Milovníci ruží vedia, že len máločo sa vyrovná „kráľovnej kvetín“. Ruže už od skorej jari rozvili svoje puky a tešia nás nádhernou scenériou. V závislosti od druhu prichádza čas, kedy prvé kvety odkvitajú.
V júni je čas, kedy treba pozornosť zamerať na ruže v záhonoch. Môže sa vám zdať, že po jarnom reze niet čo robiť, no nie je to tak. V tomto čase treba odstrániť odkvitnuté kvety. Takto podporíte nasadzovanie kvetných púčikov, čo je dôležité najmä pri opakovane kvitnúcich ružiach. Dávajte si pozor, aby po reze ostal na rastline letorast s najspodnejším slabo vyvinutým, prípadne so spiacim očkom.
Z tohto očka ešte v priebehu vegetácie vyrastie silný výhonok, ktorý ponesie kvety. Ak rez neurobíte, vytvoria sa výhonky zo spiacich očiek v hornej časti letorastu, ktoré zakvitnú slabými drobnými kvetmi. Platí, že čím skôr zrežete odkvitnuté kvety, tým skôr vám zakvitnú nové. Z rastlín odstraňujeme tiež takzvané „výmladky“ – teda z podpníka vyrastajúce výhonky, pretože rastlinu oslabujú. Veľakrát to treba urobiť takým spôsobom, že pôdu okolo kra opatrne odhrnieme a nežiaduci výhonok vylomíme.
Pozor na vošky
Dajte si tiež pozor na vošky, zvyknú sa objavovať na koncoch výhonkov. Vošky sú na ružiach veľmi časté. Vo veľkých množstvách sa vyskytujú najmä na najmladších výhonkoch a kvetných pukoch. Okrem toho, že cicajú rastlinné šťavy, prenášajú i mnohé vírusové choroby. Kým ich je málo a máme málo kríkov ruží, snažte sa ich rozpučiť mechanicky – rukami v rukaviciach. Dajte pritom pozor, aby ste nezničili lienky a ich larvy, ktoré ich požierajú. Na vošky dobre zaberajú eko-prípravky na báze olejov.
Ako na hubové ochorenia
Kry tiež skontrolujte, či sa do nich „nepustili“ hubové ochorenia. Týmto problémom sa môžete vyhnúť, ak okolie krov budete pravidelne zbavovať burín a kypriť pôdu. Huby sa vyskytujú aj za daždivého počasia, napádajú kvetné puky, ktoré hnednú a odumierajú. Pri rozkvitnutých kvetoch hnednú i kvetné lupene. Napadnuté časti rastlín čo najskôr odstráňte a zničte. Pri silnom výskyte použite chemický postrek. Keď na vašich ružiach spozorujete, že sa im skrúcajú listy, je to znak, že ich napadla mucha piliarka drobná. Tento škodca kladie vajíčka do okrajov listu, ktoré sa kvôli tomu potom skrúcajú. Vážne škody zvyčajne nespôsobuje, stačí ručný zber skrútených listov.
Zálievka a hnojenie
Ak je sucho, nezabudnite ruže pravidelne polievať. Najlepšie ráno alebo v doobedňajších hodinách. Večerná zálievka nie je vhodná. Tu platí dôležité pravidlo, že ruže sa zalievajú vždy ku koreňom, nie na listy. Ak by ste toto pravidlo porušili, podporíte vznik spomínaných hubovitých chorôb. Do konca júna by ste ruže mali prihnojiť jednou dávkou dusíkatého hnojiva. Osvedčená je granulovaná forma určená pre ruže. Hnojivo stačí opatrne zapracovať do pôdy do okolia ružových kríkov.
Stromčekové a popínavé
Stromčekové ruže sa ľahko zlomia pod návalom vetra a pod ťarchou nasadených kvetov. Prekontrolujte preto opornú konštrukciu, ak máte drevené koly hrozí, že drevo môže začať po čase hniť. V takom prípade sa vám môže stať, že sa stromček vyvráti aj s opornými kolmi.
Pozor si tiež dajte pri starostlivosti o popínavé ruže. Na svoj rast potrebujú mriežkovú konštrukciu, ináč nebudú správne rásť, ani kvitnúť. Takáto konštrukcia musí byť dostatočne silná a pevná. Mladé výhonky smerujte tak, aby rástli šikmo od koreňa. To zabezpečí, že kvety nasadia a rozvinú aj vedľajšie prúty.