Írska speváčka a aktivistka Sinéad O’Connor zomrela vo veku 56 rokov. V stanovisku jej rodina uviedla: “S veľkým smútkom oznamujeme úmrtie našej milovanej Sinéad. Jej rodina a priatelia sú zničení a žiadajú súkromie v tomto veľmi ťažkom období.”
Najviac ju preslávila jej skladba Nothing Compares 2 U, vydaná v roku 1990, ktorá sa stala svetovým hitom a dosiahla prvú priečku v rebríčkoch po celom svete.
Taoiseach (írsky premiér) Leo Varadkar jej vzdal hold tým, že povedal: “Jej hudba bola milovaná po celom svete a jej talent bol neobyčajný a nezameniteľný.”
Írsky prezident Michael D. Higgins chválil O’Connor za jej “autenticitu” a “krásny, jedinečný hlas”. Povedal: “To, čo Írsko stratilo, je jedna z našich najväčších a najtalentovanejších skladateliek, textárskych géniov a interpretov uplynulých desaťročí, ktorá mala jedinečný talent a neobyčajný vzťah so svojím publikom, ktoré ju veľmi milovalo a obdivovalo.”
Neľahká životná cesta a úspech
Narodená ako Sinead Marie Bernadette O’Connor v Glenageary v okrese Dublin v decembri 1966, speváčka prežila ťažké detstvo.
Ako tínedžerka bola umiestnená v An Grianan Training Centre v Dubline, ktoré bolo kedysi jednou z tristných inštitúcií, pôvodne zriadených na uväznenie mladých dievčat považovaných za neprispôsobivé. Jedna rehoľníčka jej kúpila gitaru a zabezpečila jej hudobného učiteľa, čo viedlo k začiatku O’Connorinej hudobnej kariéry.
V roku 1987 vydala svoj prvý kritikou uznávaný album The Lion And The Cobra, ktorý sa dostal do prvých 40 miest v rebríčkoch v Spojenom kráľovstve a USA. Nasledujúci album I Do Not Want What I Haven’t Got obsahoval skladbu Nothing Compares 2 U, napísanú Princom, a stala sa svetovým hitom, vrátane prvej priečky v rebríčkoch v USA a Spojenom kráľovstve.
O’Connor, ktorá bola otvorená vo svojich sociálnych a politických názoroch, vydala medzi rokmi 1987 a 2014 celkovo 10 štúdiových albumov.
Neisté náboženstvo
V roku 1992 sa odohrala jedna z najvýznamnejších udalostí jej kariéry, keď na americkej televíznej šou Saturday Night Live, kde bola hosťujúcou speváčkou, roztrhla fotografiu pápeža Jána Pavla II. Po a capella vystúpení piesne Boba Marleyho War sa pozrela do kamery a povedala “bojujte proti skutočnému nepriateľovi”, čím protestovala proti katolíckej cirkvi. Toto jej konanie malo za následok doživotný zákaz vysielania zo strany televízie NBC a protesty proti nej v Spojených štátoch, ktoré zažili, ako sa kópie jej nahrávok ničili na Times Square v New Yorku. “Neľutujem to. Bolo to úžasné,” povedala v rozhovore pre New York Times v roku 2021. V roku 2018 konvertovala na Islam a zmenila si meno na Shuhada, ale naďalej vystupovala pod svojím rodným menom.
Bolestivá strata
Vlani zomrel jej sedemnásťročný syn, Shane, niekoľko dní po tom, čo bol vyhlásený za nezvestného. Po jeho smrti napísala na sociálnych médiách, že “sa rozhodol ukončiť svoju pozemskú cestu” a požiadala, aby “nikto nešiel jeho príkladom”. Speváčka neskôr zrušila všetky plánované koncerty na zvyšok roku 2022 kvôli “neustálej bolesti” po strate svojho syna. O’Connor vzdala Shaneovi hold v jednom z posledných tweetov, nazvala ho “láskou môjho života, lampou mojej duše, boli sme jedna duša rozdelená na dve polovice”.
Úcta umelkyni
Po oznámení jej úmrtia sa sociálne médiá zaplavili poctami speváčke. Írsky komik Dara O’Briain povedal: “Je to veľmi smutná správa. Chúďa. Dúfam, že si uvedomila, koľko lásky tu pre ňu bolo.” Hudobník Tim Burgess z kapely The Charlatans povedal: “Sinead bola pravým zjavom punkového ducha. Nerobila kompromisy a to jej život viac skomplikovalo. Dúfam, že našla pokoj.” Írska autorka Marian Keyesová opísala O’Connorovej smrť ako “srdcervúcu”. “Ako veľmi trpela. Úbohá Sinead. Odpočívaj v pokoji, úžasný, statočný, krásny, jedinečný zázrak.”
(Zdroj: BBC, foto: Instagram)