Dnes je štvrtok, 21.január 2021, meniny má: Vincent
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Udobrite si svoju pleť

apríl 12, 2011 - 14:25
Dievčatám z Východnej vraj k červeným lícam pomohlo „tri razy do rôčka, umyť sa v studenej vodičke z bystrého potôčka“. Ale čo my, dievčatá, zo zvyšku Slovenska? Jednak máme mnohé bystrý potôčik predsa len trochu od ruky, a jednak je naša pleť o čosi viac skúšaná každodenným mejkapom, stresom či smogom, čo nám občas dáva dosť vehementne najavo – je napnutá, svrbí, šúpe sa či červenie. Ak si nie ste isté, čo vám tým všetkým chce povedať, ponúkame sa za tlmočníkov.
Foto: 
Občas si nás povinnosti pekne podajú, domov sa dovlečieme potkýnajúc sa o vlastný jazyk, vyžmýkané do poslednej kvapky životnej energie. Väčšinou vtedy urobíme len to najnevyhnutnejšie – činnosti, bez ktorých by sa zrútil svet. Ostatné nechávame na potom. Ruku na srdce, kam patrí odlíčenie? Ak medzi tie odložené na potom, pleť si to samozrejme zapamätá. „Noc je pre pleť časom regenerácie, nánosy nečistôt a zvyšky mejkapu jej v tom však bránia. Hygiena je teda na prvom mieste. Len pre čistú a ošetrenú pleť má význam kozmetika,“ upozorňuje Andrea Miková, spolumajiteľka bratislavského Salónu krásy Mangolys. Podľa nej je v tomto naša pokožka nepodplatiteľná. Keď ju zanedbávame,  ani krémom v hodnote polovice našej výplaty si ju nekúpime. „Ak sa pravidelne neodstraňujú  zrohovatené bunky z povrchu, ani tie najkvalitnejšie prípravky nemajú šancu preniknúť pod jej povrch do hlbších vrstiev epidermy a pôsobiť tam,“ vysvetľuje. Ako však dodáva, ak si včas vstúpite do svedomia, nie je dôvod hádzať flintu do žita. Všetko sa dá napraviť.

Hollywoodsky recept
Pokožku si môžete udobriť. Mimochodom tak, ako to robia ženy s tituliek. Presne tie krásne a nestarnúce, nad fotkami ktorých si vždy len rezignovane povzdychneme, že s jej hollywoodskymi kozmetičkami, vizážistkami a kontom by sme boli aj my krásne a nestarnúce. Takto od nás nikto, vrátane našich polovičiek, zázraky čakať nemôže. „Ale môže,“ usmieva sa Andrea Miková, v ktorej salóne zákazníčka môže dostať presne to, čo využíva Gwyneth Paltrow či Jennifer Lopez. „Tým zázrakom je diamantová mikrodermabrázia, čiže povrchové čistenie pokožky jemnučkým vybrúsením. Napriek tomu, že slovo brúsenie v spojitosti s pokožkou znie takmer odstrašujúco, ide o najmenej invazívnu metódu. Je naozaj nebolestivá a napriek tvrdosti diamantových kryštálov nespôsobuje na pokožke ani najmenšie poranenia. Práve naopak, pôsobí na ňu doslova blahodarne, upokojujúco a omladzujúco,“ vysvetľuje Andrea. Diamantová „brúska“ síce za vás spoľahlivo zmazala všetky hriechy,  ktorými ste sa previnili voči pokožke. To však neznamená, že máte po starostiach a už nie ste svojej pokožke nič dlžné. „To by mal byť len začiatok,“ hovorí Andrea. V tej chvíli je totiž pokožka pripravená prijímať živiny a vitamíny, ktoré im môže poskytnúť vhodná kozmetika. Ktorá to však je? „Určite nie tá, ktorú sme si vybrali, lebo má najkrajšiu škatuľku, najnižšiu cenu alebo nám ju poradila kamarátka. Najdôležitejšie je prečítať si zloženie,“ radí.

Nečakaný objav
Mimochodom, práve zloženie, ale pleťovej bunky, trápilo pred štyridsiatimi rokmi aj parížsku kozmetičku Inngrid Millet. Vracajúc sa z honosnej párty, kde sa stoly prehýbali pod vyberanými jedlami, medzi ktorými kraľoval kaviár, napadlo jej, že keď práve táto pochutina robí tak dobre jej žalúdku, teda prospieva telu zvnútra, či nemá rovnakú moc aj zvonka. A práve v tej chvíli Ingrid otvorila dvere nečakanému objavu. Výskumom totiž zistila, že zloženie pleťovej a kaviárovej bunky je úplne totožné, keďže sú zložené z vody, proteínov, lipidov, minerálnych solí a oligoelementov, ktoré majú vysokú regeneračnú schopnosť. „Je logické, že bunka najlepšie reaguje na to, čo pozná,“ hovorí o dobrých skúsenostiach s touto kozmetikou Andrea, ktorá ju ženám nad štyridsať odporúča ako čerešničku na torte. „Štyridsiatka je čas, keď pleť prestane byť taká blahosklonná a už toľko neodpúšťa. Práve preto je dobré na tento čas si nechať to najlepšie. Netreba však začínať príliš skoro, pleť si totiž na dobré veľmi rýchlo zvyká, a potom chce stále viac. Nič dokonalejšie však zatiaľ nie je vymyslené. A tak netuším, čo by sme jej o pár rokov mohli ponúknuť,“ usmeje sa a vzápätí rýchlo dodá, že to neznamená, že mladšie ženy sa majú kozmetickým salónom vyhýbať, práve naopak. „Dnes už jestvuje široký výber prípravkov pre každý vek. A stále platí – čo v mladosti pre pokožku urobíš, na starosť akoby sme našli.“

Vyskúšali sme za vás
Môj žalúdok na kaviár nebolo potrebné prehovárať nikdy. Čo však povie moja pleť, ktorá sa rada búri prakticky vždy a proti všetkému – od stresu, nepravidelnej stravy až po krémy, ktoré jej nesadnú, som netušila. Dievčatá v salóne Magnolys sa však usmievali. Vzburu zjavne nepredpokladali. Tak som sa usmievala aj ja, najskôr zo zdvorilosti, ale potom od radosti z nečakanej hodinky ničnerobenia, ukoristenej uprostred jedného uponáhľaného dňa, a neopísateľne príjemnej masáže tváre a dekoltu. Duša plesala a ako som zistila, pleť sa bez problémov pridala. Už na mieste som mala podozrenie, že mi ju vymenili – bola nečakane hebká, hoci bežne sa občas správa ako šmirgľový papier. A teraz po pár týždňoch to musím potvrdiť – vyrážky, ktoré sa síce objavovali maximálne po jednej či dvoch, ale vyslovene si podávali štafetový kolík, keď jedna zmizla, druhá sa už hlásila na svet, sa zatiaľ neukázali. Kaviár zjavne chutil aj jej.

Čo na pleť platí a čo nie?
Na odlíčenie stačí voda a mydlo!
Veru nie. Na mejkap dnes máme príliš veľa požiadaviek a jednou z najdôležitejších je, aby čo najdlhšie vydržal. A tak drží. Čím kvalitnejší mejkap máme, tým kvalitnejšie prípravky potrebujeme na jeho odstránenie.
Raz do roka treba zmeniť kozmetiku!
Netreba! Ak vám zvolená kozmetika vyhovuje, nie je dôvod sa jej zbavovať. Naša pleť sa nikdy nestane odolnou voči vyživujúcim látkam!
Na pleť stačí púder!
Nie. Púder patrí vždy na mejkap či tónovací krém, nikdy nie na tvár bez akéhokoľvek podkladu. Má totiž schopnosť viazať na sebe vodu. A to by pleť vysušovalo.

Autor: KATARÍNA ALBERTY ONDREJKOVÁ
Foto: Thinkstock, archív

- - Inzercia - -