Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Tie bábky sú živé!

január 04, 2011 - 12:09
Keď sme vstúpili do domu manželov Pilátovcovz Dolných Orešian, mali sme pocit, že sme sa ocitli vo svete rozprávok. Zovšadiaľ nás sledovali takmer polmetrové rozprávkové bytosti, v jednomrohu sa na nás pozeral Kentaurus, oproti zase svoj ostrov pokladov dobýjali piráti a v inom rohu miestnosti žili šťastne princ s princeznou. Drevenémarionety umelecky nadaná rodina nielen vytvára, ale ich aj oživuje v tradičnombábkovomdivadle.
Foto: 

„Mami, pozri, tá bábka je živá,“ počujete vykrikovať malé deti v hľadisku, keď Jana s manželom Petrom a ich devätnásťročnou dcérou Veronikou hrajú svoje predstavenie. Ich hlasy sú hlasmi žabiaka, kráľa či princeznej a oni ukrytí za kulisami ťahajú nitky tak, aby pohyb drevených marionet na rozprávkovej scéne bol naozaj reálny. „Chceme,aby bábkové divadlo bolo tradičné, tak ako sa kedysi u nás hrávalo na jarmokoch. V spojení s historickými kostýmami a renesančnou hudbou majú deti pocit, že sa preniesli do minulosti,“ vysvetľuje poslanie ich bábkového divadla Jana Pilátová a dodáva, že ak bábkohercov deti nevidia, majú väčšiu možnosť rozvíjať svoju fantáziu.

„Zachádza to až tak ďaleko, že ak sa po predstavení objavím s bábkoumedzi deťmi, tak vôbec nekomunikujú somnou,ale s bábkou,“ smeje sa umelkyňa. A to im prináša najväčšiu radosť. Za ňou však stojí množstvo práce. Z nehybného kusa dreva vytvoriť dokonalú postavu s úsmevom a vráskami je skutočné umenie.

KDE SA RODIA BÁBKY...
Rodina Pilátovcov nás víta vo svojom kráľovstve, nie však v tom divadelnom, ale u nich doma,aby sme videli, kde drevenýmmarionetámvdychujú život. Pani Jana má v kuchyni svoj pracovný stôl, na ktorom je podľa môjho odhadu približne päťdesiat dlát. Vyrezať do dreva tvár piráta,aby odrážala jeho charakter, alebo milý úsmev krásnej princeznej či šibalský výraz dvorného šaša, na to je potrebná zručnosť, fantázia a precíznosť,ktorú drevorezbárka nepochybne má. „Som perfekcionistka a na každej bábke si dámzáležať.Pretože ajmalý detail je veľmi dôležitý. Pri vyrezávaní drevených bábok záleží na každompohybe dláta, lebo ak sa pomýlim, späť to už nevrátim,“ vysvetľuje postup práce Jana Pilátová,ktorá spoločne smanželom vytvorila už vyše dvesto marioniet.

Úlohy majú manželia presne zadelené.Peter vyrezáva veľké kulisy,napríklad kráľovské kreslo či renesančný stôl, a manželke prenecháva tú detailnejšiu prácu, tvorbu marionet. „V začiatkoch som si najskôr tvár musela vymodelovať, dnes si už len nakreslím náčrt na papier, manžel podľa toho pílou vyreže tvar hlavy a ja už potomvyrezávam,“ opisuje Jana umeleckú tvorbu marionet, ktoré vyrábajú z lipového dreva,pretože je mäkké, ale musí byť najmenej tri roky vysušené. Ak už je tvár s dokonalými črtami a účesom hotová, prechádza sa na telo. To je ohybné v rukách aj v kolenách, aby pohyb bábky na javisku bol čo najdôveryhodnejší.

DREVOREZBÁRKA AJ KRAJČÍRKA
Na originálnych marionetách od manželov Pilátovcov určite neprehliadnete kostýmy. „Šijem si ich sama, podľa potreby batikujem, aby látka mala svoju patinu. Verte mi, zohnať taký brokát na šaty pre kráľa je niekedy fuška,“ hovorí Jana a ukazuje na inú bábku,na piráta,ktorýmá červený kabát v štýle anglickej uniformy. Ten ušila z dcérinho šálu. Čižmy po kolená,ktorémá obuté princ Filip, sú z pravej kože. „Ušila somich z tašky, ktorú som kúpila v second hande a majú aj podrážku. Manžel je zase odborník na kovové pracky, ktoré vyrába na topánky bábok,“ vysvetľuje Jana.
Pirátovi nechýba ani miniatúrna zbraň, ktorá je opäť Petrovým dielom. Na rozprávkovom Kentaurovi, ktorý je napoly človek a napoly kôň, si všímam originálny chvost. „Je zo sestriných vlasov,“ smeje sa Jana a dodáva, že ďalšie bábky užmajú vlasy z parochní. Aby bábky vyzerali ako živé, Jana ich ešte maľuje olejovými farbami.


