„Možno sa vám už niekedy stalo, že ste sa stretli s človekom alebo s ľuďmi, ktorí vás zaujali svojimi názormi, či aktivitami. Možno vás aj pozvali na stretnutie. Nie je na tom nič zlé. Zlým sa to stane vtedy, keď vás psychicky manipulujú,“ upozorňuje Mgr. Ivana Škodová, ktorá sa dvadsať rokov zaoberala prevenciou v oblasti siekt.
„Uveríte ani neviete čomu a prečo. Spravia z vás neslobodných ľudí. Ľudí, ktorí nerozmýšľajú a nekonajú na základe vlastného rozhodnutia a z vlastnej vôle, a pritom si to vôbec neuvedomujú. Pretože boli zmanipulovaní,“ dopĺňa ďalej odborníčka. Upozorňuje, že spoločenstvá sa tvária, že vám chcú pomôcť, no v skutočnosti im ide o skryté ciele, ktoré dosahujú svojím náborom cez atraktívne duchovné, športové, kultúrne či iné akcie a sľuby, ktoré sú len zdanlivo riešením vašich problémov. „Nejde im v prvom rade o vaše dobro, ale o získanie nového člena, a tým aj možného zisku,“ uvádza Mgr. Ivana Škodová. V rámci ochrany pred manipulativnými sektami je dôležité v prvom rade vedieť odhaliť, kedy človek podľahol sekte a v druhom slede, treba vedieť, ako pomôcť takému človeku.
Ako sa prejavuje človek, ktorý podľahol sekte:
- Začne používať veľa slov, ktoré nepoznáte alebo im vôbec nerozumiete.
- Začne hovoriť o úplne nových témach, ktoré sú vážne a majú duchovný charakter a doteraz ho nezaujímali.
- Zmení spôsob obliekania, stravovacie návyky, denný režim.
- Opustí svoje doterajšie záujmy a možno ich začne aj odsudzovať.
- Starých kamarátov zrazu nahradí množstvo nových ľudí.
- Nikam nechodí, izoluje sa, uzatvára sa pred vonkajším svetom.
- Zmení výzdobu izby, bytu – obrazy jedného človeka, vytvorí si miesto na vykonávanie rituálov – oltárik, sviečky, obrazy, nové symboly.
- Zmení štýl hudby, začne počúvať výhradne len jeden nový štýl a všetko ostatné odmieta a odsudzuje.
- Číta a zaujíma sa o úplne inú literatúru než doposiaľ – väčšinou je to len jeden autor alebo vydavateľstvo, zmení aj životnú filozofiu.
- Odmieta a odsudzuje TV, rozhlas, kultúru, ktorú doteraz uznával.
- Pravidelne odchádza na stretnutia, o ktorých buď hovorí stále, alebo o nich nehovorí vôbec a tvári sa tajomne.
Čo robiť, keď sa váš blízky pripojí k sekte?
- Vyhľadajte všetky možné informácie o spoločenstve a vodcovi.
- Rozprávajte sa s blízkym tak, aby ste sa vyhli hádke a zbytočnej agresivite, vynechajte slovo sekta, no vyjadrite svoj nesúhlas a obavu.
- Neodsudzujte, ale pokúste sa spoločne hľadať „pre a proti“.
- Ak vám dotyčný nedôveruje, vyhľadajte niekoho, komu on dôveruje a zorganizujte ich stretnutie, aby sa mohli o spoločenstve porozprávať.
- Ak sa váš blízky rozhodne vstúpiť do komunity, nevyhrážajte sa mu, nebráňte mu, ale dajte najavo, že dvere k vám má vždy otvorené.
Zdroj: O. Z. INTEGRA – Centrum prevencie v oblasti siekt pod vedením Mgr. Ivany Škodovej
Spracovala vm
Foto: Shutterstock