O tom, že exitujú duly vám hovoriť nemusíme. Počuli ste však o popôrodných dulách? Len si predstavte, že ste v situácii, že ste priviedli na svet dieťatko, no nemáte mamu ani svokru na blízku, ktoré by vám počas šestonedelia pomohli a manžel pracuje dni-noci, aby uživil rodinu. Ste na všetko sama, telo je zmätené z návalu hormónov po ťažkom pôrode, ozývajú sa bolesti, strach aj stres. Nádych-výdych, prichádza popôrodná dula…
Cesta Deany Ďuriškovej k profesii popôrodnej duly viedla cez osobnú skúsenosť. „Keď som sa stala mamou, pocítila som, ako veľa podpory žena po pôrode potrebuje, práve preto, že ja som, žiaľ, toľko podpory, koľko som potrebovala, nedostala. Po nádhernom pôrode a pokojných troch týždňoch spolunažívania s rodinkou sa začalo náročné obdobie. Uvedomila som si, že som sa na šestonedelie vôbec nepripravovala. Hlavný cieľ bol pre mňa pôrod. Mala som pocit, že šestonedelie nemusím riešiť. Povedala som si, že nejako bude. Nejako bolo, ale veľmi náročne… Pracujúci partner, náročná starostlivosť, množstvo rôznych informácií a rád, z ktorých vznikal chaos, hromadenie domácich prác… Nastal okamih, keď som si povedala, že by sa mi zišla pomoc a podpora,“ otvára nám svoj príbeh sympatická rodáčka z Kútov.
Počas hľadania rôznych informácií o tom, ako si pomôcť, natrafila na Školu popôrodnej duly. Tri mesiace po pôrode absolvovala pohovor a o ďalšie tri začala štúdium, ktoré jej otvorilo dvere k profesii, o ktorej sa len málo hovorí, a tak veľmi ju potrebujeme. Štúdium trvalo deväť mesiacov, tak ako tehotenstvo. Zahŕňalo mnoho teoretického aj praktického vzdelávania pod vedením odborníčok, ako sú pôrodná asistentka, gynekologická fyzioterapeutka, špeciálna terapeutka a mnohé iné.
Po absolvovaní chodila zo začiatku na popôrodnú návštevu raz za týždeň alebo za dva. „Čím bola dcérka staršia, tým viac času mi dopriala. Vždy však dbám na to, či má naplnené všetky potreby, či je „dosýtená“ mojou prítomnosťou a pozornosťou. V tom okamihu mi vzniká priestor na pracovné aktivity a starostlivosť prevezme partner alebo starí rodičia.
Úloha duly po pôrode
Popôrodné duly sú vyhľadávané aj napriek tomu, že sa o nich na Slovensku zatiaľ toľko nehovorí. Ideálne je nadviazať s nimi spoluprácu ešte počas tehotenstva a vopred sa spoločne pripraviť na obdobie po pôrode. Nie je to však podmienka. Popôrodná dula poskytuje ženám emocionálnu, psychickú a fyzickú podporu. Má široký záber možností, ako môže žene pomôcť ako dobrá kamarátka, mama, svokra, sestra v jednom, skrátka osoba, ktorá je jej nablízku. Taká, ktorej sa môže mamička zdôveriť, vyrozprávať, a pomôže jej so starostlivosťou o dieťatko. Ak žena potrebuje, „zastúpi“ ju aj v domácnosti – pomáha s nákupmi, upratovaním, varením či so staršími súrodencami.
„Keďže som aj laktačná poradkyňa, najčastejšie riešim problémy s dojčením – bolestivé bradavky, tvorbu mlieka a podobne. U žien často riešim aj starostlivosť o popôrodné poranenie. Spoločne riešime aj problémy vzniknuté v súvislosti so starostlivosťou o dieťa tak, aby bola situácia jednoduchšia. Napokon, častou témou je aj problém nájsť si čas pre seba,“ vymenúva Deana.
