Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Aka Fuka Habakuka

júl 21, 2010 - 22:13
Spomínate si ešte? Aka fuka fundaluka, keve kava keven duka. Detská vypočítavanka. V nadpise dnešnej návštevy Banskobystrického samosprávneho kraja sme ju trochu zmenili. Habakuka je totiž tunajšia prvá rozprávková dedina. V tomto kraji však nájdete omnoho viac zaujímavostí. Napríklad najstaršiu Banícku akadémiu na svete, mincovňu, ktorá patrí k najstarším na svete. Je to kraj s najväčšou výmerou chránených území, najsevernejšou tureckou pevnosťou či skutočným pralesom. Banskobystrický kraj počas letnej sezóny ponúka nespočetné množstvo krás.
Foto: 
Zamilujte sa do adrenalínových športov
Prekrásnu prírodu tohto kraja môžu jeho návštevníci spoznávať prostredníctvom pešej horskej turistiky, vysokohorskej turistiky i cykloturistiky. Národné parky Nízke Tatry, Veľká Fatra, Slovenský raj a Muránska planina, chránené krajinné oblasti Poľana, Štiavnické vrchy, Ponitrie a Cerová vrchovina ponúkajú nádherné turistické a cykloturistické výlety. Územím regiónu prechádzajú časti cyklomagistrál, ktoré sú diaľkovými trasami spájajúcimi významné miesta celého Slovenska. Okrem cykloturistiky a turistiky ponúka kraj výborné podmienky na aktívny odpočinok aj v podobe skalolezectva, golfu či paraglidingu. Aeroklub Očová zabezpečuje vyhliadkové lety nielen po strednom Slovensku.

Ak holdujete golfu, Golfové ihrisko Gray Bear je prvým 18-jamkovým majstrovským ihriskom v Slovenskej republike. Nachádza sa na Táloch a zvyšuje celkovú atraktívnosť tohto športového a rekreačného centra. Golfové stredisko Sliač Golf a Country club HRON má v súčasnosti na ihrisku 9 hrateľných jamiek. Stredisko PARK SNOW Donovaly uspokojí návštevníkov aj v lete. Oplatí sa vyskúšať letné adrenalínové centrum s dominantou atrakciou – tobogánovou bobovou dráhou, ale i lanovým parkom, umelou lezeckou stenou, bungee trampolínami a s klasickými detskými trampolínami.  

Vezmite deti do rozprávky
Ak vás turistika a adrenalínové atrakcie nechytajú za srdce a chcete si leto užiť s vašimi ratolesťami, zoberte ich na jedinečné miesto. V prvej rozprávkovej dedinke Habakuky – Dobšinského rozprávkovom svete na Donovaloch čaká návštevníkov areál plný netradičných domčekov, v ktorých sa odohrávajú rozprávky. Okrem rozprávkového programu môžu návštevníci v chalúpkach objaviť aj šikovných remeselníkov, predvádzajúcich tradičné ľudové remeslá, kreatívnejší návštevníci môžu svoju nápaditosť a zručnosť uplatniť v zázračných tvorivých dielňach. V letnej sezóne 2010 čaká na návštevníkov viacero noviniek. Záujemcov privíta ujo Filmárik v netradičnom retro kine, na neďalekej lúke s preliezkami a hojdačkami pribudli obory so zvieratkami a prekvapenie – v areáli sa bude platiť originálnymi mincami – zlatými a striebornými HABAKUKMI, ktoré si bude možné zameniť v habakukáčskej zmenárni.  

Aké by bolo leto bez vody?
Voda je voda. Bez nej to nejde, a najmä v lete nie. Ak ste jej milovníkom, je  pre vás predurčená južná časť územia Banskobystrického kraja, charakteristická kotlinami, ponúkajúca vodné plochy na letné športy. K populárnym patrí splavovanie rieky Hron. Na úseku dlhom 271 kilometrov je niekoľko základní i požičovní lodí. Na kúpanie, vodné športy či rybolov sú určené vodné nádrže Ružiná pri Lučenci, Teplý vrch pri Rimavskej Sobote, Počúvadlianske jazero pri Banskej Štiavnici i tajchy v Štiavnických Baniach. Bohatstvo termálnych vôd sa využíva na termálnych kúpaliskách Dolná Strehová, Dudince, Sliač, Kováčová, Sklené Teplice, Vyhne, Kremnica, Číž a Tornaľa.

Na území BBSK sa nachádza mnoho termálnych liečivých a minerálnych prameňov, ktoré podnietili vznik šiestich prírodných kúpeľov – v Brusne, Dudinciach, Číži, Kováčovej, Sklených Tepliciach a v Sliači. Popri kúpeľoch sú čoraz populárnejšie doma i v zahraničí neustále sa rozvíjajúce wellness hotely a centrá, ktoré poskytujú návštevníkom komplexné služby v špeciálne pripravených ponukových balíčkoch. Medzi najlepšie patria hotel Kaskády na Sliači, hotel Galileo na Donovaloch, hotel Sitno vo Vyhniach, hotel Partizán na Táľoch.

Hrady, zámky, múzeá

Banskobystrický kraj je vďaka svojej histórii bohatý na kultúrno-historické pamiatky a kultúrne zariadenia. Na území kraja sa nachádza desať hradov a zámkov. Za zmienku, ale najmä za návštevu stoja Starý a Nový Zámok v Banskej Štiavnici, Mestský hrad v Banskej Bystrici, Zvolenský zámok a hrady v Slovenskej Ľupči, Kremnici a Fiľakove. Okrem nich je tu i mnoho zrúcanín hradov, napríklad hrad Šomoška, Divín, Čabraď a i. Významnou sakrálnou pamiatkou je drevený artikulárny evanjelický kostol v Hronseku, ktorý bol v roku 2008 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Druhý najstarší kláštor na Slovensku je doteraz zachovaný Kláštor sv. Benedikta opáta stojaci v Hronskom Beňadiku.

V Kaštieli vo Svätom Antone sa nachádza jediné celoslovenské poľovnícke múzeum, ktoré každoročne na jeseň organizuje vo svojom areáli Dni sv. Huberta. Múzeum bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni je jediným slovenským múzeom zameraným na dejiny bábkarského divadelníctva a hračiek so zaujímavou expozíciou dejín stomatologickej techniky a národopisnou expozíciou. Medzi najstaršie múzeá na Slovensku patrí Múzeum mincí a medailí v Kremnici, ktoré mapuje históriu jednej z najstarších, dodnes   pracujúcich mincovní v Európe. Popri rozsiahlej expozícii mincí a medailí organizuje Medzinárodné kvadrienále medailí. Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici a Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote sú najväčšie vlastivedné múzeá v kraji. Ponúkajú prírodovedné, galerijné, národopisné i historické expozície.

Regiónom Spiš a Gemer vedie Gotická cesta, na ktorej sú vyznačené hnedými tabuľami najvzácnejšie gotické pamiatky. Kultúrna turistická trasa s názvom Cesta Márie Séči spája zrúcaniny hradov Fiľakovo a Muráň.

Autor: MARTINA VALACHOVÁ
foto: SACR a Park Snow Donovaly

- - Inzercia - -