Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Raj pre turistov i cyklistov

júl 28, 2010 - 16:00
Žilinský kraj ponúka svojim návštevníkom okrem mora takmer všetko. Turisti tu nájdu úchvatné prírodné scenérie, vysoké hory, rozkvitnuté lúky, lesy, horské bystriny, jazerá i zver. Malá Fatra, Veľká Fatra, Strážovské vrchy, Chočské vrchy, Západné i Nízke Tatry sú rajom pre peších turistov i cyklistov. Keď k tomu pridáme podzemné bohatstvo ukryté v jaskyniach, početné pramene liečivých minerálnych a termálnych vôd a niekoľko vodných nádrží, je obraz Žilinského kraja takmer dokonalý.
Foto: 

Hľadáte kúpeľnú liečbu?
Nájdete hneď niekoľko možností. Poskytujú ju kúpele Rajecké Teplice, Turčianske Teplice a Kúpele Lúčky. Kúpele Lúčky sa špecializujú predovšetkým na liečbu ženských a onkologických ochorení, ale v súčasnosti sa liečba venuje aj ochoreniam nervového systému a pohybového aparátu. Kúpele v Rajeckých Tepliciach pomôžu pri liečení zápalových aj degeneratívnych chorôb pohybového ústrojenstva, kĺbov a chrbtice.

Liečivá minerálna voda v kúpeľoch Turčianske Teplice je svojím jedinečným zložením zase vhodná najmä na liečbu ochorení obličiek a močových ciest. Neodmysliteľnou súčasťou trávenia voľného času sú čoraz častejšie i aquaparky s wellness zariadeniami. Medzi najkvalitnejšie v tomto kraji patria Thermal park v Bešeňovej, Aquapark Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, Aquapark Meander park Oravice a Spa Aquapark Turčianske Teplice. Vodným zdrojom je termálna voda vyvierajúca z niekoľko tisícmetrovej hĺbky s blahodarnými a liečivými účinkami, ktoré sú vhodné pre fyzickú i duševnú relaxáciu.

Ste milovníkom jaskýň?
V Žilinskom kraji sa chvália najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Celková dĺžka podzemných jaskynných priestorov predstavuje obdivuhodných 24 kilometrov a v nich sa nachádza 9 jaskýň, z ktorých sú sprístupnené verejnosti Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody. Tento obsiahly jaskynný systém leží v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Aj ďalšie dve sprístupnené jaskyne nájdu návštevníci na Liptove – Važeckú jaskyňu a Malú Stanišovskú jaskyňu (Liptovský Ján).

Adrenalín v zime i v lete
Mnohé známe lyžiarske strediská ožívajú v lete nielen pre lákavé možnosti pešej turistiky, ale vďaka ponuke množstva služieb a adrenalínových aktivít. Na svoje si prídu malí aj veľkí v strediskách Jasná Nízke Tatry, Snowparadise Veľká Rača, Skipark Ružomberok, Jased – Jasenská dolina alebo Žiarce (Pavčina Lehota). Vyznávači adrenalínového zjazdového bicyklovania môžu tráviť čas v Giant bike parku v Jasnej. V ponuke sú štyri rôzne náročné trate pre začiatočníkov aj pre profesionálov. Ten, kto radšej lieta, si môže vyskúšať paragliding a pre tých, čo radi prekonávajú rôzne prekážky je vhodný lanový park Tarzánia.

Ľudové umenie a história
Jedinečným dokumentom kultúry každého národa je jeho ľudové umenie. Žilinský kraj má vzácne bohatstvo v podobe terchovského, oravského a kysuckého folklóru vo všetkých jeho podobách – krojoch, tancoch, spevoch, slovesnosti, zvykoch. Popri tom sa v niektorých regiónoch darí udržiavať aj pôvodné remeslá. Pri putovaní za historickými a kultúrnymi pamiatkami natrafia turisti v každom z piatich regiónov na množstvo pozoruhodností. Najkrajším a aj najnavštevovanejším hradom je Oravský hrad. Najstaršími architektonickými pamiatkami sú zrúcaniny stredovekých hradov situované obyčajne na prekrásnych vyhliadkových miestach – Hrad Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričovský hrad, Súľovský hrad, Likava, Liptovský hrad. Vo viacerých obciach sa možno dodnes stretnúť s pamiatkami ľudovej architektúry, z ktorých najznámejší je Vlkolínec (pamiatka UNESCO). Ďalšie pamiatky ľudovej architektúry sa nachádzajú v skanzenoch – Múzeum slovenskej dediny v Martine, Múzeum oravskej dediny v Zuberci, Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke a Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. Ojedinelú technickú pamiatku, historickú lesnú úvraťovú železničku a jazdu týmto unikátom by si návštevníci nemali nechať ujsť vo vychylovskom skanzene. Najvýznamnejšími sakrálnymi stavbami sú drevené kostoly vo Svätom Kríži, Tvrdošíne, Leštinách a Istebnom

Festivaly a tradície
Žilinský kraj očarí návštevníkov širokou ponukou prírodných a kultúrnych atrakcií. Najvýznamnejšie postavenie spomedzi piatich regiónov má Liptov, najmä vďaka kombinácii pobytu na horách s oddychom pri vode v aquaparkoch Tatralandia a Bešeňová. Vysoký počet turistov zavíta aj do jaskýň v Demänovskej doline. Za zmienku určite stojí aj najväčšia atrakcia regiónu Orava, najnavštevovanejší hrad na Slovensku – Oravský hrad.

Objavovať históriu a tradície možno počas celého na leta na rôznych folklórnych festivaloch a jarmokoch, ktoré sa v regióne konajú. Najviac návštevníkov tradične prilákajú festival Východná a Jánošíkove dni v Terchovej. Ak ste milovníkom bryndze, tak pravú slovenskú bryndzu, tradičné výrobky a tajomstvá salašníctva môžete ako návštevníci regiónov Liptov a Turiec spoznať na salašoch a ďalších zariadeniach zapojených do projektu Bačova cesta.

(www.bacovacesta.sk)

Lanovky, Karkulka a iné novinky
Dve podobné atrakcie čakajú na turistov pri nástupnej stanici lanovky v stredisku Skipark Ružomberok. Pred letnou sezónou tu slávnostne otvorili lanové parky Tarzanka a Tarzánia. V aquaparku Tatralandia nájdu návštevníci najväčší raftovací U-tobogan v Európe. V Adrenalin Centre Liptov, neďaleko Areálu vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši, je sústredená ponuka športových a adrenalínových aktivít.

Ak sa chcete naučiť niečo nové priamo v lone prírody, zahrajte sa rozprávku o Karkulke. Karkulka – to je totiž názov zábavno-náučného horského chodníka pre deti aj dospelých v Jasnej. Deti formou rôznych súťaží spoznávajú faunu a flóru Nízkych Tatier. Počas dobrodružného putovania po stopách Karkulky lúštia záhady a zbierajú body, za ktoré získajú v cieli odmenu. V areáli ich čaká jedinečné múzeum prírody, lomidrevo, drevofón, prírodovedné okienka a masážne kamene.

Autor: MARTINA VALACHOVÁ
Foto: SACR a Alexander Vojček

- - Inzercia - -