Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Vlastné sliny vás uzdravia

marec 07, 2011 - 10:36
MIRIAM PIRŠELOVÁ z Trenčína, ktorá je zrejme jedinou autopatkou na Slovensku, tvrdí, že terapii, ktorá využíva na liečbu vlastné sliny, nemusíte vôbec veriť, pretože pôsobí na vyššej spirituálnej úrovni. Výsledky vás však presvedčia, že aj ľudské sliny môžu byť liekom na rôzne ochorenia.
Foto: 
„Dcéra mala od troch rokov bronchiálnu astmu, silné záchvaty, ktoré sa často končili v nemocnici. Zmodrala a museli ju pripájať na dýchacie prístroje,“ spomína na zdravotný stav dnes už osemročnej dcéry Emy pani Martina Masaryková. Na jej liečbu vyskúšali takmer všetko z klasickej medicíny a keď už nezaberali ani silné antibiotiká a Ema bola stále chorá, vracali sa jej angíny, rozhodli sa vyskúšať pred dvomi rokmi po prvý raz alternatívnu liečbu. U pani Miriam sa najskôr liečila Ema rok homeopatiou a druhý rok zase autopatiou, teda metódou liečenia vlastnými slinami. „Dcéra predtým brala množstvo antibiotík, ktoré jej už ani nezaberali, zo školy vymeškala za rok dvesto hodín. Dnes je bez liekov, nenavštevujeme už ani alergiológa a zo školy vymešká desať hodín, a to len pre to, že sa venuje tancu a chodia na vystúpenia,“ hovorí šťastná mamička a dopĺňa, že všetky kontroly u lekára sú v poriadku. „Úplne sa nám zmenil život. A či tomu verím? Stačí mi, že moja dcéra je zdravá,“ dodáva Emina mama.  Takýchto prípadov má pani Miriam oveľa viac. Autopatiou sa je podarilo pomôcť deťom aj dospelým. „Táto metóda je naozaj vhodná pre všetkých. Pomáha pri dlhodobých problémoch, chronických bolestiach, ekzémoch, psoriáze či psychických ťažkostiach,“ vysvetľuje autopatka.
Ak nezaberajú lieky...

K pani Miriam prichádzajú ľudia, ktorým už klasická medicína zvyčajne nedokáže pomôcť. Ale sú aj takí, ktorí to chcú len vyskúšať a presvedčiť sa, či to funguje. „Viac je však tých, ktorí zúfalo hľadajú pomoc, pretože už nedokážu žiť so svojimi ťažkosťami. Chodil ku mne chlapec, ktorý mal atopický ekzém po celom tele, nemohol športovať a hanbil sa v lete chodiť v tričku. Držal rôzne diéty, užíval mastičky, ale nič nepomáhalo. Po pol roku liečby autopatiou ekzém zmizol,“ spomína na prípady pani Miriam. Ďalším bola pani s boreliózou, ktorá trpela navyše nespavosťou, až sa jej psychický stav zhoršil natoľko, že musela odísť zo zamestnania. „Po liečbe odo mňa odchádzala vyliečená a úplne nová sebavedomá žena,“ vysvetľuje autapatka a dodáva, že táto liečba je vhodná napríklad aj pre tehotné budúce mamičky, ktoré sa nevedia zbaviť stresu a obáv.  

