Mnoho ľudí podceňuje náš vplyv na planétu. Myslíme si, že môžeme všetko a podľa toho konáme. Zem však nemá nevyčerpateľné zdroje a keď si to neuvedomíme, a najmä nezačneme konať, môže byť neskoro. Vyčínanie počasia v rôznych častiach sveta nám iba dáva spätnú väzbu.
Záplavy v Rusku
Orenburskú oblasť hraničiacu s Kazachstanom sužujú najhoršie záplavy od začiatku historických záznamov. V oblasti už voda zaplavila zhruba 12 000 domov a 15 000 pozemkov.
„Nie je to cvičný poplach, koná sa rozsiahla evakuácia! Povodňová situácia v Orenburgu je mimoriadne nebezpečná,“ uviedol starosta mesta Sergej Salmin a vymenoval mestské časti, ktoré musia ľudia bezodkladne opustiť. Hladina rieky Ural totiž stúpla na nebezpečných 11,43 metra. V polmiliónovej oblastnej metropole Orenburg predtým uvádzali, že ráno namerali na rieke Ural úroveň vody vo výške 11,1 metra, čo je takmer dva metre nad kritickou hranicou. Škody spôsobené povodňami v Orenburskej oblasti presiahli 40 miliárd rubľov (asi 400 miliónov eur). Povodne trápia aj susedov, v Kazachstane kvôli záplavám evakuovali do bezpečia bezmála 100 000 ľudí a teraz podľa médií evakuujú obyvateľov ohrozených častí mesta Petropavl s viac ako 200 000 obyvateľmi, ktoré je centrom Severokazašskej oblasti.
Nezvyčajne veľké povodne vyvolalo topenie más snehu kombinované s prudkým dažďom. Ľadové kryhy v riekach vytvárajú bariéry pre voľné prúdenie vody a okrem toho sa pretrhla aj hrádza na rieke Ural pri meste Orsk. Obyvatelia zaplavených oblastí sa sťažujú na zlé riadenie krízy zo strany úradov. Zostáva im len dúfať, že počasie sa umúdri.
Blednutie koralovej bariéry v Austrálii
Veľká koralová bariéra je 2 300 kilometrov dlhá oblasť, ktorá je domovom obrovskej biodiverzity vrátane viac ako 600 druhov koralov a 1 625 druhov rýb. Posledné výskumy však poukázali, že približne 730 z viac ako 1000 útesov na nej vybledlo, tvrdí Úrad pre morský park Veľkej koralovej bariéry financovaný z federálnych zdrojov. Dôvodom sú vysoké teploty. K procesu blednutia dochádza vtedy, keď koraly vylučujú mikroskopické riasy, známe ako zooxantely, aby prežili.
Ak vysoké teploty pretrvávajú, koraly môžu nakoniec zblednúť a odumrieť. A presne to sa v súčasnosti vo veľkom meradle deje. Austrália investovala približne päť miliárd austrálskych dolárov (3,02 miliardy eur) do zlepšenia kvality vody, zníženia účinkov zmeny klímy a ochrany ohrozených druhov. Či to však bude dostatočné sa preukáže ešte tento rok. Aby si bariéra zachovala štatút Svetového prírodného dedičstva, preskúma ju Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).
Búrka v Dubaji
Obyvateľov Dubaja šokovala silná povedeň, ktorá sa prehnala ich mestom. Za necelý deň spadlo v meste viac ako 100 milimetrov zrážok, čo je takmer ročný úhrn. Výsledkom prudkého dažďa boli bleskové záplavy. Na sociálnych sieťach sa šírili zábery zatopených ciest a áut. Pod vodou sa ocitla aj pristávacia a vzletová dráha na letisku. Lietadlá na nej pripomínali skôr lode na rozbúrenom mori. Predstavitelia letiska vyzvali cestujúcich, aby naň necestovali, pretože lety meškajú a odkláňajú sa inam. V súčasnosti je situácia stabilizovaná, vynorili sa však špekulácie čo mohlo byť príčinou tak silnej búrky. Mnohí sa pýtajú, či náhlu potopu púštneho mesta mohla spôsobiť umelá manipulácia počasia.
Od začiatku 90-tych rokov 20. storočia totiž Spojené arabské emiráty používajú techniku známu ako osievanie mrakov, aby zvýšili svoje ročné zrážky a zvýšili zásoby pitnej vody. Akonáhle je spozorovaný správny druh oblaku, okamžite sú k nemu vyslané špeciálne osevné lietadlá. Ak sú podmienky považované za správne, piloti vypália hygroskopické svetlice, ktoré uvoľnia jemný prášok soli do oblaku. Zatiaľ čo inde vo svete používajú jodid strieborný, nad Dubajom používajú soľ, ktorá funguje dobre v teplejšom podnebí a dosahuje rovnaký účinok. Vodná para potom kondenzuje okolo častíc soli a stáva sa väčšou a ťažšou. Akonáhle dosiahne určitú veľkosť, kvapky vody potom padajú ako dážď, sneh alebo krupobitie v závislosti od poveternostných podmienok. Štúdie však naznačujú, že výsev mrakov vo všeobecnosti zvyšuje zrážky len v priemere o 5 až 15 percent, čo je oveľa menej ako pri extrémnych záplavách, ktoré boli zaznamenané tento týždeň.