Vianočné sviatky nás priam zaplavili rôznymi čokoládovými sladkosťami. Seniori, nemusíte sa týchto „pochúťok“ vyslovene báť, stačí dodržať zdravú mieru a vtedy vám dokonca aj pomôžu. Vieme ako.
Mliečna vám zlepší pamäť, horká krvný tlak a imunitu. Konzumujte ju však s mierou. Ak ju nebudete jesť na kilá, ručička na vašej váhe nepôjde hore. Ako ju jesť, aby vám pohla?
1.Obmedzte, alebo celkom sa vyhnite, plnenej čokoláde, či čokoládovým plneným bonbónom a čokoládovým tyčinkám. Plnka obsahuje veľa stuženého tuku, prípadne palmový tuk, cukor a éčka. Čo nie je zdravé. A práve od tuku a cukru priberiete.
2.Najzdravšia je horká tabuľková čokoláda s obsahom kakaa vyšším ako 60 až 70 percent. Takáto čokoláda znižuje krvný tlak a podporuje imunitu. Čím je v čokoláde viacej kakaa, tým je pre náš organizmus zdravšia.
3. Ani mliečna čokoláda nie je na zahodenie. Zlepší vám verbálnu aj vizuálnu pamäť, čo mnohí seniori ocenia.
4. Horká i mliečna čokoláda je zdrojom horčíka, ktorý podporuje myslenie a uvoľňuje hormóny šťastia. Čokoláda naviac obsahuje aj fenyletylamin, ktorý pôsobí ako prírodné antidepresívum. Niektorých penzistov trápi depresia, skúste na ľahké stavy smútku tabuľku čokolády.
5.Ďalšou užitočnou látkou v čokoláde sú flavonoidy – tie zase pomáhajú dobrej cirkulácii krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. V kakaovej hmote je aj theobromin, ktorý posilňuje srdce.
6.Jedzte ju len po jedle, nie ako sólo, či ako prvý a jediný pokrm. Vtedy menej škodí zubnej sklovine. Reklamy typu: Daj si čokoládu ako desiatu, olovrant, zaženieš hlad – neberte vážne, je to reklamný trik, ako zvýšiť predaj.
7. Biela čokoláda neobsahuje žiadne kakao. Preto by ste mali bielu čokoládu obmedzovať, najlepšie vôbec ju nejesť.
8. Pre vnúčence vyberajte čokoládu, kde nie je pridaný stužený rastlinný tuk, ale kravské maslo. Podľa výživárov je maslo pre deti zdravšie ako hydrogenizované rastlinné tuky.
Spracovala: Viera Mašlejová
Foto: vm