Dnes je piatok, 18.september 2020, meniny má: Eugénia
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

Nevera po slovensky

jún 13, 2011 - 11:28
Keď sa k človeku dostane správa, že jeho zákonný a milovaný namiesto hľadania čo najkratšej cesty domov hľadá čo najodľahlejšie parkovisko, aby tam mohol vletieť do náruče niekoho, kto je zákonným a milovaným niekoho iného, väčšinou sa začne pripravovať na pár pekne dlhých bezsenných nocí. Hoci vďaka bulváru, ktorý medzi odstavenými kamiónmi našiel bozkávať sa hercov Kamilu Magálovú a Mariana Geišberga, sa v tejto situácii v minulých dňoch ocitli pred očami celého Slovenska Anna Geišbergová a Slavomír Magál, obaja sa tvária, že spánok im to neberie. Znamená to, že manželský štvoruholník im nevadí alebo veľmi dobre vedia, že ich polovičky aj tak nakoniec nájdu cestu domov a na všetko sa zabudne? Niektoré známe páry neveru zvládli, budú Magálovci a Geišbergovci medzi nimi?
Už to nerozdýchali
Čo bolo, bolo, teraz chcem Braňa

Nevera si nevyberá a pokojne môže rozbiť aj štrnásťročné manželstvo. Svoje o tom vie aj herečka Zdena Studenková, ktorej o sedemnásť rokov mladší partner dirigent Braňo Kostka natoľko učaroval, že sa rozhodla všetko, čo s manželom vybudovali, hodiť za hlavu. Ako sama povedala, nevedela, čo bude s dcérou, čo bude s domom, čo bude robiť. Vedela iba to, že Braňa musí mať. Stano Párnický pritom predtým kvôli Studenkovej, ktorá s ním otehotnela, opustil ženu a dve deti.

Priveľmi zamestnaný. Cudzou ženou!
Bývalá misska Ivana Christová lásku tak dlho hľadala, že keď šťastne zakotvila vo vzťahu s exmoderátorom Robom Beňom, dopriali jej to aj najväčší nepriatelia. Lenže vzťah, o ktorom obaja hovorili, že ho rozdelí až smrť, rozdelila nakoniec omnoho skôr nevera.
Obaja síce tvrdia, že rozchod zapríčinilo množstvo pracovných povinností, ale zrejme tým mali na mysli, že Beňa priveľmi zamestnávala mladá dvadsaťtriročná slečna Lenka. Aby toho nebolo málo, Beňo uštedril svojej bývalej aj nepríjemný trapas, keď sa s novou priateľkou objavil na finále Miss Universe, na ktorej nechýbala ani Ivana.

Zviedol ju milionár

Moderátorke televíznych novín Marianne Ďurianovej ešte nestihli zvädnúť kvety na svadobnej kytici a už si začala románik s milionárskym ženíchom Honzíkom Novotným.
A keď to prasklo a bolo jasné, že rozvod je na spadnutie, namiesto obrany zvolila útok. Tvrdila totiž, že príčinou rozvodu s jej zákonným, českým moderátorom Liborom Boučkom, nebola jej nevera, ale iný problém, ktorý nie je schopná akceptovať a ktorý je proti jej zásadám. Povrávalo sa o údajnom gay porne, ktoré mal Bouček nakrútiť. Ďurianová tieto klebety nepotvrdila, avšak ani nevyvrátila. Zato Libor sa proti tomu striktne ohradil a trval na tom, že dôvodom rozpadu ich manželstva bola Mariannina nevera.

Manželstvo vraj zabila kríza, nie milenka
Hoci všetci čakali, že hereckú dvojicu Štefana Skrúcaného a Zuzanu Tlučkovú čaká najbližšie už len strieborná svadba, tí dvaja mali po dvadsiatich dvoch rokoch, naopak, našliapnuté na rozvod. V porote na voľbe Miss Spiša totiž Štefan nezvolil len víťazku, ale aj Zuzaninu nástupkyňu vo svojom srdci. Skrúcaný však tvrdí, že kríza v ich manželstve prišla skôr ako dvadsaťdvaročná Dominika Lukáčová. Tá len situáciu posunula vpred. Čo mohlo byť to, čo manželstvu zasadilo smrteľnú ranu,  keď chvíľu predtým dvojica ustála aj tragickú nehodu, pri ktorej pod Števovými kolesami zomrela sedemdesiatriročná dôchodkyňa, zostalo záhadou.

Ukončila to dodávka odstavená v poli
Fotka partnera prichyteného inflagranti bulvárom napísala záverečnú bodku za príbehom lásky aj speváčke Dare Rolins. Keď otca jej dcéry Mateja Homolu reportéri odfotili ako sa s milenkou Janou Matulajovou v dodávke odstavenej na poľnej ceste oddáva divokému sexu, bola Dara, ktorá dovtedy vo vzťahu prehltla všeličo, prinútená definitívne skonštatovať, že prišla o rodinu.

Išli ďalej
Múdri sa nerozvádzajú

Herečka Božidara Turzonová žije celý život s jedným človekom v jednom manželstve. Naopak to však neplatí. Jozef Adamovič sa niekoľko mesiacov prebúdzal vedľa úplne inej ženy, než s akou stál pred oltárom. Keď sa ukázalo, že to nezostalo bez následkov, na istý čas dokonca zmenil adresu, ale krátko po tom, čo mu milenka Mirka porodila dcéru Jozefínu, ho to predsa len začalo ťahať domov. Keďže Božidara prikývla, ceste pred rozvodového sudcu sa vyhli. Inteligentní ľudia sa vraj nerozvádzajú.

Umelcom sa odpúšťa viac
Keď český herec Miroslav Etzler zakotvil po pár životných kotrmelcoch vo vzťahu s rovnako osudom skúšanou kolegyňou Vilmou Cibulkovou, zdalo sa že jin konečne našiel jang a budú žiť spolu šťastne, až kým, neumrú. Pred pár mesiacmi sa však herec akosi pozabudol a v scenári, podľa ktorého mal prežiť románik s mladou Slovenkou Radkou Pavlovčinovou, pokračoval aj vtedy, keď už na kamere prestala svietiť červená. Vilma mu síce najskôr zbalila jeho pár slivák a vymenila zámky na dverách, keď sa však po pár dňoch kajúcne vrátil, predsa len mu otvorila, s tým, že hercom sa to skrátka môže stať.

Miloš bol skrátka Miloš

Kým iní sa plížili nenápadne vedľajšími uličkami zamaskovaní slnečnými okuliarmi a s vyhrnutým golierom, nezabudnuteľný český herec Miloš Kopecký si s milenkami usmiaty vykračoval stredom hlavnej. A vôbec mu nevadilo, že „papiere naňho“ má niekto úplne iný. Manželka Jana mu však odpustila každý mimomanželský úlet a keď ho nakoniec držala za ruku na smrteľnej posteli, vyjadrila sa, že je vďačná, že s ním mohla žiť.

Otca má syn len jedného
Zuzana Fialová rozhodne nepatrí k ženám, na ktorých môžete drevo rúbať, a keď zistila, že ju jej manžel Peter Matulik podviedol, rozbila mu drahé auto, okamžite mu ukázala dvere a podala žiadosť o rozvod. Po rokoch má však ich jediný syn David oboch rodičov opäť pod jednou strechou, aj keď už „bez papierov“. Nevera je odpustená.

Dedičstvo? Nevlastná dcéra
Ľavobočka objavila v pozostalosti po svojom manželovi legendárnom hercovi Júliusovi Satinskom jeho manželka Viera. Ťažko povedať, čo by sa dialo, keby sa o dcére Júlii dozvedela v čase, keď ešte žil. Dá sa však predpokladať, že to isté, čo urobila teraz, prijala by ju k svojim dvom ratolestiam bez toho, aby to zamávalo s ich manželstvom.

Umelci majú k nevere bližšie
Keď v minulosti potomok povedal rodičom, že chce byť hercom, väčšinou sa vyľakane prežehnali. Divadelné prostredie bolo pre nich niečo ako biblická Sodoma. A dnešný bulvár akoby im chcel dať za pravdu. Niet takmer dňa, aby vyšiel bez správy, kto je v šoubiznise komu a s kým neverný. Majú podľa psychológa Mgr. Martina Milera umelci k nevere väčšie sklony alebo sú len viac na očiach?
Umelci majú skutočne k nevere bližšie ako bežná populácia. Dôvodom bude pravdepodobne typ osobnosti, ktorý v umeleckých kruhoch zrejme prevažuje. Sú to väčšinou ľudia vyhľadávajúci nové podnety a inšpirácie, a to sa môže diať aj na partnerskom poli.

Má človek v každom veku na neveru iné dôvody?

Je ťažké zovšeobecniť dôvody, pre ktoré sa konkrétna nevera udiala, ak nemáme dostatok informácií. Americká psychologička Mira Kirshenbaum venujúca sa problematike nevery uvádza až sedemnásť rôznych typov. Dôvodom môže byť zlyhanie vzťahu, zvedavosť, nenaplnené potreby a túžby, osobnostná nezrelosť, pocit nedostatočnosti a ďalšie a ďalšie. Všetko toto sa môže prihodiť v akomkoľvek veku.

V súvislosti s najnovšie medializovanou dvojicou sa spomína, ze ich lovestory je akoby pokračovaním scén, ktoré spolu hrali na divadelných doskách. Je to len náhoda alebo môže herca naozaj postava natoľko ovládnuť, že rovnakú situáciu chce prežiť aj naživo?
Nuž dúfam, že je to len zhoda okolností a nie zákonitosť, lebo potom sa ani neodvažujem domýšľať, čo by to znamenalo pre herca, ktorý hrá napríklad postavu vraha. Zároveň predpokladám, že podobné veci sa môžu diať aj hercom, ktorí žiadne milostné scenáre nestvárňujú.

Niektoré páry tvrdia, že nevera môže lásku posilniť. Je na tom niečo pravdy alebo ich v skutočnosti drží spolu niečo úplne iné – ako je majetok či vplyv?
Opäť je to problematika, ktorá je veľmi individuálna. Neviem citovať žiaden výskum, ktorý by uvádzal dôvody, prečo ľudia po odhalení nevery ostávajú spolu. Motívov môže byť veľa: peniaze, závislosť od partnera, snaha udržať rodinu, zvyk, strach z opustenia a samoty a samozrejme mnohé ďalšie dôvody. Uvádzať neveru ako niečo, čo vzťah utužuje, však považujem za nemiestne. Samozrejme, ak sa podarí neveru ustáť a spracovať krízu, ktorá s ňou súvisí a odpustiť, tak to môže vzťahu prospieť. No toto všetko je možné vo vzťahu urobiť aj bez nevery.

Nie je odpustenie nevery len povzbudením pre budúcnosť – nech urobíš čokoľvek, nič sa ti nestane?
Domnievam sa, že odpúšťanie je princíp, ktorý by sme mali vo svojich životoch aplikovať viac, než sme zvyknutí. Samozrejme, závisí od každého, do akej miery je ochotný a schopný odpúšťať. Pre niekoho nie je problém odpustiť takmer čokoľvek, niekto si povie, raz je možné šliapnuť vedľa, ale ďalšie prešľapy nebudem tolerovať a niekto sa o odpustenie ani nepokúsi.

Je riešením zostať vo vzťahu, ale oplácať neveru partnera vlastnou?

Určite nie. Princíp „oko za oko, zub za zub“ neprináša želateľné výsledky. Naopak, často štartuje sériu ďalších odplát, ktoré nikomu a ničomu nepomôžu.

Nie sme takí morálni, ako si myslíme
Je za neverou túžba po lepšom sexe? Hovorí sexuologička MUDr. Danica Caisová.

Na intimite a blízkosti záleží vždy. Každá nevera je trochu iná a pri každej závisí od viacerých okolností, prečo k nej dôjde. Niekedy je to nespokojnosť so sexuálnym životom, inokedy muž či žena podľahne čaru romantickej lásky. A tá sa môže prihodiť v ktoromkoľvek období života a komukoľvek. Ani umelci nie sú imúnni voči erotickej príťažlivosti svojho hereckého partnera. Preto nebýva  zriedkavosťou, že herci, ktorí prežijú románik vo filme, sa stanú aj v živote partnermi. Takých príkladov je veľa, napríklad Brad Pitt a Angelina Jolie. Väčšina hercov však tvrdí, že nakrúcať milostné scény nie je žiadny med. Ak však nakoniec preskočí silná iskra, je niekedy ťažké zatiahnuť brzdy. Morálnosť a sexualita totiž nemajú až toľko spoločného, ako sa to ľuďom často podsúva. Navyše, ak je človek zasiahnutý romantickou láskou, túžba či zamilovanosť je veľmi silná. A očakávať, že človek bude natoľko morálne silný, aby sa nevery nedopustil, je iba ilúzia. Je však pravdou, že ak si to človek rozmyslí celkom na začiatku, tak sa mu cúva ľahšie. Ak to neurobí, musí byť pripravený znášať dôsledky. Rozchod je jedným z nich. Aj keď nepochybne existujú dvojice, ktorým sa to podarí prekonať. Omnoho viac dvojíc sa však pre prezradenú neveru rozchádza, alebo v ešte horšom prípade zaviaznu v akomsi medzistave, ostanú síce spolu, ale kvalita spolužitia je veľmi nízka.

Autor: KATARÍNA ALBERTY ONDREJKOVÁ, KRISTI KLEIMAN
Foto: Peter Korček, TASR, archív, Peter Žákovič, Peter Culka, Isifa

- - Inzercia - -