Schôdza k odvolaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) bola absurdná a nevídaná, keď jeho odvolanie bolo avizované ešte pred tým, ako bola ministrovi v parlamente vyslovená dôvera v rámci celej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Predseda parlamentu a strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini si myslí, že skúšaním odvolať Šutaja Eštoka z funkcie zbytočne strávili štyri dni. „Som rád, že hlasovanie dopadlo tak, ako dopadlo. Minister sa tak môže vrátiť naspäť k plneniu úloh, ktoré sú jeho prioritou, aby chránil Slovensko pred nelegálnou migráciou a garantoval vnútornú bezpečnosť občanov Slovenska. Minister tak môže už s druhou vyslovenou dôverou pokračovať vo svojej misii,” povedal Pellegrini v parlamente pre médiá. Dodal, že Šutaj Eštok má jeho plnú dôveru a taktiež celého vedenia Hlasu-SD a poslaneckého klubu strany.
Predseda parlamentu nevystúpil v rozprave k odvolaniu ministra vnútra ani raz. Podľa predsedu poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita Branislava Gröhlinga sa tak svojho ministra nezastal, naopak, obhajoval ho predseda vlády Fico. Pellegrini tvrdí, že nesedel vo svojej kancelárii v Národnej rade SR, ale počas rokovania mal naplánovaný program, ktorý pre schôdzu nezrušil. „Prijímal som veľvyslancov, mal som svoje služobné povinnosti. Keby zajtra pokračuje schôdza, je mi ľúto, budem na oficiálnej návšteve Českej republiky od rána až do večera,” uviedol.
Zároveň informoval, že minister vnútra nie je pod vplyvom inej politickej strany. Kroky, ktoré robí, avizoval vedeniu Hlasu-SD ešte pred ujatím sa funkcie. „Minister ma pred každým krokom informuje, aby som bol v obraze, čo sa ide na rezorte diať. Ja mu v tomto plne držím palce a budem ho vždy podporovať, pretože som presvedčený, že to robí v záujme zlepšenia fungovania celého policajného zboru, ministerstva vnútra, občanov a som presvedčený, že to robí zákonne. Má na to svoje analýzy, ktoré ukazujú, že koná správne a koná len tak, ako mu prikazuje zákon,” povedal.
Poslanci parlamentu dnes neodvolali ministra vnútra Šutaja Eštoka z funkcie. Za odvolanie Šutaja Eštoka nakoniec hlasovalo 61 poslancov, potrebných bolo 76. Návrh na odvolanie podali opozičné strany. V rozprave k odvolaniu vystúpili aj členovia vládneho kabinetu a 20 poslancov parlamentu. Dôvodov na odvolanie bolo podľa opozície viacero. Jedným z nich bolo pozbavenie výkonu funkcie štátnej služby policajtov, ktorí majú status chráneného oznamovateľa. Nedôveru podľa strán vzbudzovalo aj „hanebné” odvolanie z funkcie bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana a jeho prevelenie do Popradu bez osobného stretnutia a tri dni pred jeho avizovaným odchodom do civilu. Opozícii sa nepáčila ani ministrova nominácia na post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby v podobe Branislava Zuriana.