Chcete mať na jar záhradu pekne zakvitnutú narcismi a tulipánmi? Už teraz sa o to treba postarať. Jeseň je ten správny čas, keď idú cibuľky do pôdy.
Narcisy potrebujú na dobré zakorenenie viac času ako ostatné jarné cibuľoviny. Preto ich odborníci radia začať vysádzať medzi prvými. Mali by ste to stihnúť do polovice októbra. Ak však príde babie leto s teplým počasím, môžete ich sadiť aj po tomto termíne. Dôležité je dodržať zásadu, že cibuľky narcisov neobľubujú premokrenú pôdu.
Výsadba
Kým začnete dávať cibuľky do zeme, treba dobre poliať pôdu. Nie je nutné do pôdy primiešavať maštaľný hnoj ani kompost. Narcisom by to iba ublížilo. Cibuľky narcisov sa sadia do hĺbky dvanásť až osemnásť centimetrov. Je to pomerne slušná hĺbka, no treba to dodržať. Tak ochránite cibuľky pred veľkými mrazmi. Povrch pôdy potom už môžete posypať minerálnym hnojivom. Tu však platí dôležité upozornenie – hnojivo nesmie obsahovať chlór, pretože cibuľoviny sú naň citlivé. Ak je jeseň málo daždivá, po vysadení cibuľky výdatne polejte.
Do trávnika nie
Kde vysádzať narcisy? V podstate každý záhradkár si ich umiestni podľa svojho vkusu. Môžete ich vysadiť pozdĺž chodníkov, na kraje či uprostred záhonov. Platí tu však jeden zákaz – určite ich nevysádzajte do trávnika. Narcisy si potrebujú po odkvitnutí vytvoriť zásobu živín do budúceho roka. Ak im pokosíte listy skôr ako v júni, kvalita narcisov sa zhorší a každý rok budú slabšie a slabšie. Pestovanie narcisov v trávniku sa teda rozhodne neodporúča.
Ideálna spoločnosť
Narcisy však môžete vysadiť pod korunu stromov, ktorým opadávajú listy alebo vedľa kríkov, tam kde nie je tráva. Obľubujú aj spoločnosť zlatovky, magnólie, okrasnej jablone alebo drieňa. Pre záhony narcisov platí, že kým tieto kvety už kvitnú, ostatné druhy ešte odpočívajú. Najčastejšie sa kombinujú spolu s nezábudkami, prvosienkami, čemericou, tulipánmi a hyacintmi. Aby neostal záhon po odkvitnutí narcisov prázdny, môžete ich kombinovať aj s trvalkami. Ideálne sú napríklad pivonky alebo srdcovka.
Tisíce odrôd
Vedeli ste, že existuje až štyridsať druhov narcisov a vyšľachtených je až 27-tisíc odrôd? Rozdeľujú sa podľa veľkosti a tvaru kvetu. Na výber sú napríklad rúrkovité narcisy, plnokveté či cyklámenové. V záhradkárstvach vám poradia, čím sa líšia a čo je ich prednosťou.
Tulipány
Čo sa týka pôdy, nie sú náročné. Obľubujú bežnú záhradnú zeminu, stredne ťažkú, ktorá nezadržiava príliš veľa vody, no zároveň ani nevysychá. Aj pri tulipánoch treba dodržať zásadu, že do pôdy pri vysádzaní nedávame organické hnojivo. Podnietilo by to vznik hubových chorôb. Zhruba tri týždne pred výsadbou tulipánov môžete však do pôdy pridať postupne uvoľňujúce viaczložkové priemyselné hnojivo. Pozor, nie vo veľkom množstve, skutočne stačí len za hrsť. Tulipány sa potom prihnojujú až počas vegetácie. Okrem výživy musia mať aj dostatok vlahy, slnka a tepla.
Nesmú ísť po narcisoch
Tulipány treba vysadiť do konca októbra. Po tomto termíne sa to už neodporúča, pretože dostatočne nezakorenia a na jar nezakvitnú. Hĺbka výsadby by mala byť dva až dva a pol krát väčšia ako je výška cibuľky. Zväčša sa sadia do hĺbky desať až pätnásť centimetrov a asi päť centimetrov od seba, aby mala každá cibuľka dostatok priestoru na rast do šírky. Po výsadbe rovnako ako u narcisov nezabudnite na zálievku. Tulipány treba polievať aj počas suchej jari. Na záver pridávame dôležité upozornenie pre všetky cibuľoviny – dodržiavajte osevné striedanie. Rovnaký druh cibuľovín sa môže na tom istom mieste pestovať až po šiestich rokoch. A veľmi dôležitou zásadou je tiež, že tulipány sa nesmú sadiť po narcisoch, teda na stanovište, kde predtým boli narcisy.
„Nenarodili sa“ v Holandsku
Vyše sto druhov zahŕňa rod Tulipa. Rastliny sa líšia tvarom a farbou kvetov, ale i vzrastom a skorosťou kvitnutia. Ich domovom nie je Holandsko, kde ich sadia na polia, ale Malá a Stredná Ázia – krajiny ako Turecko, Irak, Irán, Afganistan a Pakistan.
Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock