Dnes je streda, 27.január 2021, meniny má: Bohuš
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Je úžasné byť spolu

február 16, 2011 - 10:23
Hoci sú manželmi už vyše tridsať rokov, stále si dokážu hrkútať ako čerství zaľúbenci. Jeden bez druhého by nemohli byť dlhšie ako dva dni. Kam môžu, chodia vedno, debatujú, počúvajú sa, smejú, nežne sa dotýkajú a večer zaspávajú, držiac sa za ruky. Počas celého spolužitia sa vraj ani raz nepohádali, naopak, pomáhajú si v dobrom i v zlom. Keď sa ich pýtajú, ako dokážu spolu tak dlho láskyplne existovať, hovoria, že za to môže láska. A tú si známi herci prešovského Divadla Jonáša Záborského Jožo a Kveta Stražanovci vyznávajú každý deň a dúfajú, že si ju budú vyznávať ďalších dvadsať rokov.
Foto: 
Koncom marca roku 2003 absolvovala Kveta Stražanová v domovskom divadle derniéru inscenácie Mária Tudorová. Po skončení predstavenia jej na pódium, za búrlivého diváckeho potlesku a standing ovations priniesli obrovskú kyticu, na ktorej bola zavesená maličká obálka s odkazom. Herečka bola neskutočne šťastná a poctená a ešte raz sa vrúcne poďakovala prešovskému publiku. Keďže sa veľmi ponáhľala, odkaz v obálke si v divadelnej šatni nestihla prečítať. Celý čas jej však vŕtalo v hlave, kto jej mohol poslať takú krásnu kyticu. A tak keď dorazila domov, prvé, čo urobila, otvorila obálku. Našla v nej lístoček a ňom tri písmenká – MŤR, zafarbené tmavočervenými fľakmi. Potom sa pozrela na svojho manžela Joža Stražana a jeho zafačovaný ukazovák, došlo jej, že tá kytica a nežný odkaz, ktorý je skratkou slovného spojenia mám ťa rád, ozdobený krvou, bol od neho. Kvety už uschli, ale tento milý dôkaz lásky od svojho manžela nosí jedna z najlepších slovenských herečiek už osem rokov stále pri sebe.

Bez svadobných fotiek
Kým sa Jožo a Kveta Stražanovci zosobášili, chodili „okolo seba“ v divadle niekoľko rokov. Najprv boli iba kamaráti a kolegovia, ktorí spolu účinkovali v niekoľkých inscenáciách. Výborne si rozumeli nielen na javisku, ale aj mimo neho. Atraktívnu Kvetu obletovali muži ako včely med, čo sa Jožovi veľmi nepáčilo. Zo žiarlivosti dokonca udrel jedného mladého muža, ktorý Kvete polichotil vetou, že má krásne oči. Napokon sa rozhodli, že sa vezmú. „Ťažko povedať, čo sa stalo, kedy prišiel ten zlom, ale jedného dňa to proste prišlo a zobrali sme sa,“ hovorí známa herečka. Prípravy na tichú svadbu boli mimoriadne rýchle. „V pondelok som volal Kvete, ktorá práve nakrúcala v televízii nejakú inscenáciu, aby mi požičala šaty, ktoré som už mal vybraté, no a v stredu sme už mali na úrade sobáš. Chceli sme aj fotky, ale fotograf chcel zálohu sto korún, a keďže tie sme nemali, sme bez svadobných fotografií. Po obrade sme išli ku Kvetiným rodičom na obed, potom sme kúpili fľašu vína, a symbolicky sme ju vyliali na hrobe môjho otca. No a večer sme mali predstavenie, ktoré sa volalo Recesia,“ smeje sa Jožo Stražan. Kolegovia mladomanželov, ani ich známi neverili, že im vzťah dlho vydrží, dokonca uzatvárali stávky, dokedy sa rozvedú.

Manželstvo bez hádok
Katastrofické predpovede pochybovačov sa však nenaplnili. Stražanovci oslávili koncom januára tridsiate druhé výročie svadby. Ľúbia sa viac ako na začiatku vzťahu a vidieť na nich,  že sa tešia zo vzájomnej prítomnosti. „Vraj každý vzťah po siedmich rokoch prechádza krízou. Podľa mňa je to nezmysel. Je to filozofovanie o ničom. Vzťah medzi dvomi ľuďmi je jednoduchý, základom všetkého je láska a tolerancia. Nie je umenie ľúbiť jeden druhého, keď sme mladí a krásni, umenie je ľúbiť, keď je muž už scvrknutý poloimpotent. Starnutie je krásne, hoci Kveta starne oveľa pomalšie ako ja. V našom vzťahu je všetko, čo tam má byť. Stále funguje romantika a nemusia to byť meniny, narodeniny, alebo Valentín. Tých tridsaťdva rokov ubehlo strašne rýchlo, veď len nedávno sme sa brali. Škoda, že sa nám to kráti, je úžasné byť spolu,“ vysvetľuje herec, ktorý stvárnil v divadle, televízii i rozhlase desiatky zaujímavých úloh. Znie to neuveriteľne, ale vzťah Stražanovcov podľa ich slov nepostihli žiadne manželské krízy a nezažili ani tichú domácnosť. „Pohádať sa? Nebolo na čom a ani nebola chuť. Nemáme radi konflikty. Áno, občas to medzi nami zaiskrí a nastane ostrejšia výmena názorov, ale vždy iba pre maličkosti. Nikdy sa nám však nestalo, že by sme sa nerozprávali. Keď sa dvaja ľudia nebavia, to považujem za totálnu hlúposť. Raz sa musia k sebe ozvať, tak prečo to neurobiť hneď. Moja mama mi vždy hovorila, aby sme nikdy nešli spať pohádaní,“ radí pani Kveta.