Najskôr pomohla sebe
Pani Miriam je síce vyštudovaná učiteľka, ale už niekoľko rokov sa venuje alternatívnej medicíne. Sklon veriť veciam, ktoré sú často medzi nebom a zemou, majú zrejme v rodine. „Otec sa venuje čisteniu aury, masážam a pulzovej diagnostike. Mama zase vie merať auru a robí astrologické výpočty,“ vysvetľuje Miriam, ako sa z učiteľky pre prvý stupeň základných škôl môže stať alternatívna terapeutka. Všetko sa to začalo čítaním kníh o alternatívnych spôsoboch liečby, až sa to skončilo štúdiom homeopatickej akadémie v Česku, v Londýne zase vyštudovala homeopatiu a Bachove kvetové esencie. Kým sa však Miriam rozhodla pomáhať iným, najskôr si svoje schopnosti vyskúšala na sebe. „Aj keď som desať rokov učila na škole, mala som trému vystupovať pred verejnosťou. Prejavilo sa to na konferenciách o homeopatii, ktoré navštevujem a prispievam skúsenosťami z praxe. Vždy som mala stiahnuté hrdlo, strach a bolesť žalúdka. Po autopatii tieto problémy už nemám,“ zdôveruje sa Miriam a dodáva, že vďaka liečbe je pokojnejšia, vyrovnanejšia a nemá už ani výbuchy hnevu. Autopatia je vraj veľmi vhodná na liečbu psychických porúch, takto pomohla pani Miriam mladému mužovi, ktorý sa zase zajakával a bol uzavretý.

Ako môžu liečiť sliny?
Autopatia vychádza z najznámejšieho druhu alternatívnej medicíny, z homeopatie. Liečbu vlastnými slinami vymyslel český homeopat Jiří Čehovský, u ktorého študovala aj pani Miriam. Korene autopatie však môžu siahať až do Indie, kde sú na reliéfoch vyobrazení budhistickí mnísi s nádobou, v ktorej vraj mohli mať riedené sliny. „Sliny v sebe nesú informácie o stave organizmu, o jeho zdraví aj o nerovnováhe. Tvoria sa v prostredí vyšších čakier a sú čisté. Zo slín sa koniec koncov určuje i DNA,“ vysvetľuje význam ľudských slín autopatka a dodáva, že pre ich obsah sa využívajú na harmonizáciu organizmu. Najskôr Miriam Piršelová urobí s pacientom terapeutický rozhovor, aby zistila, či ide o komplexnejšie problémy, a potom nastavuje liečbu. Tá spočíva v užívaní autopatického preparátu. „Každý dostane autopatickú nádobku a preparát zo slín si môže urobiť doma. Je dôležité, aby sliny boli ranné, ktoré nie sú znečistené napríklad jedlom. Určujem riedenie podľa stavu a veku pacienta. Čím je slina viac riedená vodou, najlepšie nemineralizovanou, tým je preparát silnejší,“ vysvetľuje. Riedená alebo tzv. potencovaná slina sa buď podáva na čelo, v mieste šiestej čakry, kde sa môže vstrebať do tela, alebo do úst. Nepodáva sa však každý deň, ale približne raz za týždeň. Výsledky môže pacient pozorovať po dvoch mesiacoch. „Po podaní môže nastať aj homeopatické zhoršenie, keď sa stav výrazne zhorší, je to však dobrý signál, že príčiny ochorenia odchádzajú z tela von,“ vysvetľuje doktorka Piršelová a dodáva, že po pár dňoch sa stav pacienta zlepšuje. „Autopatia pôsobí na jemnohmotnej spirituálnej úrovni. Uškodiť nám nemôže. Zo svojich niekoľkoročných skúseností môžem len potvrdiť, že k zmenám určite dôjde,“ uzatvára Miriam.

Autopatická nádoba je vlastne lievik, v spodnej časti rozšírený, naboku s výtokovou trubičkou. Ranné sliny sa dostanú do lievika, podľa pokynov autopata sa riedia nemineralizovanou vodou. Otvor trubičky sa prikladá na čelo v mieste šiestej čakry alebo sa aplikuje ústami. Do tela sa dostávajú len informácie zo slín, nie samotné sliny. To je aj princíp fungovania autopatie, ktorá vychádza z najrozšírenejšej metódy alternatívnej medicíny, z homeopatie. Kým homeopatia funguje na princípe liečby podobného s podobným, autopatia zase na liečení rovnakého s rovnakým. K podobným metódam patrí napríklad aj urinoterapia, teda liečba močom, tiež pôvodom z Indie.

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Tony Štefunko, archív M. P.

- - Inzercia - -