Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Hladké nohy do lodičiek

máj 07, 2010 - 14:17
Na jar odkladáme do skríň hrubé nohavice a vyberáme vzdušné sukne. Aj ťažké čižmy ukladáme na zimný spánok, v lodičkách sa konečne cítime tak ľahko! Lenže, aby elegancia bola dokonalá, čaká nás povinná, možno nepríjemná procedúra: depilácia. V silonkách by totiž bolo vidno každý chĺpok.
Foto: 

História odchlpovania vraj siaha až do doby 3000 rokov pred naším letopočtom. V starom Egypte sa holili muži aj ženy. Takisto v starom Grécku slúžila depilácia na zdôraznenie krásy mužského i ženského tela. V roku 1915 sa objavila na trhu prvá žiletka určená pre ženy. V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa stalo v USA módnym holenie ženského podpazušia. „Potom sa postupovalo nižšie a nižšie. Dnes je nemysliteľné, aby sa dáma v spoločnosti či na pláži objavila s chlpatými nohami alebo s neoholeným podpazuším,“ vraví  MUDr. Jana Šrámeková, riaditeľka 1. laserového dermatokozmetického centra.

Prístroje sú dokonalejšie

Ako si teda od chĺpkov pomôcť? Najefektívnejšími metódami na trvalé odstránenie nežiaduceho nadmerného ochlpenia sú stále laser a IPL, čiže intenzívne pulzné svetlo. Obe fungujú na princípe tzv. selektívnej fototermolýzy. „To znamená, že lúč alebo svetlo určitej vlnovej dĺžky prenikne do folikula bez toho, aby poškodil kožu a okolité tkanivá, a poškodí iba dolnú časť folikula, takzvanú rastovú zónu,“ vysvetľuje doktorka Šrámeková. „V čom však za posledné desaťročie nastal vývoj, to sú prístroje. Sú čoraz dokonalejšie, výkonnejšie, pracujú oveľa rýchlejšie, na jeden  pulz, teda výstrel, sú schopné zasiahnuť väčšiu plochu, majú zabudované chladenie, čo na jednej strane chráni pokožku pred popálením a na druhej strane robí zákrok menej bolestivým.“

Metódy odchlpenia môžeme rozdeliť na dočasné a trvalé. Pri dočasných treba odchlpenie neustále pravidelne opakovať. „Žiadna z dočasných metód nevedie k trvalému odstráneniu chĺpkov. Napriek tomu aj tieto metódy stále využívajú milióny žien na celom svete. Najjednoduchšou metódou je holenie. Mnoho žien si holí nohy a podpazušie. Ak dáma nemá žiadne problémy, teda ak jej chĺpky po holení nevrastajú a nevyvolávajú zápal v mieste folikula, čiže folikulitídu, sú ochotné zaradiť tento proces do rannej hygieny každý druhý deň a neprekáža im, že nohy nie sú hodvábne hladké a už na druhý deň je pod prstami cítiť strnisko. Je to v poriadku, každý človek sa môže slobodne rozhodnúť, aká metóda mu vyhovuje,“ vraví odborníčka.

Mechanické metódy
Ku klasike patrí depilácia voskom, či už teplým, alebo studeným. Podobná, ale menej bolestivá je takzvaná orientálna depilácia. „Obe patria medzi mechanické metódy, ktoré vytrhávajú chĺpky ťahom a nezáleží na tom, aká hmota a s akými prísadami sa pri tom použije. Môže ísť o cukor a včelí vosk. Koža pred týmto zákrokom musí byť suchá, večer  pred ošetrením a v deň ošetrenia preto nepoužívajte pleťové mlieko alebo telový krém. Chĺpky musia byť vyrastené – stačí pol centimetra až centimeter – aby ich lepkavá hmota mohla zachytiť. Depilované plochy zostávajú hladké 3 až 4 týždne, potom treba ošetrenie opakovať.“

Pri orientálnej depilácii sa využíva depilačná hmota, pripomínajúca detskú plastelínu. Obsahuje množstvo účinných prírodných látok – figy, datle, citrónovú šťavu, výťažky z pomarančov, med a orientálne bylinky. Presné zloženie je tajné. Neobsahuje však žiadne chemické prísady, farbivá alebo parfumy. Z hmoty sa vytvaruje guľôčka  a tá sa postupne rozťahuje na pokožku v smere rastu chĺpkov. Potom sa nechá zaschnúť a všetky vitamíny a prírodné látky sa zatiaľ vstrebú do pokožky. Po pár minútach sa hmota začne rolovať, čím sa z pokožky vytrhávajú všetky chĺpky aj s korienkami.