JEŽIBABA NA OBJEDNÁVKU

Marionety manželov Pilátovcov sa dostali aj do Nórska, Ameriky, Nemecka, Kanady, Rakúska či do Česka. Vyrábajú ich na objednávku. „Jedna pani si nechala vyrobiť ježibabu, ale chcela, aby sa na ňu podobala. Bolo to náročné, keďže nemala ani veľký nos, ani žiadnu bradavicu,ale naopak,dokonale súmernú tvár,“ hovorí s úsmevomJana, ktorej sa nakoniec do bábky podarilo vdýchnuť ten pravý strašidelno-uštipačný výraz a so šatami bola na svete jej originálna drevená podoba. Manželia Pilátovci to s drevom naozaj vedia. Jana vyštudovala Strednú  umeleckopriemyselnú školu v odbore drevorezba a Peter študoval v Ústredí umeleckých remesiel, v odbore umelecký stolár. Práve vzťah k drevu ich dal aj dokopy.
Jana neskôr pracovala ako technologička bábok v Štátnombábkovomdivadle v Bratislave, až kým nešla na vlastnú umeleckú dráhu a nezačala vyrábať marionety podľa svojich umeleckých návrhov. Manžel pracuje dlhé roky ako reštaurátor historického nábytku. Založiť bábkové divadlo Animare silva, čo v preklade z latinčiny znamená oživovať drevo, bol Janin nápad. Túžila po tom, aby jej bábky neboli len mŕtvou ozdobou interiérov. „Pri svojej tvorbe potrebujem spätnú väzbu,“ hovorí Jana, „napĺňa ma to energiou a novými nápadmi.“ Potešilo ich, že po predstavení v knihe návštev našli zápis: „Prestali sme sa báť bábkového divadla.“

VERŠUJE CELÁ RODINA
Ani jeden z manželov nepochádza z divadelnej rodiny, ale zrejme si už začiatok svojho divadelného klanu založili. To preto, že ich jediná dcéra pokračuje s nimi v ich remesle. Veronika síce nie je drevorezbárka, aj keď prezradila, že občas si vraj niečo vystružli ká, ale stala sa z nej bábkoherečka v rodinnom divadle. Spoločne s mamou prepožičiavajú hlasy marionetám. Zatiaľ majú v repertoári jednu rozprávku Žabí princ, ale videlo ju už množstvo detí.Hrali ju v Trnave, Nitre, ale najčastejšie v bratislavskom Gašparkove. „Vyrobiť jednu marionetu zaberie veľa času, a preto sme viac rozprávok zatiaľ nestihli,“ vysvetľuje Jana a dodáva, že ich rozprávka je originálna v tom, že všetky kostýmy sú renesančné, hrajú s dobovým nábytkom a kulisami a prezrádza, že pri bozku sa zo žabiaka nestane krásny princ.

Deti sa tiež nevtieravou formou môžu na kráľovskomdvore započúvať do dobovej hudby. Veršované texty opäť tvorí celá rodina. „Niečo vymyslí otec, on má básnické črevo. Potompri večeri to však spoločne dotvárame,“ hovorí s úsmevom Veronika, ktorá si úlohu bábkoherečky obľúbila. Snaží sa do rodinného divadla vniesť trochu moderného štýlu, preto nie je nič neobvyklé, ak odrazu princezná začne rapovať. V rodine Pilátovcov sa práve tvorí ďalšia rozprávka. V kúte izby sa už usmieva Jano a jeho mama s vareškou. „Bude o rytierovi Janovi,ako sa s drakomporátal.Opäť to bude dobová rozprávka, a dokonca drak bude chrliť aj oheň,“ prezrádza umelecky nadaná rodina.


Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Tony Štefunko, rodinný archív

- - Inzercia - -