Zastihla som ich na prechádzke, ako si obzerajú „pohľadnicové“, slnkom zaliate tatranské končiare. Pani Mária Suchá z Prešova a jej dcéra Katka sú na liečení v Kúpeľoch Lučivná už po niekoľkýkrát. Práve si užívali pekné počasie – lepšie povedané predpísanú klimatickú liečebnú kúru.
Aspoň tri – štyri hodiny denne musia tunajší pacienti stráviť vonku. To je pre nich „povinná jazda“, potrebujú totiž dýchať tunajší horský vzduch. Ľudia s astmou a ďalšími dýchacími problémami v Kúpeľoch Lučivná, ktoré ležia doslova pod tatranskými štítmi, v lesoch obklopených ihličnanmi, si môžu dopriať plnými dúškami skutočne zdravý vzduch. Kúpele ležia ďaleko od priemyselných centier, v lone prírody a naviac aj samotný kúpeľný areál sa nachádza v „zajatí“ stromov. „Už sem chodíme nejakých desať rokov. Najprv s mojím synom Damiánom, ktorého trápia chronické respiračné ťažkosti. Dnes je už maturant. Potom som začala chodiť do Lučivnej aj s Katkou, ktorá je aktuálne ôsmačka na základnej škole. Katka prekonala infekčnú mononukleózu ako dvojročná a následne mala problémy s imunitou, čo vyústilo do značných dýchacích ťažkostí. Zdravotný stav sa jej zhoršil a aj jej lekári predpísali liečenie. Asi osemkrát sme tu boli všetci traja, ja ako sprievod, ale tiež som mohla podstúpiť niektoré kúry, pretože aj ja sama som astmatička,“ vysvetľuje pani Mária Suchá, ktorá pracuje ako psychiatrička v nemocnici.
Liečivý hydrosól
Každý deň okrem víkendov absolvuje Katka povinnú inhaláciu – sedí pri prístroji a dýcha naordinovaný hydrosól. Inhalačná liečba je terapia, keď sa vpravujú do bronchiálneho stromu rôzne látky v podobe aerosólov. Inhalujú sa liečivá alebo minerálne vody. Inhalácia je vhodná ako príprava na liečebnú telesnú výchovu a dýchacie cvičenie, pretože pomocou nej sa odstraňujú z bronchiálneho stromu hlieny a bronchospazmy. Predpísanú má aj takzvanú skupinovú inhaláciu, teda liečbu, keď viacero pacientov sedí v jednej miestnosti a dýchajú „liečivú paru“, čo je hydrosól z Vincentky. To skvapalní vysušené hlieny a umožní ich vykašliavanie, zároveň zvlhčí sliznicu.
Dychová gymnastika
„Musím však povedať, že doslova úžasné je cvičenie. Teda, liečebná telesná výchova, ktorú máme dvakrát do týždňa. Cviky sú robené tematický, každá hodina je iná, na každej hodine využívame iné pomôcky. Fyzioterapeuti sú profesionáli a „vedia to“ aj s deťmi. Dokážu cvičiacich zaujať a naozaj cítime benefit,“ uvádza pani Majka. Ako sa ďalej dozvedáme, pacienti vlastne robia cviky, ktoré sa nazývajú dychová gymnastika, tiež cviky na posilnenie svalstva – či už na držanie tela, alebo cviky zamerané na jadro tela, a aj cviky na ploché nohy. „A mali sme dokonca jednu hodinu, kde sme cvičili odhlieňovacie techniky – čiže techniky, ktoré pomáhajú zbaviť sa hlienu. Sú to cviky s loptičkou, ktoré odhlienia pľúca a dýchací aparát, čo následne uľahčí dýchanie. Malými loptičkami masírujeme tvár, pričom ide o presne určené postupy a smer pohybu. Dá to do pohybu hlieny, deťom skôr uľaví a skráti to chorobu,“ vysvetľuje spokojná mama.
Vonku sa nenudia
Katka s mamou chodia raz do týždňa do bazéna a raz do sauny. Buď je to suchá alebo parná sauna. „A samozrejme, tá klimatoterapia. Chodíme s dcérkou na prechádzky, na ihrisko, kde si hádžeme loptou do koša. Pod kostolíkom je také príjemné miestečko – sú tam lavičky, sadneme si, zoberieme si nejakú spoločenskú hru a trávime čas vonku. Je tam ticho, dá sa tam tiež čítať si knižku,“ opisuje pani Mária Suchá, ako si vyplnia pobyt vonku, aby „nazberali“ tie povinné tri – štyri hodinky na čerstvom vzduchu, ktorý tiež lieči.
