prispieť k tomu, aby sa odstránili. Usiluje sa o to svojím dlhoročným pôsobením v komunálnej politike, je však presvedčený, že Bratislava potrebuje v parlamente svojho zástupcu, ktorý ju dobre pozná a je schopný prinášať v prospech jej občanov moderné, účinné, pozitívne riešenia. „Som zástanca poriadku, ale nie spôsobom zametania problémov pod koberec. Problémy neodkladám, ale ich riešim,“ dopĺňa Peter Mach motívy, prečo kandiduje v marcových voľbách do parlamentu za KDH. „Prešiel som už dlhú cestu, ktorá mi dáva veľa skúseností, ale stále idem ďalej. V živote aj v práci sa riadim pravidlom získavať ľudí svojím vlastným príkladom. Rodina je na tejto ceste pre mňa oporou a istotou. Aj radosťou, pred tromi mesiacmi som sa stal dedkom, narodil sa nám vnuk Tobias,“ uzatvára Peter Mach.Autor: Petra Vančová
Foto: Archív

- - Inzercia - -