Podobným spôsobom pracujú aj elektrické prístroje určené na domácu depiláciu. „Takisto
mechanicky, ťahom, vytrhávajú chĺpky z folikulov, len sa dámy oveľa dlhšie natrápia, pretože
na jeden záber vytrhnú podstatne menej chĺpkov, ako je to pri profesionálnom ošetrení voskami. Všetky dočasné metódy sú vhodné len na veľké plochy, teda na dolné končatiny, predlaktia, podpazušie, rozhodne nie sú vhodné na tvár. Na hornej pere alebo brade máme okrem tmavých hrubších chĺpkov aj takzvané velusové, čiže bezdreňové chĺpky, ktoré sú jemnučké, svetlé a práve holenie, vosky či orientálna epilácia by nám spolu s chĺpkami, ktoré nám prekážajú, odstránili aj tieto velusové chĺpky. To by postupne viedlo k tomu, že by sa  velusové chĺpky zmenili na hrubšie, tmavšie a chĺpkov by pribúdalo,“
upozorňuje doktorka Šrámeková.

Keď už, tak navždy!
K trvalým metódam odstránenia chĺpkov patrí aj epilácia elektrickou ihlou a epilácia
elektrolýzou. Tieto metódy sú síce účinné, ale veľmi prácne, pretože sa ošetruje chĺpok po chĺpku, okrem toho zákrok treba opakovať aj pätnásťkrát, takže v dobe laserov a IPL  je tento spôsob úplne nevhodný na veľké plochy. „Dnes preto väčšina lekárov využíva tieto metódy len na epiláciu šedivých chĺpkov, ktoré už nemajú žiadny pigment melanín, a nedajú sa teda odstrániť ani laserom, ani IPL,“ objasňuje Šrameková.

Pokiaľ ide o to, koľkokrát treba procedúru opakovať, je to veľmi individuálne. Chĺpky majú totiž určitý vlasový cyklus – fázu rastovú, pokojnú a fázu výpadovú. Zo všetkých vyrastených chĺpkov na určitej ploche sa nachádza v rastovej fáze  len asi 30 percent folikulov. Vtedy sú v spodnej časti folikulu germinatívne bunky, ktoré treba zničiť. To znamená, že len tieto chĺpky môžu byť zničené, ostatné zhruba po mesiaci opäť vyrastú a zákrok treba po 6 až 8 týždňoch zopakovať. „Okrem toho laser a IPL sú len stroje, funguje tu fyzika. Cieľom je kožný pigment melanín a využíva sa rozdiel v množstve melanínu v chĺpku a v koži. Zjednodušene povedané, stroje excelentne pracujú, ak majú excelentné podmienky – to znamená biela koža a hrubší tmavý chlp. A ak majú horšie podmienky, fungujú menej dobre. Čiže, ak je tmavšia koža a tmavší chlp alebo tmavšia koža a hnedý chlp a podobne. Ak nie sú ideálne podmienky, stroj nepracuje ideálne a namiesto 4-5 sedení je potrebných 7 až 10.“ Dôležité je, aby vám lekár pri konzultácii všetko seriózne vysvetlil.

Laser a IPL bolia najmenej
A čo teda odporúča odbornička? Pre ktorú metódu sa máme rozhodnúť? „Najúčinnejšia je dnes určite epilácia laserom a IPL,“ vraví Jana Šrámeková. „Môj názor je, že výstrel pulzu bolí minimálne. Klientky menej citlivé na bolesť ho vnímajú ako výraznejšie teplo, tie s nižším prahom citlivosti ako štipnutie gumičkou, ale v každom prípade sa to dá bez problémov vydržať. Najbolestivejšia je epilácia elektrickou ihlou.“ Aj zákazníčky ich centra najčastejšie využívajú laser alebo IPL.

„Ak sú ideálne podmienky – teda biela koža a tmavý chlp – volíme laser, a ak sú podmienky menej ideálne, volíme IPL, pretože umožňuje meniť aj vlnovú dĺžku tak, aby to vyhovovalo danému typu kože a ochlpenia.“ Pokožku stačí v tomto prípade ošetrovať bežným spôsobom, žiadne obmedzenia dva týždne po zákroku nie sú. Okrem jedného, treba sa vyhýbať slnečnému žiareniu. Nech sa rozhodnete pre ktorúkoľvek metódu, dnes platí, že do spoločnosti s chlpatými nohami nechoďte. To sa odpúšťalo v šesťdesiatych  či v sedemdesiatych rokoch. Dnes by ste sa mohli stať terčom posmechu a hlúpych poznámok. Doba velí: hladké nohy!

Autor: IRIS KOPCSAYOVÁ
Foto: Shutterstock

- - Inzercia - -