Že počas letných horúčav máme dodržiavať pitný režim, je všeobecne známe. Seniori by si však na dostatok tekutín počas leta mali dať zvlášť pozor. Problém je totiž v tom, že nepociťujú smäd.
Odporúčanú dennú dávku – približne 1,5 až 2 litre tekutín – by si ľudia v pokročilom veku mali rovnomerne rozložiť počas celého dňa. Podľa lekárov je pre seniorov najvhodnejšia čistá pitná voda. Ak už siahnete po minerálke, venujte zvýšenú pozornosť obsahu sodíka. Starší ľudia totiž veľmi často trpia na vysoký krvný tlak, či choroby srdca a práve zvýšená koncentrácia sodíka v minerálnej vode by mohla ich zdravotný stav ešte viac zhoršiť. Lekári preto seniorom odporúčajú iba nízko mineralizované vody. S obsahom rozpustných látok 200 – 500 mg na liter.
Ani džúsy nie sú výhra
Ďalšou možnosťou sú džúsy a rôzne ovocné nápoje. Sú dobré v tom, že obsahujú vitamíny. Podľa odborníkov špeciálne vo vyššom veku je dôležitý príjem vitamínov, ktoré môže senior dostať priamo v nápoji. Tu však platí jedno veľké varovanie – tieto nápoje zvyčajne obsahujú vysoký obsah jednoduchých cukrov. To na jednej strane zvyšuje ich energetickú hodnotu, ale, čo je ešte závažnejšie a čo ste možno ani nevedeli, sladené nápoje vylučujú vodu z organizmu. Práve v lete sa tomuto nechcenému efektu treba vyhnúť.
Vodnatá zelenina
Leto však ponúka veľa sezónnej zeleniny a ovocia. Medzi nimi nájdete zopár druhov, ktoré nášmu telu tiež dodajú toľko žiadané tekutiny. Zo zeleniny sú na vodu bohaté napríklad rajčiny. Obsahujú až 90 percent vody, bohužiaľ, skladovaním, pri prevoze do obchodu, sa mierne vysušia. Skvelou zeleninou na doplnenie tekutín je uhorka. Podľa tabuliek obsahujú uhorky až 96 percent vody. Výdatne tak hydratujú náš organizmus. Okrem priameho konzumu ich využite aj na prípravu šalátov.
Dyňa má aj iné výhody
Z ovocia je asi „kráľom“ dyňa červená. Tá pod svojou zelenou šupou skrýva 90 až 92 percent vody. A možno by ste to na obyčajný melón ani nepovedali, ale spolu s vodou dostanete do tela aj vápnik, železo, vitamíny A, B a C. Plusom je aj to, že hoci je to ovocie, obsahuje len malé množstvo cukru. Dokonca sa odporúča pri redukcii váhy. Červená dyňa však obsahuje aj ďalšiu výnimočnú látku, a to lykopén. Lykopén kladne vplýva na srdce a cievy – znižuje cholesterol a krvný tlak. Lykopén tiež chráni pred oxidačným poškodením a zápalom. Môže pomôcť predchádzať závažnému očnému ochoreniu, ktorým trpia hlavne seniori, a to vekom podmienenej degenerácii makuly.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock