Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Kraj plný pamiatok a poetiky

august 11, 2010 - 16:42
„Hej postoj turista bažiaci po kráse. Hľa pred tebou mesto sťa kvietok vo váze. Pozri na tie hrdé múry hradné. Môže pri nich zostať Tvoje srdce chladné?“ Toto sú verše poetky Márie Daňovej, ktorá miluje nitriansky kraj a jeho metropolu – z lásky k nemu sa vyznala i v zbierke básní Verše môjmu mestu. Nitriansky kraj a jeho metropola – starobylé mesto Nitra – zohrali v dejinách formovania slovenského národa významnú úlohu. Oplatí sa preto potúlaťnielen Nitrou, zámkom v Topoľčiankach či obzrieť si pevnostný systém v Komárne, ale navštíviť napríklad i skalné obydlia v Brhlovciach či arborétum v Mlyňanoch.
Foto: 
Nitriansky hrad
Nitriansky hrad patrí k najstarším dochovaným stavbám v Nitrianskom kraji. Vďaka strategickej polohe bol hradný kopec, pôvodne obklopený meandrovitým korytom rieky Nitra, osídlený od pradávnych čias. Podľa archeologických vykopávok sa počiatky stavebnej činnosti na hradnom kopci dajú vystopovať do rímskych čias, keď na hrade bolo keltské, dácke a neskôr germánske osídlenie.

Prvá písomná zmienka o opevnenom hradisku na mieste dnešného hradu pochádza z roku 871. V nej sa spomína stavebná činnosť kniežaťa Pribinu a posvätenie jeho kostola v Nitre okolo roku 830. Po pričlenení Nitrianskeho kniežatstva k moravskému panstvu Nitrianske hradisko zostalo významným sídelným centrom.

Zámok Topoľčianky
Počiatky Topoľčianskeho zámku sa dajú datovať od 13. storočia, keď vznikla neveľká štvorcová stavba s rozmermi 10 x 9 metrov. Vstup do nej bol pre zabezpečenie lepšej obrany asi vo výške prvého poschodia po drevených schodoch. Medzi priekopou a samotnou stavbou bola postavená mohutná drevená palisáda. V 14. storočí boli k veži postupne pristavané ďalšie priestory a vznikol hrad veľký asi 19,5 x 22,5 metra. Rozvoj stavby zrejme súvisel s výsadou ryžovať zlato v blízkom potoku, udelenou uhorským kráľom Karolom Róbertom vtedajšiemu vlastníkovi hradu Júliusovi Rúfusovi v roku 1307. K základnej stavbe boli postupne pristavané ďalšie priestory a pivnica. Severne od hradu sa nachádzala kamenná studňa.

Pevnostný systém v Komárne
Pevnostný systém v Komárne bol najväčším pevnostným systémom rakúsko-uhorskej monarchie. Okrem starej a novej pevnosti sa skladá z Palatínskej a Vážskej pevnostnej línie posilnenej bastiónmi. Predsunuté menšie pevnosti boli postavené na druhej strane Dunaja a dnes sa nachádzajú v meste Komárom v Maďarskej republike.   

Arborétum

Arborétum Mlyňany sa nachádza v obci Vieska nad Žitavou na ploche 67 hektárov. Založil ho v roku 1892 Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi a dnes vďaka svojmu rozsahu pestovaných cudzokrajných drevín patrí k najväčším arborétam v strednej Európe. Uprostred sa nachádza romantický kaštieľ, v ktorom sídli správa  arboréta a menšie múzeum venované jeho zakladateľovi. Celý areál sa skladá z piatich tematických častí a vlastnej škôlky s predajom dopestovaných drevín a kvetín. Najstaršia časť arboréta pomenovaná ako Ambrózyho park sa nachádza hneď za kaštieľom, novšie časti sú venované dendroflórovým oblastiam východnej Ázie a Severnej Ameriky. Samostatná časť je venovaná Slovensku a cestu od vstupu do arboréta až ku kaštieľu lemuje časť venovaná kvetom a rozáriu.

V celom areáli sa nachádza vyše 2500 druhov drevín a rastlín. Arborétum je otvorené celoročne a je rozdelené do troch náučných chodníkov s vybudovaným informačným systémom. Na návštevu je najvhodnejšia jar a jeseň, keď v arboréte kvitnú rododendrony a azalky.

Zubria obora
Zubria obora sa nachádza na sever od obce Lovce, asi desať kilometrov od Topoľčianok. Založená bola v roku 1958 na záchranu zubrov, ktorým hrozilo vyhynutie. Zubry sú najväčšími európskymi cicavcami a v súčasnosti žijú len na chránených územiach. Najväčší jedinci dosahujú výšku dva metre a dĺžku tri metre s hmotnosťou okolo tisícpäťsto kilogramov.

Zubria zvernica má rozlohu 140 hektárov a dimenzovaná je pre dvanásť zubrov. Do dnešných dní sa v obore odchovalo viac ako stodvadsať jedincov. V roku 2008 sa okolo celej obory otvoril lesnícky náučný chodník, ktorý meria 2 500 metrov s prevýšením 40 metrov. Celý okruh je doplnený informačnými panelmi a dozviete sa tu o živote zubrov, ako aj o všetkých zaujímavých zvieratách, ktoré sa v lese nachádzajú a je ich možné uvidieť. Najbližšie  sa k zubrom dostanete vždy v čase kŕmenia, ktoré je každý deň o 9. hodine ráno a o 14. hodine popoludní.

Skalné obydlia v Brhlovciach

Skalné obydlia v Brhlovciach sú jedinečným príkladom ľudovej architektúry. Vznikli počas tureckých vojen a slúžili na ochranu obyvateľov obce. Obydlia sú vytesané do tufovej skaly. V súčasnosti je v jednom z pôvodných skalných obydlí otvorené múzeum. Nachádza sa v dvojpodlažnom vtesanom skalnom objekte a v jednotlivých miestnostiach dokumentuje bytovú kultúru tekovského obyvateľstva. Za záchranu a obnovu tejto výnimočnej pamiatky ľudového staviteľstva získalo múzeum v roku 1994 medzinárodné ocenenie Europa Nostra. Expozícia je súčasťou Tekovského múzea v Leviciach.

Láka vás astronómia?

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove vznikla v roku 1871 a je jednou z najstarších hvezdární v Európe. Založil ju vedec Dr. Mikuláš Konkoly-Thege, ktorý celý svoj život zasvätil astronómii. Hvezdáreň sa od svojho založenia venovala nielen astronómii, ale aj  systematickým geomagnetickým a meteorologickým pozorovaniam. Mikuláš Konkoly-Thege chcel, aby hvezdáreň pokračovala vo svojej činnosti aj po jeho smrti, tak sa rozhodol celú hvezdáreň aj s pozemkami venovať štátu pod podmienkou, že štát nad hvezdárňou prevezme patronát.

Termálne vody a oddych vo wellnes
Ak ste strávili deň či viac dní turistikou, chce to aj trochu vody a wellnes. Oplatí sa navštíviť napríklad Podhájsku – patrí medzi najnavštevovanejšie kúpeľné a turistické atrakcie na Slovensku. Liečivá termálna voda, ktorej účinky už pomohli mnohým ľuďom, sa v takomto zložení nachádza len tu a má podobné účinky ako Mŕtve more. Ďalší kvalitný wellness nájdete v Patinciach či Santovke. Ak trávite vašu dovolenku potulkami v okolí Levíc, môžete zrelaxovať na termálnom kúpalisku Margita – Ilona, alebo zájsť ešte trochu nižšie na juh Slovenska a navštíviť termálne kúpalisko Komárno. Možností je veľa, Slovensko je krásne – treba iba hľadať oblasti a služby, ktoré sadnú práve vám.

Autor: MARTINA VALACHOVÁ
Foto: SACR

- - Inzercia - -