Dnes je nedeľa, 24.október 2021, meniny má: Kvetoslava
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

V zajatí hradov a zámkov

august 04, 2010 - 09:08
Ak by sme si zaviazali oči a hrali sa na slepú babu, ktorá hľadá hrad alebo zámok v Trenčianskom samosprávnom kraji, nebola by to ťažká úloha. Cesta Považím sprostredkúva pútavú exkurziu po stopách dávnej a slávnej minulosti. V období búrlivého stredoveku boli na obranu pri rieke Váh vybudované strážne hrady, pevnôstky a opevnené miesta, ktoré vytvárali sieť kontrolujúcu vstup nepriateľa na Slovensko a do doliny rieky Váh. Mnohé z nich už nahlodal zub času. Stále sú však romantickou spomienkou na obdobie svojej slávy a dodnes nestratili svoju podmanivosť a čaro.
Foto: 
Poďte s nami do Bojníc
Jednou z dominánt Hornej Nitry je Bojnický zámok. Postavený bol na travertínovej skale na úpätí Strážovských vrchov. Plnil dôležitú úlohu ako strážny hrad na priechode z nitrianskeho do turčianskeho povodia. Prvé písomné zmienky možno nájsť už v listine zoborského opátstva z roku 1113. Pôvodne drevený hrad prebudovali na kamenný v 13. storočí. Dnes sa v priestoroch zámku konajú rozličné kultúrne a spoločenské podujatia. Patria k nim najmä Valentínsky víkend na zámku, Medzinárodný festival duchov a strašidiel, Rytierske dni, Šľachtické Vianoce a traja králi na zámku, ako aj romantické svadobné obrady v Zlatej sále. Atraktívne sú aj nočné prehliadky zámku a kto má radšej spoločnosť zvierat, zaiste si rád odskočí do zoologickej záhrady, ktorá sa nachádza v tesnom susedstve zámku.

Studňa lásky od Omara pre Fatimu

Jeden z najväčších hradov Slovenska je dominantou nielen Trenčína, ale aj celého Považia. Je to Trenčiansky hrad. V oblasti Trenčína sa križovali rôzne pradávne obchodné cesty spájajúce stredomorskú oblasť s Pobaltím a severnou Európou. Koncom 13. storočia získal hrad oligarcha Matúš Čák Trenčiansky. Ten z neho spravil svoje sídlo a centrum rozsiahlych dŕžav, tzv. Matúšovej zeme. Aj napriek bohatej vojenskej histórii hrad nebol nikdy dobytý priamym útokom. Ako kráľovský hrad hostil rôzne delegácie medzinárodného charakteru v minulosti aj v súčasnosti. K najvýznamnejším v expozícii nachádzajúcej sa na hrade radí zbierka obrazov rodiny Ilešháziovcov, ktorá vzhľadom na jej historický význam patrí ku kultúrnemu dedičstvu Európy.  
Hrad je opradený rôznymi povesťami. K najznámejším patrí povesť o studni lásky, ktorú vykopal Omar, aby vyslobodil svoju lásku Fatimu z rúk vtedajšieho pána hradu Štefana Zápoľského. 
Milovníci historického šermu by si určite nemali nechať ujsť pravidelné podujatie Trenčianske hradné slávnosti, nočné prehliadky hradu alebo rytierske turnaje, ktoré sa konajú každoročne počas letnej sezóny.     

Kúpeľná turistika
Trenčiansky kraj je známy množstvom kúpeľov a minerálnych prameňov. Trenčianske Teplice sú nazývané aj Perla Karpát. Kúpele sa zameriavajú najmä na liečbu zápalových a degeneratívnych ochorení pohybového ústrojenstva. Päť prameňov prírodnej liečivej vody veľmi pomáha pri liečbe reumatických ochorení, ochorení chrbtice, neuralgie, pooperačných stavov a pri úrazoch pohybového aparátu. Na promenáde si môžete zakúpiť skvelé kúpeľné oblátky, kochať sa nádherou orientu v podobe kúpeľného domu Hammam, osviežiť sa v novo otvorenom bazéne Grand alebo poštekliť svoje chuťové bunky v niektorej z miestnych reštaurácií. V neďalekom parku sa nachádza jazero, ktoré umožňuje romantické člnkovanie.  

