Nejde ho prehliadnuť, svojou väčšinou ostrou žltou farbou sa výrazne hlási o slovo. Šafran, alebo krokus, určite ozdobí vašu záhradu a pestovať ho môžete aj v kvetináči na balkóne.
Šafran (crocus)
Crocus sativus – Šafrán siaty poznajú gazdinky ako vzácne korenie. No krokus – po latinsky crocus, má veľa druhov, preto si ho obľúbili aj záhradkári. Krokusom sa najlepšie darí v piesočnatých a hlinitých pôdach, ktoré sú dostatočne priepustné a nepremokrené. Pod cibuľkami by sa ideálne mala nachádzať hrubšia vrstva v podobe kamienkov či štrku. Pokiaľ ide o hĺbku, odporúča sa cibuľky zasadiť do piatich až ôsmich centimetrov, pričom väčšie cibuľky môžu ísť ešte hlbšie. Ak chcete, aby váš šafran pekne kvitol, do kompostu pridajte popol zo spáleného dreva či piesok. Pozor, maštaľný hnoj sa vyslovenie neodporúča. Šafrany sa delia do dvoch základných tried – a to jarný šafran a jesenný šafran, jarný sa sadí už na jeseň a jesenný v lete.
Šafran jarný vám bude dobre kvitnúť a bude sa mu dobre dariť na slnku a aj v miernom tieni. Keď ho však dáte na vyslovene slnečné miesto, vtedy sa z kvetov nebudete tešiť dlho. Jesenné druhy šafranu naopak slnečné stanovište vyslovene obľubujú. Jarné krokusy ukážu svoje prvé kvety už od konca februára do začiatku apríla. Kvitnú pomerne skoro po roztopení prvého snehu. Jesenné odrody tvoria farebné kvety od septembra do novembra.
prečítajte si tiež
Rôzne druhy, rôzne farby
Pokiaľ ide o druhy u nás sa často pestuje šafran jarný – crocus vernus. Jeho domovinou sú Alpy, Pyreneje a Balkán. Veľmi obľúbený je aj šafran zlatý – crocus chrysanthus. U tohto druhu vyrastá z jednej hľuzy hneď niekoľko kvetov. Zaobstarať si môžete aj šafran dvojkvetý crocus biflorus, ktorý záujme farbou –kvitne na bielo alebo modrasto. Je tu ešte aj šafran tmavokvetý – crocus tommasinianus – kvitne na fialovo. Ďalší jarný druh – šafran sieberov – crocus sieberi má biele kvety so žltým hrdlom a fialkastými vonkajšími okvetnými lístkami. Medzi najznámejšie jesenné krokusy patria krokus siaty – crocus sativus. Má veľmi intenzívne fialové kvety z tmavším žilkovaním. Ďalším jesenným krokusom je Biebersteinov krokus – crocus speciosus, ktorý má modro-fialové kvety s viditeľnou sieťou tmavších žíl.
Stanovište? Aj kvetináč
Pokiaľ ide o lokalitu, šafrany veľmi pekne vyniknú na väčších plochách trávnika, ale vhodné sú aj ako súčasť skupiny okrasných kríkov. Sú veľmi pôsobivé, keď sa rozhodnete pre jednu farbu, no dajú sa aj výborne kombinovať – vtedy vytvárajú farebné mozaiky kvetov. Šafran možno pestovať aj v kvetináči. Tieto kvietky veľmi pekne ozdobia vašu terasu či balkón. Keď ich budete sadiť do kvetináčov je dôležité, aby zhruba do dvoch palcov na spodku nádoby bol štrk alebo hrubý piesok. Až potom dajte zeminu. Cibuľky krokusu sa do kvetináčov vysádzajú rovnako ako do pôdy, teda do hĺbky päť až osem centimetrov. Dôležitá rada – keď zakvitnú, zálievku znížte, aby pôda nebola premokrená. Spôsobilo by to totiž hnitie cibuliek.
Keď odkvitnú
O krokusy sa treba postarať aj po odkvitnutí. Odporúča sa ostrihať všetky uvädnuté kvety. Rastlinu necháme v pokoji, aby sa cibuľa zatiahla a listy uschli. Následne ich ostriháme. Cibuľky nechajte v pôde a počkajte si na ich ďalšej kvitnutie v budúcom roku. Môžete ich však aj vykopať, odporúča sa to však až po piatich rokoch, nie každý rok. Cibuľky nechajte na suchom a tmavom mieste zaschnúť. Do pôdy ich môžete znova zasadiť, keď na to príde čas.