Manažérka Kveta
Jozef Stražan priznáva, že je pohodlný človek a niekedy si pripadá ako nesvojprávny, pretože celú domácnosť a aj jeho manažuje manželka. Tá má špeciálny zošit, kde si zapisuje nielen svoje termíny a povinnosti, ale aj to, kedy má on skúšku, predstavenie, dabing, kontroly u lekára. Dokonca mu pripravuje aj oblečenie a často ho vraj prehovára, aby zobral nejakú prácu mimo divadla. „Jožo na to kašle. Hodil to všetko na mňa. Najradšej je doma a leží na gauči. Musím ho hnať do práce a medzi ľudí, aby nemal čas rozmýšľať nad hlúposťami,“ so smiechom prezrádza pikantnosti na svoju polovičku herečka. Ak však niečo Kveta potrebuje zohnať, má na to Joža. Ten vraj zoženie všetko. Svojho manžela si váži aj pre iné vlastnosti. Má vraj obrovské a láskyplné srdce. „Stala sa nám v rodine tragédia, moja neter a synovec ostali bez matky, ich otec pracoval v Nemecku, nemali sa kam podieť. Jožo neváhal ani sekundu a povedal, že bude rád, ak budú bývať u nás, že sa o nich postará. Do bodky to splnil a ja mu budem za to do smrti vďačná, pretože mohol povedať nie, veď s tými ľuďmi nemal v podstate nič spoločné,“ prezrádza Kveta Stražanová.

Boj s chorobou
Nástrahy osudu sa však nevyhli ani Stražanovcom. Známy herec musel vlani zvládnuť boj so zákernou chorobou, ktorá sa nezriedka končí smrťou. Zdravotné problémy sa začali prejavovať na dovolenke v bojnických kúpeľoch, ktoré Stražanovci radi navštevujú. „Už noc po príchode ma moja neter upozornila, že Jožo zle dýcha. Ráno sme išli do kúpeľov a zastavili sme sa v cukrárni na mochito. Jožo nevládal ísť dolu kopcom. Išli sme hneď za lekárkou, tá ho popočúvala a poradila, aby sme išli okamžite domov a pochodili po všetkých možných vyšetreniach, vraj sa jej niečo nepozdáva. Máme známeho lekára vo Vyšných Hágoch, volala som mu a z Bojníc sme išli na vyšetrenia do Tatier. CT vyšetrenie ukázalo, že Jožo má na pravom pľúcnom laloku niečo, čo tam nemá byť,“ hovorí herečka. Ukázalo sa však, že Jožo mal šťastie v nešťastí, nádor bol v počiatočnom štádiu. Stačil iba operačný zákrok, ožarovania a chemoterapia neboli nutné. Na klinike strávil tri týždne. Vďaka CT mu zistili aj nález v nadobličkách, ktorý mu odstránili v nemocnici v Košiciach-Šaci. Kveta za ním chodila každý deň, modlila sa za jeho vyzdravenie a dodávala mu silu. Nevedela si totiž predstaviť, že ostane sama. „Bolo to niečo hrozné, cítila som sa strašne. Verím na osud a preto sa to skončilo, tak ako sa to skončilo. Týmto by som chcela všetkým ľuďom odkázať, aby nezanedbávali preventívne prehliadky,“ dodala Kveta. Jožo sa pomaly spamätáva z choroby, priznáva, že veľmi mu pomohla voda z prameňa Panny Márie v Litmanovej, hoci otvorene hovorí, že je ateista. „Robím dabing pre jednu kresťanskú televíziu a istá pani, ktorá vedela, že som po operáciách, mi priniesla vodu z Litmanovej. Predstavte si, pomaly som tú fľašu vypil a mne sa o sto percent polepšilo. Na vieru ma to však neobrátilo, ale uvedomil som si, že existuje niečo medzi nebom a zemou,“ zveruje sa herec.

Z divadla nohami napred
Stražanovci strávili na doskách Divadla Jonáša Záborského v Prešove neuveriteľných päťdesiat rokov. Stále účinkujú v niekoľkých inscenáciách a stále im prichádzajú ponuky na nové úlohy. Herectvo nepovažujú za prácu, ale za koníčka. S divadlom sú takí zrastení, že by bez neho nedokázali žiť. „My divadlo len tak ľahko neopustíme. Musia nás z neho vyniesť nohami napred. Ideálne by bolo, keby sme umreli na javisku, spolu, držiac sa za ruky,“ povzdychne si Kveta Stražanová.

Autor: OLIVER ONDRÁŠ
Foto: autor, archív Stražanovcov

- - Inzercia - -