Bojnice a ich deväť liečivých prameňov pomáhajú najmä chorým s problémami pohybového ústrojenstva a liečia sa tu aj nervové choroby. Návštevníci kúpeľov ocenia ponúkaný bohatý doplnkový program. K dispozícii je aj golfové ihrisko v Koši, možnosť vyhliadkových letov z letiska v Prievidzi, rybárčenie v neďalekom Sebedraží alebo na Remate, turistické chodníky, banský skanzen Cígeľ, Prepoštská jaskyňa a ďalšie.

Nimnica má najmladšie kúpele na Slovensku. Dnes sa tu liečia choroby tráviaceho ústrojenstva, nervové choroby, choroby obehového ústrojenstva, onkologické ochorenia, poruchy látkovej premeny, choroby dýchacích ciest, pohybový aparát, ženské choroby a choroby z povolania. Pohorie Javorníky a Strážovské vrchy ponúkajú ideálne podmienky na turistiku a cykloturistiku. Možnosť plavby po priehrade na výletnej lodi alebo rybárčenie a vodné športy sú silným lákadlom pre športovo založených návštevníkov.

Hornonitriansky banský skanzen
Prehliadková trasa bane Cígeľ sa začína na povrchu, pokračuje jazdou banským vláčikom v dĺžke 2 312 metrov do hnedouhoľnej bane. Nasleduje pešia prehliadka podzemných banských priestorov v minimálnej hĺbke 80 metrov pod povrchom v bývalej časti II. ťažobného úseku. Pešia časť prehliadkovej trasy v bani jedným smerom má dĺžku 566 metrov.
Sprievodcovia HBS-BC – bývalí baníci za pomoci statických a funkčných banských technických zariadení prezentujú návštevníkovi ľudský príbeh – fárajúceho baníka, ktorý sa odvíja od začiatku prehliadkovej trasy a postupne vťahuje návštevníka do tohto deja. Prostredníctvom panelov s výkladom a audio-vizuálnej techniky podnecuje jeho predstavivosť a vytvára v ňom rad nových emotívnych zážitkov.
Cieľom prehliadkovej trasy je poskytnúť návštevníkovi zážitok z rovnakej cesty, akú denne absolvujú baníci pri svojej práci. Cieľom prehliadky HBS-BC je netradičným spôsobom oživiť banícke tradície na Hornej Nitre, zachovať banské priestory pre budúce generácie v podobe, v akej zostali bezprostredne po dobývaní, umožniť nahliadnuť turistom do útrob Zeme a zároveň im ukázať extrémne podmienky, v ktorých baníci denne vykonávajú svoju prácu.


Aktívna turistika

Trenčiansky kraj vďaka svojej polohe ponúka široké možnosti na športovanie vo všetkých ročných obdobiach. Ak holdujete vode a vodným športom, vyskúšajte plte v Hornej Strede, rekreačné plávanie na Zelenej Vode či vo vodnej nádrži Nosice, Dubník alebo Plejsy.

Pre cykloturistov odporúčame vyskúšať trasu okolo Trenčianskej kotliny (Trenčín – Kostolná – Záriečie – Štvrtok nad Váhom – Bošáca – Nové Mesto nad Váhom – Beckov – Trenčín), ktorá meria 56 kilometrov. Pre tých výkonnejších stojí za pokus prejsť Malokarpatskú magistrálu (Nové Mesto nad Váhom – Čachtice – Vrbové – Trstín – Buková – Pernek – Vysoká pri Morave), ktorá má 130 kilometrov.

Kopce Bielych a Malých Karpát, Považský Inovec, Strážovské Vrchy, Súľovské vrchy, Javorníky, Malá Fatra, Vtáčnik, Žiarske vrchy, Tríbeč sú zase častým cieľom peších turistov. Zíde sa tu dobrá kondícia, pretože ak chcete vyšliapať až na vrchol, napríklad na vrch Strážov alebo Vtáčnik, ktoré majú viac ako tisícdvesto metrov, dá to človeku – najmä tomu mestskému – skutočne zabrať.

Autor: MARTINA VALACHOVÁ   
Foto: SACR    

- - Inzercia - -