Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Kraj vína a termálnych prameňov

august 19, 2010 - 14:07
Slovenský Rím je pre toto mesto jedným z najznámejších prívlastkov. Okrem toho je to i najstaršie slobodné kráľovské mesto. Jeho mestské hradby a opevnenie patria k najzachovalejším a najrozsiahlejším tehlovým opevneniam na Slovensku. Mesto známe svojím tradičným jarmokom, ale i najstaršou zachovalou budovou divadla. Trnava. Predstavíme vám dnes nielen ju, ale i celý Trnavský kraj.
Foto: 
Trnavský kraj je krajom vína, vzdelanosti a termálnych prameňov. Nachádza sa v juhozápadnej časti Slovenska, pretekajú ním rieky Morava a Dunaj. Významnými mestami kraja sú: Skalica, Senica, Piešťany, Hlohovec, Galanta a Dunajská Streda. Metropolou je Trnava.
Sever Trnavského kraja zaberá Záhorie, preslávené svojimi kopanicami, vinicami, kúpeľmi či pútnickým miestom a kultúrnohistorickými pamiatkami. Sú tu výborné podmienky na agroturistiku, poľovníctvo, turistiku, cykloturistiku a množstvo ďalších aktivít.

Raj agro- a cykloturistiky
Pohorie Malé Karpaty je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO). Najzaujímavejšou „oblasťou“ z agroturistiky, ktorú Trnavský kraj ponúka, je Malokarpatská vínna cesta,(ktorá chce návštevníkom priblížiť práce a zvyky spojené s pestovaním a spracovaním vínnej révy počas celého roka. Južná časť kraja patrí k najúrodnejšej časti Slovenska – Podunajskej nížine. Územie medzi Dunajom a malým Dunajom, tzv. Žitný ostrov, je zase najväčšou zásobárňou pitnej vody v Európe. Pozdvihlo ho vybudovanie vodného diela Gabčíkovo, a to z hľadiska lodnej dopravy i ochrany významných hniezdisk vzácnych a chránených vtáčích druhov, ale prospelo to aj vodným športom a rybolovu. Po celej hrádzi vedie Dunajská cyklistická cesta, ktorá je súčasťou známej medzinárodnej cyklomagistrály z Nemecka a Rakúska.

Slovenský Rím
Trnava alebo aj „slovenský Rím“ patrí medzi najstaršie mestá na Slovensku, písomne sa spomína už v roku 1211 a v roku 1238 bola povýšená na slobodné kráľovské mesto. V 16. storočí  nadobudla postavenie duchovného a kultúrneho centra Rakúsko-Uhorska. V meste sa sústredilo viacero reholí s množstvom kláštorov a kostolov. Najvýznamnejšími sakrálnymi objektmi v meste sú: Kostol sv. Heleny zo 14. stor. (tzv. špitálsky), gotický farský Kostol sv. Mikuláša, Bazilika sv. Jána Krstiteľa či františkánsky Kostol sv. Jakuba a kláštor. Najvýznamnejšími svetskými stavbami v meste sú Univerzitné budovy, ktoré tvoria súbor deviatich stavieb. Významnou historickou pamiatkou je aj mestské opevnenie, ktoré patrí k najzachovalejším a najrozsiahlejším hradbovým tehlovým systémom na Slovensku. Hradby pôvodne v 13. – 14. storočí obklopovala vodná priekopa, dnes je na jej mieste mestský park. Každoročne sa v meste konajú významné kultúrne podujatia. Medzi tie najznámejšie patria Trnavská hudobná jar a Trnavská hudobná jeseň – festival vážnej hudby, Dobrofest – festival modernej hudby.

Kras, rubín, trdelník i Baťov kanál
Skalica je známa svojou výbornou odrodou červeného vína Skalický rubín, ale najviac ju preslávil Skalický trdelník – cukrárska pochúťka, ktorá ako prvá získala ochranné zemepisné označenie pre slovenský výrobok zaregistrované Európskou komisiou. Malé mesto má veľa stavebných pamiatok, napríklad šesť väčších kostolov, deväť menších sakrálnych stavieb (najvýznamnejšia je Rotunda sv. Juraja), štyri kláštory, zaujímavé svetské stavby (známy Jurkovičov dom), mestské opevnenie, unikátne námestie trojuholníkového tvaru. Nie je veľa miest na Slovensku, kde je možné sledovať všetky známe stavebné slohy vrátene toho najstaršieho – románskeho. Milovníkov vodných športov priláka prístav Skalica – Baťov kanál, ktorý ponúka veľa možností na zábavu, relax aj občerstvenie, grilovanie, je tu požičovňa lodí a rybárskych potrieb. Plavebná trasa Baťovho kanála sa začína v českom prístave v Otrokoviciach (v Baťove) a končí sa na slovenskom území práve v Skalici.

Smolenice
Pod malebným juhovýchodným úpätím Malých Karpát sa rozprestiera obec Smolenice. Po prvý raz sú doložené v listine z roku 1256 ako villa Solmus. Názov je pravdepodobne odvodený od smoliarov, výrobcov smoly. K turistickým a kultúrnohistorickým zaujímavostiam kraja patrí romantický Smolenický zámok) s Kongresovým centrom SAV. Nachádza sa na okraji Smolenického krasu, v ktorom sa okrem povrchových krasových foriem (škrapov) nachádza aj kaňonovitá dolina Hlboča a sprístupnená korózna jaskyňa Driny, ktorá má bohatú kvapľovú výzdobu – záclony s pozoruhodným zúbkovým lemovaním. Len asi desať kilometrov severne od Trnavy leží obec Dolná Krupá, ktorej pýchou je klasicistický kaštieľ Brunsvickovcov. Počas jedného z pobytov tu Ludwig van Beethoven údajne skomponoval slávnu Sonátu mesačného svitu.

Kam za vodou?
Ak máte radi vodu, Trnavský kraj vám jej ponúkne dostatok. Celoročne otvorené kúpalisko s kapacitou 1 500 návštevníkov sa nachádza na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch. Má otvorený a krytý plavecký bazén s termálnou vodou priaznivo pôsobiacou pri chorobách pohybového ústrojenstva a detský bazén. Ak to máte bližšie do Galanty, navštívte vodný svet so siedmimi bazénmi: veľký relaxačný bazén, hypertermálny kľudový bazén a perličkový kúpeľ celého tela, detský bazén vo vnútornej časti s celoročnou prevádzkou a vonkajší relaxačný bazén, kde nájdete ďalšie atrakcie a dvadsaťpäťmetrový plavecký bazén.

Autor: MARTINA VALACHOVÁ
Foto: SACR

- - Inzercia - -