Pred niekoľkými týždňami ma obarila horúca para, ktorá unikala z prasknutej rúrky a zranenie som mala aj na tvári. Zdá sa, že jedna jazva mi ostane. Je pre mňa ťažké vidieť sa takto v zrkadle a uvažujem o plastickej operácii. Sama si ju však dovoliť nemôžem. Pomôže mi v tejto situácii moje úrazové poistenie?
čitateľka Martina
Radí Beata Vojtechová, riaditeľka úseku poistenia osôb KOMUNÁLNEJ poisťovne
Každý rok utrpí popáleniny približne jedno percento obyvateľstva. Do tejto skupiny patria všetky prípady, vrátane menších zranení v domácnosti, ktoré nevyžadujú návštevu lekára. Na Slovensku je ročne ošetrených približne 25-tisíc úrazov popálenín, z čoho takmer polovicu predstavujú deti do 15 rokov. Najviac popálenín spôsobujú horúce tekutiny, na druhom mieste sú popáleniny plameňom. Ďalšími príčinami sú výbuchy pri manipulácii s horľavinami, vypaľovanie trávy alebo zaspanie s cigaretou v ruke s následným vznietením postele, popáleniny elektrickým prúdom a chemické popáleniny.*
Poistenie trvalých následkov úrazu patrí do skupiny tzv. veľkých rizík, ktoré by nemali chýbať v žiadnej dobrej zmluve k úrazovému alebo životnému poisteniu. Toto poistenie kryje následky úrazu, ktoré zanechajú trvalé telesné poškodenie, napríklad aj jazvy po popáleninách. Poistnú udalosť nahláste predložením príslušného tlačiva spolu s lekárskou správou od odborného lekára, tá by mala popisovať rozsah a charakter jaziev. Následne vám bude vyplatené príslušné percento z dohodnutej poistnej sumy podľa plochy a rozsahu trvalých následkov.
*zdroj: fmed.uniba.sk a lekarskenoviny.sk
Postup krok za krokom:
- Uzatvorte si úrazové poistenie – s výberom rizík podľa svojich predstáv, alebo si vyberte jeden z troch balíkov pripoistení.
- Nahláste poistnú udalosť a priložte k nej aj lekársku správu – môžete to urobiť písomne na adresu poisťovne, alebo prostredníctvom online formulára.
- Po vyhodnotení rozsahu zranenia vám bude suma vyplatená.