Keď je mama v pohode, aj dieťa bude
Niektoré rodiny potrebujú pomôcť v domácnosti, iné s odvozom staršieho súrodenca do škôlky a ďalšie emočnú podporu. Po pôrode sa môže u ženy objaviť pestrá škála emócií cez smiech až po plač. „Veľmi často sa stretávajú s takzvanými „babyblues“. V skratke, sú to výkyvy nálad, ktoré trvajú približne dva týždne. Niektoré ženy sa môžu stretnúť aj s popôrodnou depresiou. „Nenahrádzame psychológa ani terapeuta, avšak skúsená popôrodná dula môže spozorovať prvé príznaky začínajúcej popôrodnej depresie. Následne vie vyhodnotiť, či je potrebná aj odborná pomoc a môže poskytnúť mamičke informácie, na koho sa obrátiť,“ upresňuje Deana.
Psychické zdravie matky je veľmi dôležité. „Hovorí sa, že aj žena po pôrode sa stáva v určitom slova zmysle novorodencom. Aj ona sa práve narodila. Narodila sa do novej roly – roly matky, a je potrebné aj jej dopriať láskavú starostlivosť.“
Chvíle pre seba
Pre mamičku, ktorá bola pred tehotenstvom veľmi aktívna a ambiciózna, napríklad podnikala, musí byť náročné odrazu „odhodiť celú seba bokom” a sústrediť všetku svoju energiu pre iného človiečika. „Je prirodzené, že najmä prvé týždne je všetka pozornosť venovaná novorodeniatku. Keď sa však fungovanie rodiny po čase ustáli, je vhodné, aby bolo matke umožnené opäť si dopriať aktivity, ktoré ju napĺňajú. Toto je tiež jedna z organizačných tém, s ktorou môže v rodine pomôcť popôrodná dula,“ hovorí Deana.
Niektoré mamičky robia celý deň toho toľko okolo detí a domácnosti a pritom majú na záver dňa pocit, že nič nespravili. Aj na toto má Deana odpoveď: „Je to jeden z najčastejších pocitov v materstve. Je dobré si neustále pripomínať, že tým, že sa staráme o dieťa, a tým, že si s ním budujeme dôverný vzťah, toho robíme naozaj veľa. Hovorí sa, že v prvom roku dieťaťa strávi žena iba dojčením 1 600 hodín, pričom pri trvalom pracovnom pomere človek ročne odpracuje 1 800 hodín. A to ešte nehovoríme o ostatnej starostlivosti. Takže je to naozaj obrovský kus dobre odvedenej práce.“
„Hovorí sa, že aj žena po pôrode sa stáva v určitom slova zmysle novorodencom. Aj ona sa práve narodila. Narodila sa do novej roly – roly matky, a je potrebné aj jej dopriať láskavú starostlivosť.“
Popôrodná dula Deana Ďurišková
Skutočný príbeh
Deana sa s nami podelila aj o skutočný príbeh, na ktorom môžeme lepšie chápať, prečo sa rozhodla práve pre túto priam spasiteľskú profesiu. „Žena si ma k sebe zavolala prvý raz až po pôrode. Po veľmi náročnom pôrodnom zážitku držala v náruči neustále plačúce bábätko a bola už úplne zúfalá. Keď som odchádzala z prvej návštevy, zaliali ju slzy vďačnosti a prišla okamžitá úľava,“ otvára hlbokú spomienku, pre ktorú jej táto práca dáva skutočný zmysel. Odvtedy sa stretávali pravidelne. Vyriešili problémy s dojčením, prispôsobili chod domácnosti.
„Pomáhala som jej s upratovaním a ak bolo treba, priniesla som jedlo. Vždy som bola pre ňu plne prítomná. Bola som zároveň akousi ,,bútľavou vŕbou”, s ktorou mohla zdieľať všetko, čo v sebe prežívala. S každým ďalším stretnutím som prichádzala k stále viac a viac spokojnej žene, ktorá sa práve vďaka tomu, že si dovolila požiadať o pomoc, zmenila na sebaistú a spokojnú mamu a z neustále plačúceho dieťaťa sa postupne stalo spokojné a pokojné bábätko.
TIP od Deany:
Technika dýchania na odolávanie stresu 4:4:4:4
Pri nádychu počítam do 4 sekúnd, následne na 4 sekundy zadržím dych, 4 sekundy vydychujem a po výdychu opäť na 4 sekundy zadržím dych. Toto dychové cvičenie výrazne pomáha upokojiť nervový systém a poskytuje takmer okamžitý pocit pokoja.