Dnes je sobota, 31.október 2020, meniny má: Aurélia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Rasmussen odmietol záväznú dohodu o raketovom štíte s Moskvou

jún 07, 2011 - 15:14
Moskva naznačila, že zmierni negatívny postoj k protiraketovému štítu v prípade právnych záruk, že nie je namierený proti Rusku.

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen v utorok odmietol návrh Moskvy, ktorá žiada právne záruky zo strany USA a NATO, že protiraketová obrana nie je namierená proti Rusku ako jednu z podmienok spolupráce v tejto oblasti. Rusko totiž naznačilo, že zmierni svoj negatívny postoj k protiraketovému štítu, ktorý plánujú Spojené štáty vybudovať v Európe, v prípade podpisu právne záväznej dohody o vzájomnej spolupráci obsahujúcej spomínané záruky.

"Najsľubnejšou cestou k väčšej dôvere je širšia diskusia a politická debata, a nie komplikované právne definície, na ktorých sa bude ťažké dohodnúť a ratifikovať ich," vyhlásil Rasmussen v rozhovore pre ruskú agentúru Interfax deň pred stretnutím Rady Rusko-NATO v Bruseli. Ruský minister Anatolij Serdjukov sa tam bude snažiť presvedčiť svojich západných partnerov, aby podpísali právne záväznú dohodu o vzájomnej spolupráci na protiraketovom štíte. Podľa Ruska by mala dohoda obsahovať podrobné informácie, ako sú maximálny počet a typy nasadených protiraketových striel, ich rýchlosť či miesta, kde sa strely a príslušné radary budú nachádzať.

Americké plány na vybudovanie systému protiraketovej obrany v Európe narážajú na kritiku zo strany Ruska, ktoré ich vníma ako zasahovanie do svojej sféry záujmov. Američania pritom tvrdia, že plánované zariadenia nie sú namierené proti Rusku, ale možným hrozbám zo strany nepriateľských krajín, ako je Irán a Severná Kórea. Americký prezident Barack Obama a jeho ruský náprotivok Dmitrij Medvedev sa počas nedávnej schôdzky vo francúzskom Deauville zhodli na tom, že téma protiraketového štítu je naďalej citlivá.

Autor: SITA
Foto: AP Photo/Virginia Mayo

- - Inzercia - -