„Páči sa mi tu veľmi, je tu pokoj, máme málo hodín, takže sa mi lepšie učí. A som tu s mamkou, takže je mi tu celkom dobre. A hlavne, po kúpeľnom pobyte som menej chorá. Najobľúbenejšou kúrou je pre mňa bazén. Keď sem chodieval brat, tak sme sa spolu hrali, teraz si vo vode hádžeme s mamkou loptu,“ vraví ôsmačka Katka, ktorá sa po kúpeľoch preháňa aj na kolobežke. Kúpele Lučivná majú priamo v areáli materskú školu a aj základnú školu. Takže, deti, ktoré sem prídu na liečenie, nevymeškajú školskú dochádzku. Pokračujú vo vzdelávaní aj v kúpeľoch.
Bez antibiotík
„Určite na deťoch badám prínos liečebného pobytu. Teraz, keď aj ochorejú – majú zápaly dutín, sú nachladené, kašlú, tak tieto zdravotné problémy dokážu rýchlejšie prekonať. Namiesto dvojtýždňovej maródky sú doma len týždeň, alebo len pár dní. Dokonca, nemusia už ani brať antibiotiká. Zvládame to bez týchto liekov, pomocou domáceho inhalátora a s nejakými základnými liekmi. A aj frekvencia chorobnosti sa u nich znížila, už nie sú tak často choré. Je to markantný rozdiel. Kedysi ochoreli pri každej zmene počasia,“ konštatuje pani Mária Suchá.
Nesprávny stereotyp dýchania
Samozrejme, pri návšteve kúpeľov sme nemohli obísť ani lekárov. Čo je prioritou samotnej liečby, na čo kladú dôraz a prečo? Doktorka Dagmar Kundeková pôsobí v kúpeľoch ako odborníčka na fyziatriu, balneológiu a liečebnú rehabilitáciu. Na starosti má detských pacientov a aj dospelých. „Respiračné problémy, teda problémy s dýchaním, sú často spojené aj s držaním tela. To, ako človek dýcha, úzko súvisí s tým, ako chodí, ako sa hýbe, aké má pohybové vzorce. U mnohých pacientov vidím nesprávny stereotyp dýchania. Pri liečbe kladieme dôraz na komplexnosť. Naše liečebné procedúry pôsobia na dýchací aparát, aj na pohybové ústrojenstvo. Ďalším dôležitým prvkom je, že pacientov motivujeme k pravidelnosti, aby aj sami doma cvičili. Počas liečebného pobytu dostanú inštruktáž, ako majú správne cvičiť,“ vysvetľuje lekárka. Dodáva, že práve preto v Lučivnej okrem inhalácie a klimatoterapie kladú taký dôraz na liečebnú telesnú výchovu. „Už samotným lepším držaním tela sa zlepší dýchanie, zlepší sa efektivita dýchania, pľúca sa lepšie predýchajú, čo je pre pacientov s respiračným ochorením veľmi dôležité,“ dodáva lekárka.
Pol roka bez choroby
Pacienti sa v kúpeľoch naučia správne dýchanie i správny postoj tela. Doktorka Kundeková často vidí, ako liečba pomohla v praktickom živote. „Mnohým našim pacientom vydrží liečba až do nového roku. Po kúpeľnej liečbe, ktorú absolvovali na jar či v lete, vydržia byť zdraví celú jeseň a až v januári začnú byť trošku chorí. Ale celý polrok im to vydrží bez chorôb. Komplexná liečba má zmysel,“ vraví mladá lekárka.
Vystriedať sa môže celá rodina
Zároveň odporúča rodičom využiť možnosť, že pri dieťati či deťoch v kúpeľnej liečbe sa sprevádzajúce osoby môžu aj vystriedať. Čiže nemusí tu byť s nimi celý mesiac len mama alebo len otec. Rodičia sa môžu vymeniť, obvykle po 1-2 týždňoch. Sprevádzať deti na liečení môžu aj starí rodičia a aj tí sa môžu vystriedať. „Je to praktické, pretože môže byť výzva pokryť trvanie kúpeľného pobytu v rámci dovolenky,“ozrejmuje MUDr. Dagmar Kundeková.
A ako ste videli na príklade pani Márie Suchej, liečbu tu spolu s deťmi môže naraz podstúpiť aj rodič. Teda, sprevádza svoje deti na liečení, no zároveň aj on sám je pacientom a absolvuje liečebné procedúry. Rodičia a deti sú tak spolu na liečení.
Viera Mašlejová
Foto: autorka, Tatranské kúpele Lučivná